REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

e-Składka - od 1 stycznia 2018 r. opłacisz składki jednym przelewem

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
e-Składka - od 1 stycznia 2018 r. opłacisz składki jednym przelewem/ fot. Shutterstock.com
e-Składka - od 1 stycznia 2018 r. opłacisz składki jednym przelewem/ fot. Shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2018 r. składki zapłacisz jednym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego. e-Składka zastąpi dotychczasowe trzy, a nawet cztery wpłaty na różne rachunki bankowe, co znacznie ułatwi życie płatnikom składek.

Z pomocą e-Składki opłacisz jednym przelewem ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, a także Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych. Obecnie płatnik składek jest zmuszony do dokonywania kilku wpłat na różne rachunki przy wykorzystaniu różnych dokumentów płatniczych, co jest dość czasochłonne i generuje koszty bankowe.

REKLAMA

Obecna procedura opłacania składek wymaga podania do ZUS wielu danych, które są pomocne przy zaksięgowaniu i rozliczeniu wpłaty. Płatnik podaje dane takie jak:

  • dane identyfikacyjne - NIP, REGON, PESEL, nazwa, imię i nazwisko, numer dowodu osobistego/paszportu;
  • numer konta bankowego wskazujący na fundusz lub ubezpieczenie, który jest opłacany;
  • okres rozliczeniowy;
  • numer decyzji/umowy/tytułu wykonawczego.

W styczniu liczba wymaganych informacji ulegnie zmniejszeniu ze względu na to, że składka będzie opłacana zwykłym przelewem bankowym. W tytule przelewu musisz wpisać jedynie kwotę składki, nadawcę i odbiorca płatności oraz twój indywidualny numer rachunku składkowego. Takie rozwiązanie ma przyspieszyć procedurę i zlikwidować niezidentyfikowane wpłaty, co do których ZUS musiał przeprowadzać postępowanie wyjaśniające. Wpłata będzie od razu zaksięgowana i rozliczona na koncie płatnika.

Polecamy produkt: E-składka. Jedno konto ZUS od 2018 r.

Wpłata ma być proporcjonalnie dzielona na wszystkie ubezpieczenia fundusze, na podstawie składek z ostatniej deklaracji rozliczeniowej i będzie rozliczana na najstarsze zadłużenie, co oznacza mniej odsetek. Jeżeli płatnik jest zwolniony z przekazywania deklaracji rozliczeniowej, ZUS ją utworzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Indywidualny numer rachunku

Informacja o numerze rachunku składkowego zostanie wysłana do płatnika listem poleconym, do końca 2017 r. ZUS zaczął wysyłać listy 1 października br.

Upewnij się, że dane adresowe podane w ZUS są aktualne bo inaczej nie otrzymasz numeru. ZUS wyśle numer składkowy na adres firmy lub adres do korespondencji.

W przypadku zgubienia/zniszczenia listu lub gdy płatnik nie otrzyma numeru do końca roku, należy udać się do najbliższej placówki ZUS lub skontaktować z Centrum Obsługi Telefonicznej dzwoniąc na numer 022 560 16 00. W ten sposób płatnik otrzyma numer, czego należy bezwzględnie dopilnować ponieważ nieznajomość numeru składkowego nie pozwoli na opłacenie składek w 2018 r.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r. poz. 1027)

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

REKLAMA

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna od matki w kwocie 4 mln złotych: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

REKLAMA

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne do poprawy. Trzy wady przepisów

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty nowych przepisów. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (ten zasiłek daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego, a w praktyce niekiedy trudno go otrzymać).

REKLAMA