| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Czy można złożyć reklamacje grupową do biura podróży

Czy można złożyć reklamacje grupową do biura podróży

Wyjechaliśmy na wycieczkę do Hiszpanii. Już po przybyciu na miejsce okazało się, że nie będzie to nasz wymarzony wypoczynek. Prawie żaden z warunków umowy nie został dotrzymany. Począwszy od hotelu, jego standardu, położenia, wyżywienia, transportu lotniczego itp. Ponieważ nasze rozgoryczenie podzielali wszyscy turyści postanowiliśmy złożyć wspólną reklamacje do biura podróży. Jednak nie chciano nam jej przyjąć i kazano składać pismo każdemu z osobna. Czy mieli do tego prawo?

Nie. Turayści mieli prawo złożyć grupową reklamacje. Jeżeli reklamacje jest składana w trakcie wycieczki, to można ja złożyć do pilota wycieczki. W sytuacji, gdy składamy reklamacje już po powrocie do domu, to kierujemy pismo do organizatora turystyki. W obydwu przypadkach , zarówno pilot wycieczki, jaki organizator turystyki maja obowiązek przyjąć naszą reklamacje. Przepisy w żaden sposób nie zakazują składania reklamacji zbiorowej. Dla grupy niezadowolonych turystów takie rozwiązanie jest wygodniejsze.

Odmowa przyjęcia tego typu reklamacji nie ma żadnego uzasadnienia. Powoduje to ograniczenie w dochodzeniu stosownego odszkodowania z tytułu nienależytego wykonania umowy. W niektórych przepadkach mogłoby to zamknąć konsumentom w ogóle prawo dochodzenia swoich roszczeń. Zanim bowiem dotrzymaliby informacje, że ich grupowa reklamacja nie zostanie rozpatrzona, to może minąć termin, aby wstąpić z indywidualnym pismem do organizatora turystyki. Takie rozwianie należy uznać za niedopuszczalne.

Odnośnie ustalenia wysokości odszkodowania, to niestety przepisy tego nie regulują. Można posiłkować się tzw. kartą frankfurcką

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r., nr 223, poz. 2268 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Krysiński

Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »