REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana dłużnika, wierzyciela – ciekawostki z wokandy

Zmiana dłużnika, wierzyciela – ciekawostki z wokandy / Fot. Fotolia
Zmiana dłużnika, wierzyciela – ciekawostki z wokandy / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Często się zdarza, że w toku postępowania sądowego nasz dłużnik sprzedaje rzecz, której jesteśmy właścicielami. Przyczyną takiego postępowania jest chęć uniknięcia odpowiedzialności. Wyobraźmy sobie też taką sytuację, że postępowanie trwa już 2 lata i sąd pierwszej instancji uznał nasze roszczenie przyznając, że jesteśmy właścicielami samochodu, w którego posiadaniu był dłużnik. W wydanym wyroku zobowiązał naszego dłużnika do zwrotu pojazdu. Dłużnik wniósł apelację i w toku postępowania sprzedał samochód.

Nasza dłużniczka po wszczęciu postępowania egzekucyjnego wyszła za mąż i zmieniła nazwisko, a tytuł egzekucyjny wystawiony jest na jej nazwisko panieńskie.

REKLAMA

Kolejna sytuacja - w toku postępowania egzekucyjnego wierzyciel dokonał zmiany firmy.

Co robimy?

Powyższe przypadki należy rozważyć odrębnie dla sytuacji, gdy jesteśmy w procesie powodem i pozwanym.

Jako powód możemy skorzystać z instrumentu prawnego dopozwania, co oznacza tyle, że Sąd na nasz wniosek wezwie osobę trzecią do udziału w postępowaniu. Tego rodzaju pismo odnosi taki sam skutek jak wytoczenie powództwa. W tym przypadku bierność szkodzi osobie trzeciej (dopozwanej). Sąd w wydanym wyroku  rozstrzygnie nasze powództwo również co do tej osoby.

Wyjawienie majątku dłużnika

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei posiadanie w procesie statusu poznanego wymaga, abyśmy skorzystali z instytucji procesowej przypozwania. Sporządzamy do Sądu pismo procesowe, w którym żądamy  wezwania  przez Sąd  do wzięcia udziału w postępowaniu osobę, która nabyła rzecz od naszego dłużnika. Za zgodą obu stron postępowania ta osoba może wejść w miejsce naszego dłużnika. Skutek będzie taki, że dotychczasowy dłużnik będzie zwolniony z odpowiedzialności. Możliwa jest jednak sytuacja, w której osoba trzecia nie chce uczestniczyć w toczącym się postępowaniu. Ma do tego prawo.

Kolejne działania

Fakt, że toczy się postępowanie, w którym stroną jest osoba niebędąca posiadaczem rzeczy, nie wpływa na możliwość jego dalszego prowadzenia. Czekamy do wydania przez Sąd wyroku rozstrzygającego przez nieuczciwego dłużnika wniesionej apelacji. Należy podkreślić, że pomimo tego, iż wyrok nie zapadł pomiędzy nami, a nabywcą, nie pozbawia nas to prawa do windykacji należności. Reasumując należy zaznaczy, że wyrok wydany z udziałem zbywcy odnosi bezpośredni skutek wobec nabywcy. Następnie po jego uprawomocnieniu wnioskujemy o nadanie klauzuli wykonalności na rzecz osoby trzeciej, tj. nabywcy rzeczy. Podstawą uwzględnienia naszego wniosku jest udowodnienie przejścia obowiązku dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym .W orzecznictwie przyjmuje się, że takim dokumentem - w przypadku zbycia prawa - może być część wstępna wyroku z której wynika następstwo prawne osoby trzeciej. Należy wspomnieć, że zgodnie z  przeważającym stanowiskiem judykatury, Sąd nie może badać przedłożonych mu dokumentów pod kątem, czy przejście praw lub obowiązków na osobę trzecią  rzeczywiście nastąpiło, czy jest zgodne z prawdą. Oczywistym  jest, że przysługuje mu uprawnienie do badania warunków formalnych pisma, np. czy jest podpisane, sporządzone przez właściwy organ.

Spółka cywilna przed sądem


Niestety możliwa jest również sytuacja, gdy nie posiadamy dokumentu dowodzącego następstwa osoby trzeciej wobec dłużnika, czyli tzw. sukcesji uniwersalnej, singularnej osoby trzeciej. W takim przypadku należy jesteśmy zmuszeni wytoczyć odrębne powództwo przeciwko osobie trzeciej . W powództwie takim należy żądać ustalenia, że miało miejsce przejście prawa, obowiązku na osobę trzecią.

Jak może się bronić osoba trzecia?

Nieprzystąpienie osoby trzeciej do postępowania pomimo wezwania Sądu nie oznacza, że sprawa jest zakończona. Jak już wspomniałam, wierzyciel może być uparty i wnieść nadanie klauzuli wykonalności na rzecz nabywcy rzeczy.

Co zrobić, gdy dłużnik wyzbywa się majątku?

Co robimy?

W postępowaniu egzekucyjnym nie możemy być już bierni i  musimy wytoczyć powództwo przeciwegzekucyjne.

Uwaga!

Wyjątkiem jest zmiana osoby dłużnika w przypadku rzeczy oznaczonych do gatunku. Wówczas nadal możemy żądać spełnienia świadczenia przez dotychczasowego dłużnika.

Przyjmuje się, że po nadaniu klauzuli wykonalności zmiana dłużnika, jak również wierzyciela, nie wymaga wystąpienia ponownie z wnioskiem o nadanie klauzuli na rzecz nowego podmiotu. Koniecznym jest jednak udowodnienie przejścia prawa lub obowiązku za pomocą dokumentu urzędowego lub prywatnego z podpisem urzędowo poświadczonym.

W praktyce często się zdarza, że dłużnik w toku postępowania miał majątek, a już na etapie egzekucji  nie ma z czego ściągnąć wierzytelności.

,,Sprytny” dłużnik może bowiem przeprowadzić czynność prawną bez zgody małżonka, wyzbyć się majątku osobistego. Wówczas pozostanie pokaźny majątek wspólny jego i małżonki.

Również w tej sytuacji się nie poddajemy. Na podstawie art. 51 §1 KRiO żądamy ustanowienia przez Sąd rozdzielności majątkowej pomiędzy dłużnikiem a jego małżonkiem.

Następnie zajmujemy prawo naszego dłużnika do żądania podziału majątku wspólnego małżeńskiego. Po zajęciu prawa żądamy dokonania podziału tego majątku, tak  aby w końcu móc zaspokoić się z wybranych przez nas składników majątkowych, które przypadłyby dłużnikowi w wyniku podziału majątku małżeńskiego.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego  (Dz.U. 2014, poz.101 t.ekst jedn. ze zm.) - art. 84 k.p.c., art. 192 pkt 3 k.p.c., art. 194 § 1, k.p.c, art. 788 k.p.c.,

- Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2012, poz. 788 ze zm.) -  art. 51 § 1 k.r.o.

Katarzyna Kujawska, aplikantka radcowska

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa likwidująca CBA ma zostać przyjęta w II kwartale 2024 r. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

REKLAMA

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA