Kategorie

Wyjawienie majątku dłużnika

Aleksandra Pajewska
Jak napisać wniosek o nakazanie wyjawienia majątku?/ Fot. shutterstock
Jak napisać wniosek o nakazanie wyjawienia majątku?/ Fot. shutterstock
Wyjawienie majątku dłużnika, czyli sporządzenie przez niego pisemnego wykazu posiadanego majątku wraz z podaniem jego lokalizacji, następuje na wniosek wierzyciela. Kto i w jakich sytuacjach może zostać zobligowany do wyjawienia majątku? Co grozi za niewyjawienie majątku?

Instytucja wyjawienia majątku uregulowana została w art. 913-920 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296). Istotą wskazanej instytucji jest zobligowanie dłużnika do podania wykazu (spisu) posiadanego majątku, wierzytelności i innych praw majątkowych wraz z miejscem ich położenia. Ma to na celu zapewnienie skuteczności prowadzonego postępowania egzekucyjnego.

POBIERZ: Wzór wniosku o nakazanie wyjawienia majątku

Wniosek o nakazanie wyjawienia majątku

Przesłanką formalną wezwania dłużnika jest wniosek wierzyciela. W niektórych sytuacjach z żądaniem może wystąpić również sąd pierwszej instancji, prokurator, organizacja pozarządowa i komornik.

Z wnioskiem o wezwania dłużnika do wyjawienia majątku wystąpić można zarówno przed, w trakcie jak i po zakończonym postępowaniu egzekucyjnym.

Zobacz również: Jak bronić się przed egzekucją z majątku wspólnego?

Jeśli wierzyciel wystąpi ze wskazanym wnioskiem przed rozpoczęciem egzekucji, powinien wówczas uprawdopodobnić, że uzyskanie zaspokojenia na podstawie znanych składników majątku dłużnika nie jest możliwe. Natomiast w przypadku wystąpienia z wnioskiem w toku/ po egzekucji należy wykazać, że zajęty majątek nie rokuje zaspokojenia egzekwowanych roszczeń albo, że zakończona egzekucja okazała się bezskuteczna. Nie ma wymogu, by wniosek złożony został na urzędowym formularzu. Wystarczające jest spełnieniem wymogów przewidzianych dla pisma procesowego.

Do wniosku dołączyć należy:

 • tytuł wykonawczy - oryginał - w przypadku wniosku składanego przez wszczęciem postępowania. Jest to szczególny warunek formalny. Pogląd powyższy wyprowadzić można z orzecznictwa Sądu Najwyższego, m.in.: z uchwały z 12 grudnia 2001 r. (III CZP 70/01, OSNC 2002, Nr 10, poz. 116) lub kopię – w przypadku wniosku składanego w toku postępowania egzekucyjnego;
 • wezwanie do zapłaty;
 • odpis protokołu zajęcia;
 • pismo od komornika - „wysłuchanie przed umorzeniem...”;
 • postanowienie komornika o umorzeniu postępowania – tylko w przypadku wniosku składnego po zakończeniu postępowania egzekucyjnego.

Wniosek skierować należy do sądu właściwości ogólnej dłużnika (tj. właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania/ siedzibę). Wniosek podlega opłacie stałej w wysokości 40 złotych. Można uiścić ją w kasie sądu poprzez zakup znaków sądowych lub przelewem na konto bankowe dłużnika.

Wyjawienie majątku – wezwanie dłużnika

Wezwania dłużnika dokonuje sąd w formie postanowienia. Już samo postanowienie stanowi dolegliwość dla dłużnika. Skutkuje bowiem wpisaniem go z urzędu do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych, stanowiącego część Krajowego Rejestru Sądowego.

Osoba wpisana do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych po pierwsze traci wiarygodność wobec kontrahentów, po drugie ma znacznie ograniczone możliwości, np. w zakresie uzyskania kredytu bankowego, skorzystania z abonamentowej oferty operatora telefonii komórkowej.

Wykaz majątku

Wyjawienie majątku następuje w formie pisemnego wykazu posiadanego majątku wraz z podaniem lokalizacji jego poszczególnych składników. Następuje pod przyrzeczeniem, które zgodnie z treścią ustawy brzmi: „Świadomy znaczenia mych słów i odpowiedzialności przed prawem zapewniam, że złożony przeze mnie wykaz majątku jest prawdziwy i zupełny".

POBIERZ: Wzór – wykaz majątku

Wyjawienie majątku - niestawiennictwo

Dłużnik zobligowany jest do stawiennictwa przed sądem. Brak subordynacji z jego strony (nieusprawiedliwiona nieobecność) może prowadzić do zastosowania środków przymusu, tj. przymusowego doprowadzenia, grzywny lub aresztu (na okres nieprzekraczający 1 miesiąca). O zastosowaniu środka przymusu decyduje sąd. Są to środki o charakterze fakultatywnym, co oznacza, że sąd może ale nie musi z nich skorzystać. Decyzja ma formę postanowienia, na które dłużnikowi przysługuje zażalenie.

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296).

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2010 roku, Nr 90, poz. 594 j.t.).

Uchwała SN z 12 grudnia 2001 r. (III CZP 70/01, OSNC 2002, Nr 10, poz. 116).

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  22 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?