reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy pracownicze > Jak napisać pozew o zadośćuczynienie z tytułu mobbingu?

Jak napisać pozew o zadośćuczynienie z tytułu mobbingu?

Jeżeli stałeś się ofiarą mobbingu w pracy, możesz złożyć pozew o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. W pozwie musimy określić nasze żądania, uzasadnić je oraz powołać dowody popierające nasze stanowisko.

Czym jest mobbing?

Pojęcie mobbingu zostało zdefiniowane w Kodeksie pracy. Zgodnie z treścią art. 94³, mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika:

 1. wywołującym u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej;
 2. powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenia pracownika;
 3. mające na celu izolowania go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Zobacz również: Pracownik przed sądem

Zadośćuczynienie a dobra osobiste

Warto również podkreślić, że nie tylko prawo pracy chroni uprawnienie pracownika do poszanowania jego godności, dobrego imienia czy innych wartości. Pracownik poza złożeniem pozwu pracowniczego może również realizować swoje uprawnienia wynikające z kodeksu cywilnego, a dotyczące ochrony dóbr osobistych.

Jak zostało wskazane w przepisach kodeksu cywilnego, dobra osobiste człowieka (np. zdrowie, cześć, tajemnica korespondencji) pozostają pod ochroną, niezależenie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.

W takiej sytuacji, pracownik może żądać:

 1. zaniechania tego działania;
 2. usunięcia skutków takiego działania;
 3. złożenia oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie.

Pozew o zadośćuczynienie z tytułu mobbingu

Oczywiście, jak w każdym innym pozwie, należy wskazać w nim:

 1. datę i miejsce sporządzenia pozwu (np. Gdańsk, 5 czerwca 2011 roku);
 2. określić sąd, do którego składamy pozew (np. Sąd Rejonowy w Krakowie, Wydział Pracy);
 3. wskazać powoda (tu nasze imię, nazwisko, adres zamieszkania);
 4. wskazać pozwanego (nazwa, siedziba pracodawcy);
 5. wartość przedmiotu sporu (czyli kwotę zadośćuczynienia, jaką żądamy).

Kolejnym etapem w pisaniu pozwu o zadośćuczynienie z tytułu mobbingu, jest wskazanie naszych żądań. W pierwszej kolejności należy więc wskazać, że wnosimy o zasądzenie od pozwanego kwoty zadośćuczynienia (np. 10000 zł) wraz z ustawowymi odsetkami od dnia doręczenia pozwu do dnia zapłaty. Następnie możemy wskazać, iż żądamy zasądzenia od pozwanego kosztów procesu.

Zobacz również serwis: Praca

Bardzo ważnym, jeżeli nie najważniejszym, elementem pozwu jest uzasadnienie naszych roszczeń. W tej części pozwu musimy wskazać, dlaczego żądamy zadośćuczynienia. Należy więc, po pierwsze, opisać dokładnie stan faktyczny (ofiarą jakich działań mobbingowych ze strony pracodawcy się staliśmy) wraz z powołaniem odpowiednich dowodów (np. dokumenty czy dowody z zeznań naszych współpracowników). Z całą pewnością, w tej części pozwu należy wskazać, jakie skutki zdrowotne wywołały działania mobbingowe pracodawcy, co powinno zostać poparte dokumentacją lekarską. Jak bowiem zostało już wcześniej wskazane, zadośćuczynienie należy się tylko wówczas, gdy mobbing wywołał rozstrój zdrowia.

Ostatnim elementem pozwu jest złożenie podpisu oraz wskazanie załączników, gdzie wymienimy wszystkie dokumenty, które składamy do sądu razem z pozwem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pozew z tytułu mobbingu powinien przede wszystkim zawierać żądanie zasądzenia zadośćuczynienia na naszą rzecz./ fot. Fotolia
Pozew z tytułu mobbingu powinien przede wszystkim zawierać żądanie zasądzenia zadośćuczynienia na naszą rzecz./ fot. Fotolia

Rozliczamy najem. Przykłady, wypełnione druki24.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

WKontakcie

firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama