reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy rodzinne > Jak napisać pozew o podwyższenie alimentów

Jak napisać pozew o podwyższenie alimentów

Temat wysokości alimentów w nieodległej przeszłości był przedmiotem ożywionej dyskusji politycznej. Świadczy to o tym, że problematyka dotyczy wszystkich i każdemu może przydać się praktyczna wiedza na ten temat. 

W potocznym rozumieniu pojęcie alimentów zawęża się do okresowych świadczeń pieniężnych na utrzymanie uprawnionego. Tymczasem z art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że obowiązek alimentacyjny obejmuje „dostarczanie środków utrzymania i wychowania”.

Środkami utrzymania są nie tylko pieniądze ale również świadczenia rzeczowe jak np. żywność, opał, odzież itp. Natomiast przez środki wychowania rozumie się powinność zobowiązanego do zapewnienia rozwoju fizycznego, intelektualnego, pomocy w zdobyciu wykształcenia.

Oczywiście potoczne rozumienie nie wzięło się znikąd. Wyroki sądowe dotyczące obowiązku alimentacyjnego zawsze zawierają rozstrzygnięcie o sposobie wypełniania obowiązku alimentacyjnego przez łożenie na utrzymanie uprawnionego okresowo określonej sumy pieniężnej albo określanej kwotowo, albo niekiedy jako ułamek zarobków zobowiązanego.

Zobacz: Alimenty

Najczęstszym przypadkiem dochodzenia na drodze sądowej roszczeń alimentacyjnych, jest ich dochodzenie przez drugie z rodziców w imieniu małoletnich dzieci. Zatem pierwsza praktyczna uwaga. To nie rodzic jest powodem, tylko małoletnie dziecko reprezentowane przez tego rodzica. Dziecko pełnoletnie występuje samodzielnie w procesie.

Sąd orzekając o podwyższeniu alimentów musi stosownie do art. 135 krio wziąć pod uwagę „uzasadnione potrzeby” uprawnionego oraz „majątkowe możliwości” zobowiązanego. Ponieważ mowa jest o pozwie „o podwyższenie” alimentów, trzeba wykazać, że od czasu, kiedy sąd poprzednio orzekał o alimentach, nastąpiła zmiana albo potrzeb dziecka, albo możliwości rodzica. Aby wykazać stan poprzedni, należy wskazać sygnaturę akt poprzedniej sprawy i wnieść o dołączenie jej do akt obecnej sprawy.

Zmiana potrzeb uprawnionego może wynikać z podjęcia nauki na studiach, konieczności prowadzenia leczenia, pobierania „korepetycji” przed egzaminami np. gimnazjalnym bądź maturalnym. Do wykazania tych okoliczności konieczne są np. zaświadczenia ze szkoły o przyjęciu na studia, wysokości czesnego, świadectwa, dokumentacja lekarska.

Jeżeli przyczyną żądania podwyższenia alimentów są lepsze zarobki rodzica, to również należy to wykazać, i w tym celu złożyć wniosek o zwrócenie się do pracodawcy rodzica o informację o wysokości zarobków, ew. do urzędu skarbowego o nadesłanie kopii deklaracji podatkowych.

Pozew można złożyć albo do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania rodzica, albo miejsca zamieszkania dziecka. W pozwie należy wskazać tzw. wartość przedmiotu sporu, którą tu jest suma różnicy między dotychczasową wysokością alimentów a żądaną wysokością alimentów, zsumowana za cały rok.

Strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych jest w całości zwolniona od kosztów sądowych. Nie oznacza to, że nie może zostać obciążona kosztami zastępstwa procesowego w razie przegrania sprawy.

Reasumując, pozew o podwyższenie alimentów powinien zawierać:

  • oznaczenie sądu i wydziału, do którego jest wnoszony,
  • oznaczenie stron (powodem jest dziecko) ze wskazaniem ich adresów,
  • wskazanie wartości przedmiotu sporu,
  • określenie żądania pozwu (tj. jakich alimentów chce powód),
  • wnioski (np. dowodowe),
  • uzasadnienie żądania i wniosków,

Zobacz serwis: Pozwy rodzinne

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Alimenty uzależnione są m.in. od uzasadnionych potrzeb uprawnionego.
Alimenty uzależnione są m.in. od uzasadnionych potrzeb uprawnionego.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama