REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak napisać pozew o podwyższenie alimentów

Rafał Każmierczak
Alimenty uzależnione są m.in. od uzasadnionych potrzeb uprawnionego.
Alimenty uzależnione są m.in. od uzasadnionych potrzeb uprawnionego.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Temat wysokości alimentów w nieodległej przeszłości był przedmiotem ożywionej dyskusji politycznej. Świadczy to o tym, że problematyka dotyczy wszystkich i każdemu może przydać się praktyczna wiedza na ten temat. 

W potocznym rozumieniu pojęcie alimentów zawęża się do okresowych świadczeń pieniężnych na utrzymanie uprawnionego. Tymczasem z art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że obowiązek alimentacyjny obejmuje „dostarczanie środków utrzymania i wychowania”.

REKLAMA

Środkami utrzymania są nie tylko pieniądze ale również świadczenia rzeczowe jak np. żywność, opał, odzież itp. Natomiast przez środki wychowania rozumie się powinność zobowiązanego do zapewnienia rozwoju fizycznego, intelektualnego, pomocy w zdobyciu wykształcenia.

Oczywiście potoczne rozumienie nie wzięło się znikąd. Wyroki sądowe dotyczące obowiązku alimentacyjnego zawsze zawierają rozstrzygnięcie o sposobie wypełniania obowiązku alimentacyjnego przez łożenie na utrzymanie uprawnionego okresowo określonej sumy pieniężnej albo określanej kwotowo, albo niekiedy jako ułamek zarobków zobowiązanego.

Zobacz: Alimenty

REKLAMA

Najczęstszym przypadkiem dochodzenia na drodze sądowej roszczeń alimentacyjnych, jest ich dochodzenie przez drugie z rodziców w imieniu małoletnich dzieci. Zatem pierwsza praktyczna uwaga. To nie rodzic jest powodem, tylko małoletnie dziecko reprezentowane przez tego rodzica. Dziecko pełnoletnie występuje samodzielnie w procesie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sąd orzekając o podwyższeniu alimentów musi stosownie do art. 135 krio wziąć pod uwagę „uzasadnione potrzeby” uprawnionego oraz „majątkowe możliwości” zobowiązanego. Ponieważ mowa jest o pozwie „o podwyższenie” alimentów, trzeba wykazać, że od czasu, kiedy sąd poprzednio orzekał o alimentach, nastąpiła zmiana albo potrzeb dziecka, albo możliwości rodzica. Aby wykazać stan poprzedni, należy wskazać sygnaturę akt poprzedniej sprawy i wnieść o dołączenie jej do akt obecnej sprawy.

Zmiana potrzeb uprawnionego może wynikać z podjęcia nauki na studiach, konieczności prowadzenia leczenia, pobierania „korepetycji” przed egzaminami np. gimnazjalnym bądź maturalnym. Do wykazania tych okoliczności konieczne są np. zaświadczenia ze szkoły o przyjęciu na studia, wysokości czesnego, świadectwa, dokumentacja lekarska.

Jeżeli przyczyną żądania podwyższenia alimentów są lepsze zarobki rodzica, to również należy to wykazać, i w tym celu złożyć wniosek o zwrócenie się do pracodawcy rodzica o informację o wysokości zarobków, ew. do urzędu skarbowego o nadesłanie kopii deklaracji podatkowych.

REKLAMA

Pozew można złożyć albo do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania rodzica, albo miejsca zamieszkania dziecka. W pozwie należy wskazać tzw. wartość przedmiotu sporu, którą tu jest suma różnicy między dotychczasową wysokością alimentów a żądaną wysokością alimentów, zsumowana za cały rok.

Strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych jest w całości zwolniona od kosztów sądowych. Nie oznacza to, że nie może zostać obciążona kosztami zastępstwa procesowego w razie przegrania sprawy.

Reasumując, pozew o podwyższenie alimentów powinien zawierać:

  • oznaczenie sądu i wydziału, do którego jest wnoszony,
  • oznaczenie stron (powodem jest dziecko) ze wskazaniem ich adresów,
  • wskazanie wartości przedmiotu sporu,
  • określenie żądania pozwu (tj. jakich alimentów chce powód),
  • wnioski (np. dowodowe),
  • uzasadnienie żądania i wniosków,

Zobacz serwis: Pozwy rodzinne

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA