REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjawienie majątku dłużnika

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aleksandra Pajewska
Jak napisać wniosek o nakazanie wyjawienia majątku?/ Fot. shutterstock
Jak napisać wniosek o nakazanie wyjawienia majątku?/ Fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wyjawienie majątku dłużnika, czyli sporządzenie przez niego pisemnego wykazu posiadanego majątku wraz z podaniem jego lokalizacji, następuje na wniosek wierzyciela. Kto i w jakich sytuacjach może zostać zobligowany do wyjawienia majątku? Co grozi za niewyjawienie majątku?

Instytucja wyjawienia majątku uregulowana została w art. 913-920 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296). Istotą wskazanej instytucji jest zobligowanie dłużnika do podania wykazu (spisu) posiadanego majątku, wierzytelności i innych praw majątkowych wraz z miejscem ich położenia. Ma to na celu zapewnienie skuteczności prowadzonego postępowania egzekucyjnego.

REKLAMA

POBIERZ: Wzór wniosku o nakazanie wyjawienia majątku

Wniosek o nakazanie wyjawienia majątku

Przesłanką formalną wezwania dłużnika jest wniosek wierzyciela. W niektórych sytuacjach z żądaniem może wystąpić również sąd pierwszej instancji, prokurator, organizacja pozarządowa i komornik.

Z wnioskiem o wezwania dłużnika do wyjawienia majątku wystąpić można zarówno przed, w trakcie jak i po zakończonym postępowaniu egzekucyjnym.

Zobacz również: Jak bronić się przed egzekucją z majątku wspólnego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli wierzyciel wystąpi ze wskazanym wnioskiem przed rozpoczęciem egzekucji, powinien wówczas uprawdopodobnić, że uzyskanie zaspokojenia na podstawie znanych składników majątku dłużnika nie jest możliwe. Natomiast w przypadku wystąpienia z wnioskiem w toku/ po egzekucji należy wykazać, że zajęty majątek nie rokuje zaspokojenia egzekwowanych roszczeń albo, że zakończona egzekucja okazała się bezskuteczna. Nie ma wymogu, by wniosek złożony został na urzędowym formularzu. Wystarczające jest spełnieniem wymogów przewidzianych dla pisma procesowego.

Do wniosku dołączyć należy:

  • tytuł wykonawczy - oryginał - w przypadku wniosku składanego przez wszczęciem postępowania. Jest to szczególny warunek formalny. Pogląd powyższy wyprowadzić można z orzecznictwa Sądu Najwyższego, m.in.: z uchwały z 12 grudnia 2001 r. (III CZP 70/01, OSNC 2002, Nr 10, poz. 116) lub kopię – w przypadku wniosku składanego w toku postępowania egzekucyjnego;
  • wezwanie do zapłaty;
  • odpis protokołu zajęcia;
  • pismo od komornika - „wysłuchanie przed umorzeniem...”;
  • postanowienie komornika o umorzeniu postępowania – tylko w przypadku wniosku składnego po zakończeniu postępowania egzekucyjnego.

Wniosek skierować należy do sądu właściwości ogólnej dłużnika (tj. właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania/ siedzibę). Wniosek podlega opłacie stałej w wysokości 40 złotych. Można uiścić ją w kasie sądu poprzez zakup znaków sądowych lub przelewem na konto bankowe dłużnika.

Wyjawienie majątku – wezwanie dłużnika

REKLAMA

Wezwania dłużnika dokonuje sąd w formie postanowienia. Już samo postanowienie stanowi dolegliwość dla dłużnika. Skutkuje bowiem wpisaniem go z urzędu do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych, stanowiącego część Krajowego Rejestru Sądowego.

Osoba wpisana do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych po pierwsze traci wiarygodność wobec kontrahentów, po drugie ma znacznie ograniczone możliwości, np. w zakresie uzyskania kredytu bankowego, skorzystania z abonamentowej oferty operatora telefonii komórkowej.

Wykaz majątku

Wyjawienie majątku następuje w formie pisemnego wykazu posiadanego majątku wraz z podaniem lokalizacji jego poszczególnych składników. Następuje pod przyrzeczeniem, które zgodnie z treścią ustawy brzmi: „Świadomy znaczenia mych słów i odpowiedzialności przed prawem zapewniam, że złożony przeze mnie wykaz majątku jest prawdziwy i zupełny".

POBIERZ: Wzór – wykaz majątku

Wyjawienie majątku - niestawiennictwo

Dłużnik zobligowany jest do stawiennictwa przed sądem. Brak subordynacji z jego strony (nieusprawiedliwiona nieobecność) może prowadzić do zastosowania środków przymusu, tj. przymusowego doprowadzenia, grzywny lub aresztu (na okres nieprzekraczający 1 miesiąca). O zastosowaniu środka przymusu decyduje sąd. Są to środki o charakterze fakultatywnym, co oznacza, że sąd może ale nie musi z nich skorzystać. Decyzja ma formę postanowienia, na które dłużnikowi przysługuje zażalenie.

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296).

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2010 roku, Nr 90, poz. 594 j.t.).

Uchwała SN z 12 grudnia 2001 r. (III CZP 70/01, OSNC 2002, Nr 10, poz. 116).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

REKLAMA

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

REKLAMA

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

REKLAMA