reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy cywilne > Zmiana powództwa

Zmiana powództwa

Założyłam sprawę w sądzie. Jestem powodem tyle, że w pozwie podałam złą wartość przedmiotu sporu. Zamiast 24 587 zł powinnam podać 21 527 zł. Nie zwróciłam bowiem uwagi, że mój kontrahent zapłacił jedną umowę. Co mam zrobić w takim wypadku. Czy wystarczy wysłać jakieś pismo do sądu? Czy sąd może zwrócić mój pozew?

W tym wypadku będziemy mieli do czynienia ze zmianą powództwa. Zmiana powództwa jest dopuszczalna o ile nie wpływa na właściwość sądu.

Właściwość rzeczowa sądu zmienia się gdy wartość przedmiotu sporu przekroczy 75 00 zł (100 000 zł w wypadku spraw gospodarczych). Wtedy też właściwym przestaje być sąd rejonowy a staje się sąd okręgowy.

Właściwość miejscowa rzadko się zmienia zasadą jest, że sprawa toczy się przed sadem właściwym ze względu na zamieszkanie pozwanego.

Jeżeli powód występuje z nowym powództwem obok dotychczasowego a zmiana powództwa wpływa na właściwość sądu wtedy nową sprawę rozpatruje się oddzielnie. Oczywiście jeżeli sąd jest dla niej właściwy rzeczowo i miejscowo.

W niniejszej sprawie można zmienić powództwo. Można je pomniejszyć o zapłacone kwoty. W tym celu należy wysłać pismo procesowe do sądu z wnioskiem o zmniejszenie wartości przedmiotu sporu.

Podstawa prawna: art. 193 k.p.c.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KasperskyLab

Ochrona przed zagrożeniami IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama