reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - usługi > Czym są usługi edukacyjne

Czym są usługi edukacyjne

Nie ma jednoznacznej definicji usług edukacyjnych. Pojęcie to odnosi się do usług, które mają związek z kształceniem, czyli nauka języka, kursy przygotowawcze do matury, płatne studia. Ich wspólną cechą jest to, że szkoła zobowiązuje się do przeprowadzenia zajęć zgodnie z programem nauki.

Umowa o świadczenie usług edukacyjnych jest podobna do umowy zlecenia. Zgodnie z istotą tej umowy szkoła ma obowiązek przeprowadzić zajęcia edukacyjne z należytą starannością oraz zgodnie z programem nauki. Natomiast obowiązkiem kursanta jest zapłata stosownego wynagrodzenia.

Dydaktyka

Szkoła, która prowadzi zajęcia dydaktyczne powinna zadbać o to by uczestnicy kursy, studenci mieli możliwość nabycia wiedzy zgodnie z profilem kursy, tematyką przedmiotu.

Do zobowiązań szkoły należy zapewnienie:

  • profesjonalnej kadry nauczycielskiej,
  • odpowiednich sal wykładowych,
  • materiałów szkoleniowych,
  • przekazanie wiedzy zgodnie z ustalonym programem nauczania.

Na piśmie

Z uwagi na powszechność umów zawieranych w zakresie usług edukacyjnych większość szkół zawiera umowy w formie pisemnej. Jest to typowa umowa adhezyjna, której warunków konsument (uczeń, student, uczestnik kursu) nie negocjuje, w więc nie ma na nie wpływu. Może on albo zgodzić się na zawarcie umowy w przedstawionej mu treści albo poszukać innej szkoły czy organizatora kursu.

Przed podpisaniem konsument powinien bardzo dokładnie przeczytać zarówno umowę, jak i dołączony do niej regulamin, bowiem od zapisanych tam warunków zależą prawa i obowiązki stron umowy.

Zmiana umowy

Podstawową zasadą prawa cywilnego jest to, że zarówno zawarcie umowy, jak i jej późniejsza zmiana wymagają dla swej skuteczności zgody obu stron. Podmioty, które zajmują się świadczeniem usług edukacyjnych, chcąc się zabezpieczyć na wypadek nieprzewidzianych okoliczności, zapisują czasem w umowie lub regulaminie, że szkoła może dokonać zmiany w umowie w trakcie jej trwania.

Zmiana treści umowy musi być zawsze doręczona konsumentowi. Nie wystarczy wywieszenie informacji na tablicy ogłoszeń.

Konsument zawierający umowę z przedsiębiorcą musi być bezpośrednio poinformowany o proponowanych zmianach i musi je zaakceptować.

Jeżeli uczestnik kursu bądź student nie zgadza się na proponowane zmiany – ma prawo wypowiedzieć umowę. Termin wypowiedzenia powinien być wskazany w umowie a w przypadku, gdy nie jest – należy przyjąć, że wypowiedzenie może być dokonane niezwłocznie.

Przykłady postanowień wpisanych do rejestru klauzul niedozwolonych:

  • „Student będzie akceptował zmiany grup i nauczycieli, nawet jeżeli nie będą one odpowiadać jego indywidualnym preferencjom”;
  • „W przypadku niedyspozycji lektora Anglika, Szkoła może go zastąpić przez wykwalifikowanego lektora Polaka. Za każdą godzinę lekcyjną po 10 sesjach z lektorem Polakiem, Szkoła obniży o 10% cenę”;
reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama