| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > ABC Powiatu > Jakie organy ma związek powiatów?

Jakie organy ma związek powiatów?

Związki powiatów są tworzone w celu wspólnego wykonywania zadań publicznych. Organami takiego związku są zgromadzenie oraz zarząd.

Jak wiadomo powiaty mogą tworzyć związki. Związki powiatów powiatów tworzone są w celu wspólnego wykonywania zadań publicznych, w tym wydawania decyzji w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej. Trzeba jednak wiedzieć kto reprezentuje związek powiatów oraz wydaje uchwały w jego imieniu.

Możliwość tworzenia związków przez powiaty przewiduje art. 65 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym. W tej też ustawie należy szukać odpowiedzi na pytanie jakie organy ma związek powiatów.

Warto bowiem wiedzieć, że związek powiatów ma organy stanowiące, kontrolne i wykonawcze.

Organem stanowiącym i kontrolnym związku jest zgromadzenie związku.

W skład zgromadzenia wchodzi po dwóch reprezentantów powiatów uczestniczących w związku. Wyłanianie reprezentantów do zgromadzenia regulują przepisy stanowione przez radę konkretnego powiatu. Często taką informację można znaleźć w statucie danego powiatu.

Zobacz: ABC Powiatu

Zgromadzenie jest organem prawodawczym. Natomiast formą właściwą dla tego typu działalności jest uchwała. Zgromadzenie związku wydaje zatem uchwały, które mają status prawa powszechnie obowiązującego. Ustawa jednak przewiduje pewne odmienności w tworzeniu prawa przez zgromadzenie.

Uchwały zgromadzenia podejmowane są bezwzględną większością głosów statutowej liczby członków zgromadzenia.

Członek zgromadzenia może wnieść pisemny sprzeciw wraz z uzasadnieniem w stosunku do uchwały zgromadzenia w ciągu 7 dni od dnia jej podjęcia.

Wniesienie sprzeciwu wstrzymuje wykonanie uchwały i wymaga ponownego rozpatrzenia sprawy. Sprzeciwu nie można zgłosić wobec uchwały podjętej w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy.

Zobacz również serwis: Gmina

Organem wykonawczym związku powiatów jest zarząd. Stanowi o tym art. 71 ustawy o samorządzie powiatowym.

Zarząd związku jest powoływany i odwoływany przez zgromadzenie spośród członków zgromadzenia. Jednakże dopuszczalny jest wybór członków zarządu spoza członków zgromadzenia w liczbie nieprzekraczającej 1/3 składu zarządu związku. 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Związki powiatów powiatów tworzone są w celu wspólnego wykonywania zadań publicznych.
Związki powiatów powiatów tworzone są w celu wspólnego wykonywania zadań publicznych.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »