reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Inne pozwy > Jak sporządzić pozew o zapłatę wynagrodzenia

Jak sporządzić pozew o zapłatę wynagrodzenia

Pozew o zapłatę wynagrodzenia nie różni się znacznie od normalnego pozwu o zapłatę. Większość elementów pozwu jest taka sama. Zasadnicza różnica to właściwość sądu.

Pozew o zapłatę wynagrodzenia można wnosić do sądu tedy gdy pracodawca zwleka z zapłatą wynagrodzenia. Płacenie pensji jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy.

Właściwość sądu

Jak wszystkie sprawy z zakresu prawa pracy tak i pozew o zapłatę wynagrodzenia rozstrzygany jest w pierwszej instancji przez sąd rejonowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pracodawcy lub też do sądu właściwego ze względu na miejsce wykonywania pracy. Można również wnieść taki pozew do sądu właściwego dla zakładu pracy.

Oczywiście jeżeli wartość przedmiotu sporu przewyższa 75.000 zł wtedy właściwy będzie sąd okręgowy.

Strony

Stronami postępowania o zapłatę wynagrodzenia są pracownik i pracodawca. Przy czym pracownik jest powodem a pracodawca pozwanym.

Wpis

W sprawach z zakresu prawa pracy powód zwolniony jest od opłat sadowych. Dlatego też w sprawie takiej nie wnosi się wpisu sądowego.

Żądanie pozwu

W pozwie powód wnosi o zasądzenie od pozwanego pracodawcy na własną rzecz kwoty ……… zł z tytułu zapłaty zaległego wynagrodzenia wraz z odsetkami od dnia …………. do dnia zapłaty.

Nie trzeba natomiast wnosić o nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności, gdyż taki sąd nadaje z urzędu.

Uzasadnienie

W uzasadnieniu należy wykazać, że między stronami istnieje stosunek pracy. Służyć temu może przede wszystkim umowa o pracę ale również inne dowody takie jak zeznania świadków, przesłuchanie stron.

Podpis

Pozew musi być podpisany przez powoda (lub jego pełnomocnika). Musi być opatrzony datą. Natomiast do sądu należy złożyć jeden odpis pozwu dla sądu i po jednym dla każdego z pozwanych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pozew o zapłatę wynagrodzenia rozstrzygany jest w pierwszej instancji przez sąd rejonowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pracodawcy lub też do sądu właściwego ze względu na miejsce wykonywania pracy.
Pozew o zapłatę wynagrodzenia rozstrzygany jest w pierwszej instancji przez sąd rejonowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pracodawcy lub też do sądu właściwego ze względu na miejsce wykonywania pracy.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Wiśniewski

Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama