reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Prawo jazdy 2019 > Prawo jazdy 2019 – nowy wzór dokumentu

Prawo jazdy 2019 – nowy wzór dokumentu

Prawo jazdy od 4 marca 2019 r. będzie wydawane według nowego wzoru. Dokument nie będzie zawierał adresu zamieszkania. Czy kierowcy będą musieli wymienić prawo jazdy na nowe?

Prawo jazdy w 2019 r. bez adresu zamieszkania

Dotychczas zmiana adresu wiązała się z koniecznością wymiany dokumentu prawa jazdy. Opłata za wydanie nowego egzemplarza wynosi obecnie 100 zł 50 gr (100 zł za wydanie prawa jazdy i 50 gr opłaty ewidencyjnej)

Projektowana zmiana rozporządzenia Ministra Infrastruktury w tym zakresie przewiduje, iż adres zamieszkania posiadacza nie będzie widniał w dokumencie prawa jazdy.

Polecamy: Samochód służbowy do celów prywatnych – pytania i odpowiedzi (PDF)

Nowe przepisy mają wejść w życie 4 marca 2019 r. Co ważne, dotychczasowe dokumenty zachowają ważność przez okres, na który zostały wydane. Nie ma zatem konieczności wymiany dokumentu na nowy.

Jak zatem będzie wyglądało prawo jazdy po zmianach?

Prawo jazdy 2019 wzór/rcl.gov.pl

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Dlaczego ministerstwo zdecydowało się na taką zmianę? W dniu 14 grudnia 2017 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności art. 18 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. w zakresie, w jakim przewiduje pobranie opłaty ewidencyjnej i opłaty za wydanie nowego dokumentu prawa jazdy z powodu konieczności zmiany zawartych w nim danych, wynikającej ze zmiany stanu faktycznego, spowodowanej działaniem organów władzy publicznej. Skutkiem tego orzeczenia jest brak obowiązku uiszczania opłaty, jeżeli zmiana adresu jest wynikiem działań samorządu np. zmiany nazwy ulicy. W takiej sytuacji płatę za wymianę dokumentu ponosi samorząd lub Skarb Państwa.

Nadal pozostaje jednak obowiązek wymiany prawa jazdy w przypadku zmiany miejsca zamieszkania. Ministerstwo Infrastruktury uznało, iż z punktu widzenia obsługi administracyjnej wystarczający jest adres wskazany we wniosku o wydanie prawa jazdy. Dokument ten potwierdza uprawnienia do kierowania pojazdami. Z tych powodów nie ma konieczności wpisywania w nim adresu zamieszkania.

Kiedy musimy wymienić prawo jazdy?

Obecnie poza zmianą adresu zamieszkania dokument musimy wymienić, gdy zmieniliśmy imię lub nazwisko, ważność straciła kategoria prawa jazdy lub sam dokument.

Wniosek o wydanie nowego prawa jazdy można złożyć osobiście lub wysłać go pocztą. Możemy pobrać go ze strony: https://obywatel.gov.pl/documents/10181/0/wniosek_prawo+jazdy.pdf/836da4b6-bfe3-4d2a-b732-4120ab79ecca

Wypełnione pismo składamy w starostwie powiatu, w którym zamieszkujemy lub w urzędzie miasta, gdy jest to miasto na prawach powiatu. W przypadku Warszawy wniosek składamy w urzędzie dzielnicy.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (etap legislacyjny: konsultacje publiczne)

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (j. t. Dz. U. z 2017 r., poz. 978 z późn. zm.);

Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 30 sierpnia 2016 r. w sprawie opłaty ewidencyjnej stanowiącej przychód Funduszu – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (Dz. U. z 2016 r., poz. 1377 z późn. zm.).

Polecamy serwis: Prawo jazdy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama