REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O czym powinieneś pamiętać będąc na stoku

Adrian Prusik
Adrian Prusik
narty jazda zima Fot. Fotolia
narty jazda zima Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Będąc na stoku narciarskim musimy przestrzegać określonych zasad. Nietrzeźwi na stoku mogą narazić się nie tylko na grzywny ale także na olbrzymie pozwy odszkodowawcze.

Bezpieczeństwo na stoku

Ferie to czas, kiedy większość stoków narciarskich jest zatłoczona. Przebywanie na stoku wiąże się jednak z określonymi obowiązkami. Zwłaszcza w 2012 r., jako że od 31 grudnia 2011 r. zaczęła obowiązywać ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich.

REKLAMA

Jej treść wyznacza przede wszystkim obowiązki podmiotów zarządzających zorganizowanymi terenami narciarskimi (np. stokami), lecz także obowiązki osób przebywających w górach i w szczególności uprawiających sport, rekreację i turystykę.

Zobacz: Jak biura łamią prawa turystów?

Obowiązkowy kask

Przepisy ustawy regulują także kwestie obowiązkowego kasku na stoku. Obowiązek ten został wprowadzony jeszcze w 2009 r. w ramach nowelizacji ustawy o kulturze fizycznej. Wtedy to, zgodnie z ówczesnym art. 57 ustawy, karze grzywny i nagany podlegał ten, kto mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do 15 roku życia, dopuszczał do uprawiania narciarstwa lub snowboardu przez małoletniego bez kasku ochronnego.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie przepisy regulujące kwestie kasku znajdują się w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie  w górach. Zgodnie z art. 29 osoba uprawiająca narciarstwo zjazdowe lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim, do ukończenia 16 roku życia, obowiązana jest używać kasku ochronnego.

W chwili obecnej przepisy wymagają obowiązkowego kasku ochronnego od narciarzy, którzy nie ukończyli jeszcze 16 roku życia.

Odpowiedzialność na wypełnienie tego obowiązku spoczywa na opiekunach małoletniego. Brak kasku stanowi wykroczenie i podlega karze grzywny (art. 46 w zw. z art. 45 ustawy).

Nietrzeźwi wstępu nie mają

Równie istotna jest kwestia trzeźwości na stoku. Ustawa wyraźnie stanowi, że uprawianie narciarstwa i snowboardingu na stoku w stanie nietrzeźwości jest niedozwolone (art. 30 par. 1). Dodatkowo zarządzający takim obiektem ma prawo nie wpuścić nietrzeźwego na jego teren tak że może nakazać jego opuszczenie. Podobnie jak powyżej nietrzeźwi narciarze mogą narazić się na karę grzywny za takie wykroczenie. Inaczej będą jednak traktowane osoby, które pod wpływem alkoholu lub środków odurzających spowodowały wypadek na stoku oraz obrażenia osób trzecich. W takiej sytuacji odpowiedzialność będzie już na podstawie przepisów karnych.

Odszkodowanie

Kara grzywny, a także w skrajnych przypadkach zarzuty karne, to nie muszą być jedyne dolegliwości. Powodując wypadek na stoku, w którym obrażenia odniosły inne osoby możemy być niemal pewni roszczeń odszkodowawczych ze strony poszkodowanych. Chodzi tutaj zarówno o szkody na osobie (koszty leczenia, rehabilitacji, utraconego zarobku, dostosowania do życia, renty), jak również szkody na mieniu (zniszczony sprzęt, ubrania). Możliwości są także roszczenia o zadośćuczynienia (z uwagi na ból, cierpienie pokrzywdzonych, zmarnowany urlop). Co więcej, jeżeli wypadek spowoduje nietrzeźwy, jego sytuacji nie uratuje nawet najdroższe ubezpieczenie turystyczne. Ubezpieczyciele bowiem w takich sytuacjach odmawiają pokrycia szkód wyrządzonych przez ubezpieczonego.

Zobacz: Gdy wyrządzimy szkodę na stoku?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komunikat Policji: Od 25 lutego rolnicy na miesiąc zablokują autostradę. W obu kierunkach. Tym razem od strony Niemiec

  Komunikat Policji Od 25 lutego 2024 roku do 20 marca 2024 roku zarówno na autostradzie A2 w obydwu kierunkach oraz na terenie Słubic będą utrudnienia w ruchu drogowym. Zgodnie z otrzymaną informacją autostrada A2, a tym samym wyjazd i wjazd do Niemiec na wszystkich pasach będzie całkowicie zablokowany. Korzystajcie z tras alternatywnych.

  Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

  Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

  Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

  Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

  W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

  REKLAMA

  PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych)

  Polska, podobnie jak wiele innych krajów, podejmuje działania mające na celu wsparcie i integrację osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jedną z kluczowych instytucji w tym obszarze jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, powszechnie znany jako PFRON.

  Do końca sierpnia na konta nauczycieli trafi o ok. 700 zł więcej. Wysokość świadczenia mocno w górę.

  W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. do ustalania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli stosuje się kwotę bazową w wysokości 5176,02 zł. Natomiast podstawą do obliczenia wysokości odpisu dla pozostałych pracowników jest kwota 6445,71 zł.

  137 mld euro, (600 mld zł) na polskie KPO będzie odblokowane w przyszłym tygodniu. D. Tusk: góra pieniędzy. Pierwsze szybkie płatności (ok. 1,5 mld euro) dla rolników

  W oparciu o uruchomione reformy, w następnym tygodniu kolegium komisarzy wyjdzie z dwoma decyzjami ws. funduszy europejskich, które teraz są zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski z Funduszu Odbudowy i funduszy spójności - poinformowała 23 lutego 2023 r. podczas konferencji w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

  Jak w 2024 r. odbywa się kwalifikacja wojskowa dla rocznika 2005 [na przykładzie Rzeszowa]? Kto? Jakie dokumenty? Jakie kategorie?

  Kwalifikacja wojskowa realizowana jest każdego roku i służy ocenie stanu zdrowia potencjalnych rekrutów oraz założeniu im ewidencji wojskowej.

  REKLAMA

  Wybory 2024 (samorządowe). Jak głosować na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast? Które głosy są ważne, a które nie?

  Państwowa Komisja Wyborcza w uchwale nr 60/2024 z 12 lutego 2024 r. wskazała wzorcowe informacje o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w 2024 roku. Przypomnijmy, że tegoroczne wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a 21 kwietnia odbędzie się II. tura wyborów (ponowne głosowanie) na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w tych gminach i miastach, gdzie w I. turze żaden kandydat nie osiągnął większości głosów. Warto się uważnie zapoznać z poniższymi informacjami, bo w wyborach samorządowych mamy aż 9 wariantów głosowania.

  Dodatek aktywizacyjny – świadczenie przysługujące za podjęcie pracy

  Dodatek aktywizacyjny, zwany też często dodatkiem za podjęcie pracy, przysługuje w razie podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zawodowej. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać dodatek aktywizacyjny?

  REKLAMA