REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak napisać pozew o zadośćuczynienie z tytułu mobbingu?

Marta Wrzosek
Pozew z tytułu mobbingu powinien przede wszystkim zawierać żądanie zasądzenia zadośćuczynienia na naszą rzecz./ fot. Fotolia
Pozew z tytułu mobbingu powinien przede wszystkim zawierać żądanie zasądzenia zadośćuczynienia na naszą rzecz./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli stałeś się ofiarą mobbingu w pracy, możesz złożyć pozew o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. W pozwie musimy określić nasze żądania, uzasadnić je oraz powołać dowody popierające nasze stanowisko.

Czym jest mobbing?

Pojęcie mobbingu zostało zdefiniowane w Kodeksie pracy. Zgodnie z treścią art. 94³, mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika:

REKLAMA

 1. wywołującym u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej;
 2. powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenia pracownika;
 3. mające na celu izolowania go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Zobacz również: Pracownik przed sądem

Zadośćuczynienie a dobra osobiste

REKLAMA

Warto również podkreślić, że nie tylko prawo pracy chroni uprawnienie pracownika do poszanowania jego godności, dobrego imienia czy innych wartości. Pracownik poza złożeniem pozwu pracowniczego może również realizować swoje uprawnienia wynikające z kodeksu cywilnego, a dotyczące ochrony dóbr osobistych.

Jak zostało wskazane w przepisach kodeksu cywilnego, dobra osobiste człowieka (np. zdrowie, cześć, tajemnica korespondencji) pozostają pod ochroną, niezależenie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W takiej sytuacji, pracownik może żądać:

 1. zaniechania tego działania;
 2. usunięcia skutków takiego działania;
 3. złożenia oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie.

Pozew o zadośćuczynienie z tytułu mobbingu

Oczywiście, jak w każdym innym pozwie, należy wskazać w nim:

 1. datę i miejsce sporządzenia pozwu (np. Gdańsk, 5 czerwca 2011 roku);
 2. określić sąd, do którego składamy pozew (np. Sąd Rejonowy w Krakowie, Wydział Pracy);
 3. wskazać powoda (tu nasze imię, nazwisko, adres zamieszkania);
 4. wskazać pozwanego (nazwa, siedziba pracodawcy);
 5. wartość przedmiotu sporu (czyli kwotę zadośćuczynienia, jaką żądamy).

Kolejnym etapem w pisaniu pozwu o zadośćuczynienie z tytułu mobbingu, jest wskazanie naszych żądań. W pierwszej kolejności należy więc wskazać, że wnosimy o zasądzenie od pozwanego kwoty zadośćuczynienia (np. 10000 zł) wraz z ustawowymi odsetkami od dnia doręczenia pozwu do dnia zapłaty. Następnie możemy wskazać, iż żądamy zasądzenia od pozwanego kosztów procesu.

Zobacz również serwis: Praca

Bardzo ważnym, jeżeli nie najważniejszym, elementem pozwu jest uzasadnienie naszych roszczeń. W tej części pozwu musimy wskazać, dlaczego żądamy zadośćuczynienia. Należy więc, po pierwsze, opisać dokładnie stan faktyczny (ofiarą jakich działań mobbingowych ze strony pracodawcy się staliśmy) wraz z powołaniem odpowiednich dowodów (np. dokumenty czy dowody z zeznań naszych współpracowników). Z całą pewnością, w tej części pozwu należy wskazać, jakie skutki zdrowotne wywołały działania mobbingowe pracodawcy, co powinno zostać poparte dokumentacją lekarską. Jak bowiem zostało już wcześniej wskazane, zadośćuczynienie należy się tylko wówczas, gdy mobbing wywołał rozstrój zdrowia.

Ostatnim elementem pozwu jest złożenie podpisu oraz wskazanie załączników, gdzie wymienimy wszystkie dokumenty, które składamy do sądu razem z pozwem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak długo musi trwać małżeństwo, żeby ZUS wypłacił rentę rodzinną? Te osoby nabędą prawo do świadczeń po zmarłym małżonku

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny. Aby nabyć prawo do niej, muszą oni spełnić określone warunki. Jak długo musi trwać małżeństwo, żeby ZUS zgodził się wypłacić rentę?

500 zł za MWh – tyle ma kosztować prąd w II połowie 2024 r. Najubożsi mogą liczyć na bon energetyczny, reszta będzie musiała płacić pełną cenę

Rząd przedstawił założenia ustawy o bonie energetycznym. W II połowie 2024 r. będzie obowiązywać maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw w wysokości 500 zł za MWh. Na wsparcie w postaci bonu będą mogły liczyć osoby narażone na ubóstwo energetyczne.

Babciowe a aktywność zawodowa. Kiedy w praktyce świadczenie „aktywni rodzice w pracy” będzie przysługiwało?

Babciowe. Kiedy w praktyce świadczenie „aktywni rodzice w pracy” będzie przysługiwało? Jakie są warunki dotyczące aktywności zawodowej?

Maksymalna cena prądu dla gospodarstw domowych 2024 - od lipca 500 zł za 1 MWh. Nie będzie limitów zużycia. O ile wzrosną rachunki?

Cena maksymalna za energię elektryczną dla gospodarstw domowych wzrośnie w II połowie 2024 roku do 500 zł za 1 MWh (obecnie ta cena maksymalna wynosi 412 zł). Tak wynika z założeń projektu ustawy o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw - opublikowanych 16 kwietnia 2024 r. To podwyżka o ok. 20 proc. ale cena prądu ma udział ok. 50-60% w całej kwocie rachunku za prąd. Zatem nasze rachunki za energię elektryczną wzrosną od lipca 2024 r. o ok. 13 proc. Co bardzo ważne maksymalna cena energii elektrycznej w wysokości 500 zł za MWh dotyczyć będzie wszystkich gospodarstw domowych. Nie będą stosowane w II połowie 2024 roku limity zużycia energii elektrycznej, jak to jest obecnie. Taką informację przekazała 17 kwietnia 2204 r. minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

REKLAMA

Nie wszyscy ósmoklasiści i maturzyści otrzymają świadectwa w 2024 r. Kto nie dostanie świadectwa?

Nie wszyscy ósmoklasiści i maturzyści otrzymają świadectwa w 2024 r. Kto nie dostanie świadectwa? Czy wstrzymywanie uczniom wydawania świadectw jest dopuszczalne?

Ministerstwo Rolnictwa: Stawki płatności w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt. Budżet na płatności wynosi 923 mln zł

W resorcie rolnictwa przygotowano projekt rozporządzenia w sprawie stawek w ekoschemacie Dobrostan zwierząt za kampanię 2023 roku. Projekt został przekazany do konsultacji społecznych.

Małe przydomowe elektrownie wiatrowe mogą być drogą pułapką – ostrzega ekspert. Tymczasem rząd proponuje program wsparcia dla instalacji tego typu wart 400 mln zł

400 mln zł – tyle ma być wart zaproponowany program wsparcia dla małych przydomowych elektrowni wiatrowych. Jednak małe przydomowe elektrownie wiatrowe mogą być drogą pułapką – ostrzega Fundacja Instrat. Jej zdaniem koszt wytworzenia prądu z takich instalacji może być kilkukrotnie wyższy od tego z sieci. Tymczasem rząd proponuje program wsparcia dla przydomowych instalacji tego typu wart 400 mln zł. Zdaniem ekspertów warto się zastanowić nad jego rewizją i zmniejszeniem jego skali.

Bon turystyczny był w 2020 r., 2021 r., 2022 r. i 2023 r. Co z 2024 r.?

Dla 2024 r. nie ma dobrych wiadomości. 500 zł z bonu turystycznego (na dziecko) nie będzie już wypłacane.

REKLAMA

Mapa zwolnień grupowych pracowników w 2024 r. [Wykaz firm]

Jest coraz więcej informacji o zwolnieniach grupowych w całej Polsce. Są przypadki połączenia zwolnień grupowych z likwidacją firmy w Polsce. I jednoczesnym jej otwarciu np. w Maroku, Chorwacji, Rumuni.

MRPiPS: Opiekun nie może sam zaparkować przed apteką i kupić leków dla osoby niepełnosprawnej

Ministerstwo Rodziny odpowiedziało negatywnie na pytania o możliwość używania przez opiekunów karty parkingowej bez obecności w samochodzie osoby niepełnosprawnej. Nawet, gdy opiekun parkuje w związku z czynnościami na rzecz osoby niepełnosprawnej w celu kupienia leków albo odbioru sprzętu zaopatrzenia medycznego. 

REKLAMA