REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 2018 r. jeden login do portali publicznych w całej UE

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Od 2018 r. jeden login do portali publicznych w całej UE/ fot. Fotolia
Od 2018 r. jeden login do portali publicznych w całej UE/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada duże zmiany w zakresie e-usług. Od września 2018 r. Polacy będą mogli zalogować się swoim krajowym loginem do e-usług oferowanych przez portale administracyjne innych państw członkowskich UE.

Jak donosi Ministerstwo pomyślnie zakończyły się testy zgodności Węzła Transgranicznego, na skutek czego Polska jako 10 kraj, otrzymała potwierdzenie Komisji Europejskiej.

REKLAMA

Możliwość zalogowania się swoim krajowym loginem do e-usług oferowanych obecnie przez polskie urzędy, ma zostać zapewniona przez Węzeł Krajowy. Chodzi tu m.in. o usługi typu Emp@tia, PUE, ZUS, ZIP NFZ, CEIDG, a także o serwisy z usługami prowadzone przez samorządy.

REKLAMA

Do Węzła Krajowego będzie można zalogować się przy pomocy jednego, wybranego przez użytkownika loginu i hasła, przy czym warto zaznaczyć, że będzie można logować się zarówno przy pomocy swojego Profilu Zaufanego, jak i przy pomocy Banku - jeden wybrany login będzie miał zastosowanie do wszystkich e-usług.

Węzeł Transgraniczny służyć ma integracji Węzła Krajowego z węzłami pozostałych państw członkowskich co pozwoli na załatwianie spraw urzędowych w innych kraju UE bez opuszczenia kraju. Ministerstwo zapowiada, że możliwość zalogowania się jednym krajowym loginem zostanie udostępniona obywatelom już we wrześniu 2018 r.

Jak wskazuje MC testy zgodności (CEF eID Conformance Test) są prowadzone we wszystkich krajach członkowskich UE przez unijny zespół DIGIT CEF. Testy te przeprowadza się w celu potwierdzenia zgodności systemu danego państwa członkowskiego UE z odpowiednimi specyfikacjami technicznymi KE. W Polsce testy zgodności prowadzono od połowy września 2017 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Budowa Węzła Transgranicznego jest projektem Ministerstwa Cyfryzacji w obszarze e-tożsamości realizowanym wespół z Państwowym Instytutem Badawczym NASK i Instytutem Maszyn Matematycznych. System ten został zbudowany na podstawie komponentów programistycznych opracowanych na zlecenie Komisji Europejskiej.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

REKLAMA

Unieważniono maturę. Kara za upublicznienie zdjęcia arkuszy [matura 2024 r. język polski, 7 V 2024 r.]

Informację przekazał dyrektor CKE dr. Marcin Smolik.

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

REKLAMA

24 dni w sanatorium na koszt ZUS-u. Dla osób po zawale, z nadciśnieniem, z chorobą wieńcową, czy wadami zastawek

Nie każdy wie, że rehabilitację schorzeń układu krążenia można przeprowadzić na koszt ZUS-u w sanatorium. Kamień Pomorski, Wieniec-Zdrój  i Stegna – do takich miejscowości na rehabilitację układu krążenia w systemie stacjonarnym kieruje ZUS. W 2023 roku z takiej rehabilitacji skorzystało ponad 2,4 tys. osób, w tym 81 proc. stanowili mężczyźni.   

Matura 2024 r.: są arkusze egzaminacyjne z języka polskiego (CKE). I odpowiedzi [matura 2024 r. relacja]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

REKLAMA