| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Wniosek o uzupełnienie wyroku

Wniosek o uzupełnienie wyroku

Co mogę zrobić w sytuacji gdy sąd w wydanym wyroku pozostawił bez rozstrzygnięcia część moich żądań zgłoszonych w pozwie?  

Sąd powinien ustosunkować się pozytywnie lub negatywnie do wszystkich żądań zgłoszonych przez powoda w toku procesu. Zarówno do tych zgłoszonych w pozwie, pismach procesowych i ustnie na rozprawie. W razie gdy w wyroku orzeczono tylko co do części dochodzonych roszczeń, powód ma prawo domagać się uzupełnienia wyroku

Zgodnie z art. 351 kodeksu postępowania cywilnego, w sytuacji gdy sąd nie rozstrzygnął o części roszczeń zgłoszonych w pozwie, może Pan zgłosić wniosek o uzupełnienie wyroku, zmierzający do objęcia jednym rozstrzygnięciem całej sprawy. Termin do zgłoszenia takiego wniosku wynosi dwa tygodnie od ogłoszenia wyroku lub od jego doręczenia( tylko gdy doręczenie następuje z urzędu).

Wniosek może zmierzać do uzupełnienia żądań ubocznych, kwestii kosztów sądowych czy nadania wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności. Można go również zgłosić gdy sąd nie zamieścił w wyroku dodatkowego orzeczenia, które według przepisów ustawy powinien był zamieścić z urzędu( np. kwestia władzy rodzicielskiej przy wyroku orzekającym rozwód).

Sąd powinien uzupełnić wyrok, w zakresie wskazanym przez Pana we wniosku. Wydaje w tym celu nowy wyrok. Odbywa się to po uprzednim przeprowadzeniu rozprawy (wyjątek stanowi orzekanie co do kosztów sądowych i nadania rygoru natychmiastowej wykonalności).

Innym wyjściem jest złożenie drugiego pozwu, ale wiąże się to na ogół z dodatkowymi kosztami (wpis sądowy itp.). To rozwiązanie pozostaje Panu w razie uchybienia terminu do wniesienia wniosku o uzupełnienie orzeczenia.

Podstawa prawna: art. 351 kodeksu postępowania cywilnego

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Tagi

sąd, wyrok

Zdjęcia


PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Łątkowski

Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »