| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Inne pozwy > Jak sporządzić pozew o zapłatę wynagrodzenia

Jak sporządzić pozew o zapłatę wynagrodzenia

Pozew o zapłatę wynagrodzenia nie różni się znacznie od normalnego pozwu o zapłatę. Większość elementów pozwu jest taka sama. Zasadnicza różnica to właściwość sądu.

Pozew o zapłatę wynagrodzenia można wnosić do sądu tedy gdy pracodawca zwleka z zapłatą wynagrodzenia. Płacenie pensji jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy.

Właściwość sądu

Jak wszystkie sprawy z zakresu prawa pracy tak i pozew o zapłatę wynagrodzenia rozstrzygany jest w pierwszej instancji przez sąd rejonowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pracodawcy lub też do sądu właściwego ze względu na miejsce wykonywania pracy. Można również wnieść taki pozew do sądu właściwego dla zakładu pracy.

Oczywiście jeżeli wartość przedmiotu sporu przewyższa 75.000 zł wtedy właściwy będzie sąd okręgowy.

Strony

Stronami postępowania o zapłatę wynagrodzenia są pracownik i pracodawca. Przy czym pracownik jest powodem a pracodawca pozwanym.

Wpis

W sprawach z zakresu prawa pracy powód zwolniony jest od opłat sadowych. Dlatego też w sprawie takiej nie wnosi się wpisu sądowego.

Żądanie pozwu

W pozwie powód wnosi o zasądzenie od pozwanego pracodawcy na własną rzecz kwoty ……… zł z tytułu zapłaty zaległego wynagrodzenia wraz z odsetkami od dnia …………. do dnia zapłaty.

Nie trzeba natomiast wnosić o nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności, gdyż taki sąd nadaje z urzędu.

Uzasadnienie

W uzasadnieniu należy wykazać, że między stronami istnieje stosunek pracy. Służyć temu może przede wszystkim umowa o pracę ale również inne dowody takie jak zeznania świadków, przesłuchanie stron.

Podpis

Pozew musi być podpisany przez powoda (lub jego pełnomocnika). Musi być opatrzony datą. Natomiast do sądu należy złożyć jeden odpis pozwu dla sądu i po jednym dla każdego z pozwanych.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pozew o zapłatę wynagrodzenia rozstrzygany jest w pierwszej instancji przez sąd rejonowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pracodawcy lub też do sądu właściwego ze względu na miejsce wykonywania pracy.
Pozew o zapłatę wynagrodzenia rozstrzygany jest w pierwszej instancji przez sąd rejonowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pracodawcy lub też do sądu właściwego ze względu na miejsce wykonywania pracy.

INFORLEX Administracja425.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »