reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > ZUS > e-Składka - od 1 stycznia 2018 r. opłacisz składki jednym przelewem

e-Składka - od 1 stycznia 2018 r. opłacisz składki jednym przelewem

Od 1 stycznia 2018 r. składki zapłacisz jednym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego. e-Składka zastąpi dotychczasowe trzy, a nawet cztery wpłaty na różne rachunki bankowe, co znacznie ułatwi życie płatnikom składek.

Z pomocą e-Składki opłacisz jednym przelewem ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, a także Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych. Obecnie płatnik składek jest zmuszony do dokonywania kilku wpłat na różne rachunki przy wykorzystaniu różnych dokumentów płatniczych, co jest dość czasochłonne i generuje koszty bankowe.

Obecna procedura opłacania składek wymaga podania do ZUS wielu danych, które są pomocne przy zaksięgowaniu i rozliczeniu wpłaty. Płatnik podaje dane takie jak:

  • dane identyfikacyjne - NIP, REGON, PESEL, nazwa, imię i nazwisko, numer dowodu osobistego/paszportu;
  • numer konta bankowego wskazujący na fundusz lub ubezpieczenie, który jest opłacany;
  • okres rozliczeniowy;
  • numer decyzji/umowy/tytułu wykonawczego.

W styczniu liczba wymaganych informacji ulegnie zmniejszeniu ze względu na to, że składka będzie opłacana zwykłym przelewem bankowym. W tytule przelewu musisz wpisać jedynie kwotę składki, nadawcę i odbiorca płatności oraz twój indywidualny numer rachunku składkowego. Takie rozwiązanie ma przyspieszyć procedurę i zlikwidować niezidentyfikowane wpłaty, co do których ZUS musiał przeprowadzać postępowanie wyjaśniające. Wpłata będzie od razu zaksięgowana i rozliczona na koncie płatnika.

Polecamy produkt: E-składka. Jedno konto ZUS od 2018 r.

Wpłata ma być proporcjonalnie dzielona na wszystkie ubezpieczenia fundusze, na podstawie składek z ostatniej deklaracji rozliczeniowej i będzie rozliczana na najstarsze zadłużenie, co oznacza mniej odsetek. Jeżeli płatnik jest zwolniony z przekazywania deklaracji rozliczeniowej, ZUS ją utworzy.

Indywidualny numer rachunku

Informacja o numerze rachunku składkowego zostanie wysłana do płatnika listem poleconym, do końca 2017 r. ZUS zaczął wysyłać listy 1 października br.

Upewnij się, że dane adresowe podane w ZUS są aktualne bo inaczej nie otrzymasz numeru. ZUS wyśle numer składkowy na adres firmy lub adres do korespondencji.

W przypadku zgubienia/zniszczenia listu lub gdy płatnik nie otrzyma numeru do końca roku, należy udać się do najbliższej placówki ZUS lub skontaktować z Centrum Obsługi Telefonicznej dzwoniąc na numer 022 560 16 00. W ten sposób płatnik otrzyma numer, czego należy bezwzględnie dopilnować ponieważ nieznajomość numeru składkowego nie pozwoli na opłacenie składek w 2018 r.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r. poz. 1027)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrick Wilhelmsen

Adwokat specjalizujący się w prawie gospodarczym i prawie karnym gospodarczym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama