reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy pracownicze > Pozew o wydanie świadectwa pracy

Pozew o wydanie świadectwa pracy


Pracownikowi odchodzącemu z zakładu pracy, pracodawca zobowiązany jest wydać świadectwo pracy. Świadectwo pracy to dokument stwierdzający przebieg pracy zawodowej. Można się z niego dowiedzieć jaka była forma zatrudnienie, forma rozwiązania umowy o pracę, ile dni urlopu pracownik wykorzystał.

Nie zawsze jednak pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co w takiej sytuacji ma zrobić pracownik? Powinien on wystąpić do sądu z pozwem o wydanie świadectwa pracy. Kodeks pracy nie stanowi wprost o możliwości wystąpienia przez pracownika z takim roszczeniem.

Pozew o wydanie świadectwa pracy - właściwość sądu

Właściwym rzeczowo sądem do rozpatrywania tego rodzaju pozwów jest zawsze sąd rejonowy, co wynika z art. 461 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego.

Natomiast właściwy miejscowo sąd może wybrać powód (w tym wypadku mamy do czynienia z właściwością przemienną sądu). Zgodnie z procedurą cywilną można wybrać:

  • sąd ogólnej właściwości pozwanego
  • sąd miejsca wykonywania pracy
  • sąd miejsca położenia zakładu pracy.

Powód

Powodem w takiej sprawie będzie zawsze pracownik. W pozwie musi on podać swoje imiona i nazwisko, a także dokładny adres zamieszkania a gdy zachodzi taka potrzeba również adres do doręczeń.

Pozwany

Pozwanym jest przy tego rodzaju pozwach pracodawca. Pracodawcą, jak wiadomo, może być zarówno osoba fizyczna, jak również inny podmiot prawa. W wypadku osoby fizycznej należy podać jej imiona i nazwiska a także firmę pod którą prowadzi działalność gospodarczą. Gdy pracodawcą jest jednostka organizacyjna, tedy trzeba podać jej nazwę oraz siedzibę. W pozwie należy podać adres podmiotu figurujący w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Treść żądania

W treści żądania powód musi wnieść o wydanie mu świadectwa pracy. W tym miejscu może wnieść również o zwrot kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W uzasadnieniu powód powinien przedstawić wszystkie okoliczności, które spowodowały, że nie otrzymał świadectwa pracy od byłego pracodawcy.

Podpis

Pozew powinien być podpisany. Pozew powinien ponadto zawierać wymienienie wszystkich załączników oraz być zaopatrzonym w datę oraz oznaczenie miejsca sporządzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama