| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - telekomunikacja > Operator nie może rozwiązać umowy bez powiadomienia abonenta

Operator nie może rozwiązać umowy bez powiadomienia abonenta

Postanowienia umowne, w których operator rezerwuje sobie prawo do rozwiązania umownego bez wcześniejszego powiadomienia o tym klienta są niedozwolone.

To jedno z najnowszych postanowień umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych, jakie zostały wpisane do rejestru niedozwolonych klauzul umownych.

Oznacza to, że przedsiębiorcy telekomunikacyjni, czyli operatorzy, nie mogą podsuwać klientom do podpisania wzorców umownych, zawierających takie unormowania. Te, które znalazły się w umowach podpisanych wcześniej nie będą stosowane.

Zobacz również serwis: Prawa konsumentów

To efekt działalności Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który prowadzi stały monitoring postanowień wzorców umownych oferowanych przez operatorów. W tym przypadku poszło o postanowienia istniejące w umowach podpisanych przez PTC (operatora sieci Orange).

Zgodnie z nimi w przypadku niesumiennych abonentów, którzy nie regulowali na czas swoich rachunków, operator miał prawo rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym bez wcześniejszego powiadomienia abonenta.

Zobacz również serwis: Konsument - telekomunikacja

Nie oznacza to jednak, że UOKiK zakwestionował w ogóle prawo operatora do rozwiązania umowy z dłużnikiem. Zdaniem Urzędu powinno to jednak nastąpić w ramach określonej procedury, w której rozwiązanie umowy będzie ostatecznym krokiem. Wcześniej operator powinien poinformować klienta o zaległościach finansowych i wyznaczyć mu termin do uiszczenia brakującej opłaty.

Dopiero po bezskutecznym upływie dodatkowego terminu operator może rozwiązać umowę.

Decyzję Prezes Urzędu podzielił Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a wobec wycofania przez spółkę apelacji w tej mierze, wyrok uprawomocnił się, a postanowienie umowne zostało wpisane do rejestru.

Na podstawie: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK)

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców to nowoczesna firma outsourcingowa, która świadczy kompleksowe usługi dla firm z branży TSL.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »