reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - usługi > Czy muszę płacić czesne za cały semestr w przypadku rezygnacji ze studiów

Czy muszę płacić czesne za cały semestr w przypadku rezygnacji ze studiów

Po miesiącu nauki na uczelni wyższej podjąłem decyzję o rezygnacji ze studiów. Poinformowałem niezwłocznie o tym szkołę na piśmie. W lutym dostałem pismo, w którym uczelnia domaga się ode mnie zapłaty czesnego za cały semestr. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem?


Nie. Takie działania uczelni są niezgodne z prawem. Żądanie przez uczelnię zapłaty całego czesnego w przypadku, gdy student zrezygnował ze studiów w czasie semestru jest niedopuszczalne, a postanowienia umowne o takiej treści są klauzulami niedozwolonymi.

Żądanie zapłaty całości czesnego w przypadku, gdy zrezygnowaliśmy ze studiów w trakcie semestru jest uznawane za niezgodne z prawem. Uczelnia może zawrzeć w umowie ze studentem klauzulę odstępnego w przypadku rezygnacji ze studiów, ale kwota nie może być wygórowana. W każdym razie powinna ona odpowiadać wartości rzeczywistych kosztów poniesionych przez uczelnię.

Często uczelnie jednak w umowach dotyczących nauki zawierają postanowienia, które nakazują studentowi dokonanie opłaty za cały semestr nauki, niezależnie od tego możliwości późniejszej rezygnacji ze studiów.

Student rezygnujący z własnej woli ze studiów w trakcie semestru ma obowiązek wniesienia całości opłaty za dany semestr.

Takie postępowanie uczelni jest niezgodne z prawem. Postanowienia umowne zawierające taką treść stanowią niedozwolone klauzule umowne. Rejestr takich klauzul jest prowadzony przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zgodnie z art. 3851 kodeksu cywilnego postanowienia nie uzgodnione indywidualnie z konsumentem nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Oznacza to, że uczelnia nie będzie mogła się na nie powołać, a przypadku wytoczenia powództwa sąd nie uzna roszczeń wynikających z niedozwolonych klauzul.

Student może także wnieść do sądu powództwo o ustalenie istnienia lub nieistnienia określonego prawa, wynikającego z klauzuli umownej. Powództwa takie wnosi się do sądu na podstawie art. 189 kodeksu postępowania cywilnego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama