reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Praca > Pracodawca > Czy pracodawca może wypłacić pracownikowi wynagrodzenie w obcej walucie?

Czy pracodawca może wypłacić pracownikowi wynagrodzenie w obcej walucie?

Jeśli przedsiębiorcy rozliczają się z klientami w obcej walucie, to dla wygody mogą zaproponować także pracownikom wynagrodzenie w tej walucie. Jednak firma musi to indywidualnie uzgodnić z każdym zatrudnionym, zawrzeć takie postanowienie w umowie o pracę, a potem systematycznie sprawdzać kurs złotego w NBP.

Art. 358 kodeksu cywilnego mówi o tym, że zobowiązanie finansowe może być regulowane w innej walucie niż polska, jeżeli tak ustalą strony bądź bezpośrednio wynika to z orzeczenia sądowego lub też z ustawy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której akt prawny, orzeczenie sądowe, będące źródłem zobowiązania, lub czynność prawna zastrzega spełnienie świadczenia w walucie obcej. Do tego odsyła art. 300 kodeksu pracy. Dlatego, zgodnie z prawem, pracodawca i pracownik mogą umówić się, że wynagrodzenie będzie wypłacane np. w dolarach. Z obserwacji eksperta z Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że najczęściej dotyczy to przedsiębiorców, którzy są cudzoziemcami i z reguły nie dokonują transakcji finansowych w złotówkach.

– Przedsiębiorca ma prawo wypłacać pensje w dogodnej dla niego walucie, w zależności od źródła przepływu finansów w firmie. Natomiast, płaca musi być przeliczana, według kursu Narodowego Banku Polskiego, zgodnie z dniem wymagalności świadczenia. Kwota, uzyskana po przewalutowaniu, nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce. A gdyby tak się zdarzyło, to pracodawca ma obowiązek wyrównać tę różnicę. W tej sytuacji, pracownik jest stroną chronioną – mówi prof. Grażyna Spytek-Bandurska.

Redakcja poleca: E-składka. Jedno konto ZUS od 2018 r.

Ekspert podkreśla, że jeżeli już dochodzi do wypłat w obcej walucie to z reguły są one wyższe, niż przeciętne wynagrodzenie w naszym kraju. I raczej dotyczą wysoko wykwalifikowanych i dobrze opłacanych pracowników. W związku z tym, według wykładowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, w większości przypadków nie ma obawy o to, że zatrudniony otrzyma na koniec miesiąca mniejszą kwotę, niż płaca minimalna obowiązująca w naszym kraju. Dotyczy to zarówno pracy wykonywanej w Polsce, jak i za granicą, np. podczas delegacji służbowej.

– Pracownik może też otrzymywać sporadycznie wynagrodzenie w innej walucie, niż polski złoty. Podstawowy warunek jest taki, że musi być o tym powiadomiony. Pracodawca ma obowiązek zawrzeć z nim postanowienie na piśmie, np. w aneksie do umowy o pracę. I oczywiście w tym wypadku również wypłata powinna być przeliczana w dniu wymagalności świadczenia, według wcześniej wspomnianego kursu NBP. Warto zauważyć, że w każdym momencie zainteresowane strony mogą dokonać zmiany swoich ustaleń i zaprzestać rozliczeń w obcej jednostce, gdyż może to być uciążliwe, zwłaszcza dla pracownika. Bowiem wszelkie transakcje zwykle czynimy w polskiej walucie – dodaje prof. Spytek-Bandurska.

Zobacz serwis: Praca

Źródło: MondayNews

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama