Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy dodatek energetyczny – na jakich zasadach?

Wioleta Matela-Marszałek
Nowy dodatek energetyczny – na jakich zasadach?
Nowy dodatek energetyczny – na jakich zasadach?
Shutterstock
Nowy dodatek energetyczny ma być odpowiedzią na kryzys energetyczny. Na jakich zasadach będzie przyznawane wsparcie?

Nowe dodatki energetyczne

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad ustawą, która ma chronić najuboższych odbiorców energii. Kwestie związane z projektem były przedmiotem interpelacji poselskiej nr 27545. Zapytano w niej o etap prac nad projektem ustawy, katalog osób uprawnionych do skorzystania ze wsparcia, zasady i kwotę pomocy.

Odpowiedzi 2 listopada 2021 r. udzielił Piotr Dziadzio, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Poinformował on, iż „projekt nowelizujący ustawę – Prawo energetyczne, wprowadzający wsparcie dla osób wrażliwych energetycznie, uzyskał wpis do Wykazu prac programowych i legislacyjnych Rady Ministrów, otrzymując numer projektu UC106, natomiast w dniu 21 października br. do Sekretarza Rady Ministrów został skierowany wniosek o zastosowanie trybu odrębnego procedowania ww. projektu ustawy, a także wystosowano do Sekretarza Stałego Komitetu Rady Ministrów wniosek o skierowanie projektu bezpośrednio do rozparzenia przez Komitet. Należy zaznaczyć, że potrzebne jest szybkie procedowanie projektu oraz wejście w życie projektowanych rozwiązań. Pozwoli to jak najszybciej objąć najwrażliwszych odbiorców energii elektrycznej mechanizmami wsparcia, które pomogą im w czasie dynamicznie zmieniającej się sytuacji rynkowej”.

Nowy dodatek energetyczny w 2022 r.?

Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację, projekt ustawy przewiduje, iż nowe rozwiązania wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Na nowe dodatki energetyczne w 2022 r. przewidziane zostało blisko 1,5 mld zł.

Nowy dodatek energetyczny – dla kogo?

Dodatek energetyczny zostanie podwyższony i skierowany do większej grupy odbiorców. „W nowej odsłonie regulacji dodatek energetyczny ma przysługiwać odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej, czyli odbiorcy końcowemu energii elektrycznej, który ma dochody nieprzekraczające 1563 zł w gospodarstwie 1-osobowym bądź 1115 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Jak podkreśla Dziadzio modyfikacja uprawnionych grup gospodarstw domowych oraz dodanie dodatkowej grupy, składającej się z 6 i więcej osób w gospodarstwie domowym ma na celu m.in. objęcie większą ochroną rodzin wielodzietnych. Podniesienie limitów zużycia energii elektrycznej ma zaś wpłynąć na zwiększenie wysokości dodatku energetycznego, a zaproponowane limity spowodować ich urealnienie względem rzeczywistej sytuacji związanej ze zużyciem energii przez gospodarstwa domowe.

Nowy dodatek energetyczny – ile wyniesie?

Ważne! Stawki dodatków energetycznych mają wynosić od ok. 27 do 73 zł za miesiąc. Kwota będzie uzależniona od liczby osób zamieszkujących gospodarstwo domowe.

Jak przekonuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska nowe regulacje pozwolą pokryć nawet 50% wysokości rachunku za energię elektryczną.

Wsparcie niefinansowe

Projekt nowej ustawy zakłada również wprowadzenie mechanizmów wsparcia niefinansowego takich jak m.in. zakaz wstrzymania w tzw. miesiącach zimowych dostaw odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej, gdy posiada on zaległości w płatnościach.

W ustawie mają również zostać wprowadzone przepisy dotyczące definicji ubóstwa energetycznego.

Dodatek energetyczny – komu przysługuje?

Obecnie dodatek energetyczny może otrzymać odbiorca wrażliwy energii elektrycznej. Jest to osoba, która ma przyznany dodatek mieszkaniowy, jest stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym i zamieszkuje w miejscu dostarczania energii elektrycznej.

Wsparcie przyznawane jest na wniosek.

Aktualne kwoty dodatku energetycznego określa obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 16 kwietnia 2021 r. w sprawie wysokości dodatku energetycznego obowiązującej od dnia 1 maja 2021 r. do dnia 30 kwietnia 2022 r. Wysokość dodatku dla gospodarstwa domowego prowadzonego przez osobę samotną wynosi 12,09 zł za miesiąc. W przypadku gospodarstwa składającego się z 2 do 4 osób miesięczna wysokość świadczenia to 16,79 zł. Dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 5 osób dodatek energetyczny wynosi 20,15 zł na miesiąc.

Opracowano na podstawie:

 • Interpelacja nr 27545 w sprawie wsparcia najuboższych odbiorców energii;
 • Obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 16 kwietnia 2021 r. w sprawie wysokości dodatku energetycznego obowiązującej od dnia 1 maja 2021 r. do dnia 30 kwietnia 2022 r. (M. P. z 2021 r., poz. 393);
 • Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (j. t. Dz. U. z 2021 r., poz. 716; ost. zm. Dz. U. z 2021 r., poz. 1873).

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Webinarium: Faktury korygujące – nowe zasady wystawiania i rozliczania (Polski Ład) + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: Faktury korygujące – nowe zasady wystawiania i rozliczania (Polski Ład) + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(7)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • xxx
  2021-11-12 04:40:15
  20zł pokryje nawet 50% rachunku miesięcznego????!!!!! chyba w San Eskobar, te palanty są oderwani totalnie od rzeczywistości
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • A już
  2021-11-09 09:32:46
  myślałem, że do każdego kalkulatora żarówka gratis.
  1
 • ranski
  2021-11-25 07:25:13
  Mnie ostatnio lekarz badał przez telefon.Kazał zakaszleć.Stwierdził że to nie covid.
  3
 • Kasia
  2021-11-18 05:05:06
  Tylko usiąść i płakać.Jak można tak ludzi poniewierać!!! Więcej na papier wydadzą (oświadczenia, zaświadczenia itd) niż pomogą.
  2
 • MARI
  2021-11-16 23:40:18
  12 zł na osobę. O to się nazywa wsparcie. Jemu dać tyle? Ciekawe czy sobie poradzi
  1
 • majestic12
  2022-01-11 13:07:09
  Jestem ciekawy czy PO z PSL cokolwiek by dali. Ogólnie to wina Tuska który podpisał z UE odpowiednie umowy w 2008 roku. I teraz mamy ten klops. Poprzedni rząd był nieudolny a Tusk to BIG KŁAMCA !!! Uciekł z Polski aby zostać "Królem Europy". Teraz wrócił i chce podpalić POLSKĘ
  5
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
1 sty 2000
23 sty 2022
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niekonstytucyjne zamknięcie dyskotek a odszkodowania
Przedstawiciele biznesu twierdzą, że zamknięcie jednej gałęzi działalności gospodarczej przy jednoczesnym zezwoleniu na działanie innych, to dyskryminacja, a udzielone wsparcie to marna rekompensata.
Boże Ciało w 2022 r.
Boże Ciało w 2022 r. będziemy obchodzili już w czerwcu. Co to za święto? Czy jest dniem wolnym od pracy?
Najniższa i najwyższa emerytura w 2021 r.
Ile wynosiła najniższa emerytura w 2021 r., a ile najwyższa? Jaka była wysokość świadczenia kompensacyjnego?
Babcie i dziadkowie oszczędzają zamiast pożyczać
W trudnych czasach starsze pokolenie zamiast pożyczać zaciska pasa i sięga po oszczędności. Tak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej „Portfel statystycznego Polaka w pandemii”.
Niealimentacja, czyli uchylanie się od alimentów
Co robić kiedy osoba zobowiązania do opłacania alimentów na Ciebie lub na Twoje dziecko uchyla się od tego obowiązku? Kiedy nie płaci? Kiedy mówi, że nie chce i nie będzie płacić? Gdy masz trudności z pokrywaniem podstawowych wydatków związanych z utrzymaniem dziecka. O tym, jak się zachować, jak postępować skutecznie oraz pozostawać w zgodzie z prawem, przeczytasz w tym artykule.
Rozdzielność majątkowa w małżeństwie
Co robić, gdy drugi współmałżonek trwoni wspólny majątek? Co, gdy nie przyczynia się do jego powiększenia? Jak postąpić dla ochrony majątku na przyszłość przed ryzykownymi decyzjami biznesowymi drugiego współmałżonka? Jakim dokumentem jest intercyza? O tym oraz o innych kwestiach związanych z majątkiem współmałżonków, przeczytasz w tym artykule.
Fikcyjny ojciec w dokumentach dziecka - problemy, przepisy
Samotne matki nie chcą wpisywać fikcyjnego ojca do dokumentów dziecka. Czy planowana jest modyfikacja przepisów w zakresie obowiązku wprowadzania do aktów urodzenia tzw. danych kryjących?
Kwarantanna, izolacja, wynik testu w najnowszej wersji mojeIKP
W aplikacji mojeIKP znajdziemy informację o wyniku testu na koronawirusa oraz skierowaniu na kwarantannę czy izolację.
500 plus na nowo narodzone dziecko w 2022 r.
Od 1 stycznia 2022 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie 500 plus na nowo narodzone dzieci. Według danych ZUS wpłynęło dotąd 27,7 tys. wniosków na 35,7 tys. dzieci.
Spoofing telefoniczny - ZUS ostrzega
ZUS ostrzega przed oszustami wykorzystującymi tzw. spoofing. Na czym polegają takie działania? Czego nie powinniśmy robić?
SN o naruszeniu wolności w przepisach ws. stanu wyjątkowego
W przepisach ws. stanu wyjątkowego doszło do nieproporcjonalnego wkroczenia w wolność przemieszczania się oraz wyboru miejsca pobytu, co doprowadziło do naruszenia konstytucji - uznał Sąd Najwyższy, uniewinniając dziennikarzy ukaranych za pobyt w strefie stanu wyjątkowego, przy granicy polsko-białoruskiej.
Polski Ład a emerytury rolnicze - jakie zmiany?
Jakie zmiany w zakresie emerytur rolniczych zakłada Polski Ład? Co z przekazywaniem gospodarstwa?
Zasiłek rodzinny w 2022 roku
Zasiłek rodzinny w 2022 roku stanowi jedną z form wsparcia rodziców. Jakie są dodatki do zasiłku? Gdzie i kiedy złożyć wniosek?
Rękojmia i gwarancja konsumencka – zmiany w 2022 roku
Już wkrótce ulegną zmianie przepisy dotyczące rękojmi i gwarancji konsumenckiej. Zawarte w Kodeksie Cywilnym przepisy dotyczące rękojmi za wady przestaną mieć zastosowanie do konsumentów w przypadku sprzedaży rzeczy ruchomych. W tym zakresie zasady rękojmi przy sprzedaży konsumenckiej zostaną wprowadzone do ustawy z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (dalej: „u.p.k.”). Projektowane przepisy zmieniają zakres uprawnień przysługujących konsumentom, ale nie wszystkie wprowadzane przez ustawodawcę zmiany będą dla nich korzystne.
Wcześniejsza spłata kredytu? Bank musi oddać klientowi prowizję
Skarga nadzwyczajna Rzecznika Finansowego została uwzględniona przez Sąd Najwyższy. Rozstrzygnięcie jest ważne dla wszystkich, którym bank lub firma pożyczkowa odmówiły zgodnego z prawem rozliczenia wcześniej spłaconego kredytu.
Zerowy VAT na żywność - czy wpłynie na spadek cen?
Eksperci prognozują, iż zerowy VAT na żywność może wpłynie na wyhamowanie wzrostu cen, ale nie na ich spadek. Czy później konsumentów czekają podwyżki?
Wiedza finansowa prezentem na Dzień Babci i Dziadka
Jak chronić się przed oszustami, którzy czyhają na pieniądze seniorów? Praktyczna wiedza finansowa może okazać się najlepszym prezentem na Dzień Babci i Dziadka.
COVID-19: Weryfikacja covidowa w zakładach pracy coraz bliżej uchwalenia
Rząd we wtorek ocenił pozytywnie poselski projekt ustawy o weryfikacji covidowej. Wskazał, że "zapewni bezpieczne warunki w zakładach pracy". Zasugerował też, aby go uzupełnić o przepis, że finasowanie testów diagnostycznych – ok. 1 mld zł rocznie – pochodzić będzie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Zakaz konkurencji w umowach najmu komercyjnego
W umowach najmu komercyjnego spotykamy się czasem z klauzulami zakazującymi działalności konkurencyjnej, wprowadzanymi zarówno przez wynajmujących jak i najemców. Warto jednak pamiętać, iż ramy ich stosowania są ograniczone z uwagi na możliwość uznania ich przez UOKiK za klauzule niedozwolone.
Wypadek na stoku narciarskim – kto ponosi odpowiedzialność?
Wbrew pozorom, wypadek na stoku może się przydarzyć nawet wytrawnym narciarzom. Wina nie musi leżeć po naszej stronie - niezakłóconemu szusowaniu może przeszkodzić lekkomyślność i brawura innej osoby. Kto zatem i na jakich zasadach odpowiada za spowodowanie wypadku na stoku narciarskim?
Ważna uchwała SN dla poszkodowanych w wypadkach pojazdów wielofunkcyjnych
Sąd Najwyższy wydał korzystną dla poszkodowanych uchwałę dotyczącą zakresu odpowiedzialności z umowy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody wyrządzone w wyniku ruchu pojazdów wielofunkcyjnych.
Włoski Sąd Najwyższy: głośna spłuczka w WC narusza prawa człowieka
Włoski Sąd Najwyższy orzekł, iż głośna spłuczka w WC narusza prawa człowieka i zakłóca spokój. W wydanym wyroku nakazał wypłatę odszkodowania sąsiadom, którzy słyszą hałas przez ścianę.
Ferie na stoku i nie tylko - jak nie przepłacić za ubezpieczenie?
Ferie to szczyt sezonu sportów zimowych, dlatego ruszając na stoki oprócz polisy turystycznej, warto mieć także ubezpieczenie bagażu. Jaki jest koszt polisy? Co w przypadku wyjazdu do ciepłych krajów np. do Chorwacji?
Rodzaje najmu mieszkań - różnice. Co trzeba wiedzieć?
Aktualnie polskie przepisy przewiduje cztery różne rodzaje najmu lokali mieszkalnych. Są to: najem tradycyjny, najem okazjonalny, najem instytucjonalny bez dojścia do własności i najem instytucjonalny z dojściem do własności. Czym te rodzaje najmu różnią w praktyce? Pierwsze trzy rodzaje najmu są obecnie powszechnie wykorzystywane. Czwarty wariant (najem instytucjonalny z dojściem do własności) został pomyślany jako rozwiązanie między innymi na potrzeby programu Mieszkanie Plus. Zarówno najem okazjonalny, jak i najem instytucjonalny zapewnia swobodę dotyczącą np. zasad podwyższania czynszu. W ramach tych rodzajów najmu, nie można jednak swobodnie wypowiedzieć umowy. Osoby godzące się na inny wariant najmu niż tradycyjny, muszą pamiętać, że nie przysługuje im mieszkanie socjalne oraz pomieszczenie tymczasowe.
Gdzie znaleźć pomoc medyczną podczas ferii zimowych?
W ferie zimowe może dojść do niespodziewanego wypadku czy choroby. Jak i gdzie skorzystać z pomocy medycznej w sytuacji nagłego pogorszenia zdrowia?