REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak napisać pozew o podwyższenie alimentów

Rafał Każmierczak
Alimenty uzależnione są m.in. od uzasadnionych potrzeb uprawnionego.
Alimenty uzależnione są m.in. od uzasadnionych potrzeb uprawnionego.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Temat wysokości alimentów w nieodległej przeszłości był przedmiotem ożywionej dyskusji politycznej. Świadczy to o tym, że problematyka dotyczy wszystkich i każdemu może przydać się praktyczna wiedza na ten temat. 

W potocznym rozumieniu pojęcie alimentów zawęża się do okresowych świadczeń pieniężnych na utrzymanie uprawnionego. Tymczasem z art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że obowiązek alimentacyjny obejmuje „dostarczanie środków utrzymania i wychowania”.

REKLAMA

Środkami utrzymania są nie tylko pieniądze ale również świadczenia rzeczowe jak np. żywność, opał, odzież itp. Natomiast przez środki wychowania rozumie się powinność zobowiązanego do zapewnienia rozwoju fizycznego, intelektualnego, pomocy w zdobyciu wykształcenia.

Oczywiście potoczne rozumienie nie wzięło się znikąd. Wyroki sądowe dotyczące obowiązku alimentacyjnego zawsze zawierają rozstrzygnięcie o sposobie wypełniania obowiązku alimentacyjnego przez łożenie na utrzymanie uprawnionego okresowo określonej sumy pieniężnej albo określanej kwotowo, albo niekiedy jako ułamek zarobków zobowiązanego.

Zobacz: Alimenty

REKLAMA

Najczęstszym przypadkiem dochodzenia na drodze sądowej roszczeń alimentacyjnych, jest ich dochodzenie przez drugie z rodziców w imieniu małoletnich dzieci. Zatem pierwsza praktyczna uwaga. To nie rodzic jest powodem, tylko małoletnie dziecko reprezentowane przez tego rodzica. Dziecko pełnoletnie występuje samodzielnie w procesie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sąd orzekając o podwyższeniu alimentów musi stosownie do art. 135 krio wziąć pod uwagę „uzasadnione potrzeby” uprawnionego oraz „majątkowe możliwości” zobowiązanego. Ponieważ mowa jest o pozwie „o podwyższenie” alimentów, trzeba wykazać, że od czasu, kiedy sąd poprzednio orzekał o alimentach, nastąpiła zmiana albo potrzeb dziecka, albo możliwości rodzica. Aby wykazać stan poprzedni, należy wskazać sygnaturę akt poprzedniej sprawy i wnieść o dołączenie jej do akt obecnej sprawy.

Zmiana potrzeb uprawnionego może wynikać z podjęcia nauki na studiach, konieczności prowadzenia leczenia, pobierania „korepetycji” przed egzaminami np. gimnazjalnym bądź maturalnym. Do wykazania tych okoliczności konieczne są np. zaświadczenia ze szkoły o przyjęciu na studia, wysokości czesnego, świadectwa, dokumentacja lekarska.

Jeżeli przyczyną żądania podwyższenia alimentów są lepsze zarobki rodzica, to również należy to wykazać, i w tym celu złożyć wniosek o zwrócenie się do pracodawcy rodzica o informację o wysokości zarobków, ew. do urzędu skarbowego o nadesłanie kopii deklaracji podatkowych.

REKLAMA

Pozew można złożyć albo do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania rodzica, albo miejsca zamieszkania dziecka. W pozwie należy wskazać tzw. wartość przedmiotu sporu, którą tu jest suma różnicy między dotychczasową wysokością alimentów a żądaną wysokością alimentów, zsumowana za cały rok.

Strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych jest w całości zwolniona od kosztów sądowych. Nie oznacza to, że nie może zostać obciążona kosztami zastępstwa procesowego w razie przegrania sprawy.

Reasumując, pozew o podwyższenie alimentów powinien zawierać:

  • oznaczenie sądu i wydziału, do którego jest wnoszony,
  • oznaczenie stron (powodem jest dziecko) ze wskazaniem ich adresów,
  • wskazanie wartości przedmiotu sporu,
  • określenie żądania pozwu (tj. jakich alimentów chce powód),
  • wnioski (np. dowodowe),
  • uzasadnienie żądania i wniosków,

Zobacz serwis: Pozwy rodzinne

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA