| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > Profilowanie i śledzenie w Internecie

Profilowanie i śledzenie w Internecie

Profilowanie, śledzenie w sieci (ang. web tracking), edukacja cyfrowa oraz jawność praktyk w zakresie ochrony danych osobowych to najważniejsze tematy rezolucji przyjętych przez rzeczników ochrony danych osobowych podczas 35. Międzynarodowej Konferencji Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności.

Rezolucja w sprawie koordynacji międzynarodowego egzekwowania prawa podkreśla  potrzebę koordynacji egzekwowania prawa dotyczącego ochrony danych i prywatności  w skali międzynarodowej.  Rezolucja w sprawie strategicznego kierunku konferencji  W czasie obrad podjęto również rezolucję w sprawie strategicznych kierunków rozwoju  oraz misji Międzynarodowej Konferencji Rzeczników Ochrony Danych Osobowych, które  będą przyświecały grupom roboczym przez najbliższy rok. 

Rezolucja w sprawie akredytacji.  Podczas 35. Międzynarodowej Konferencji Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności  przyznano akredytacje członkowskie rzecznikom ochrony danych z Mauritiusu, Kosowa oraz  Buenos Aires (Argentyna), a akredytacje obserwatora reprezentantom Południowej Korei,  Rosji, Kanady, Singapuru, Bremen (Niemcy) oraz dwóm urzędom z Ekwadoru. 

Deklaracja Warszawska

Podsumowaniem dyskusji, jaka miała miejsce w pierwszym dniu obrad rzeczników  jest Deklaracja Warszawska odnosząca się do zagrożeń związanych z coraz  powszechniejszym korzystaniem z różnego rodzaju aplikacji mobilnych.  Rzecznicy zwracają w niej uwagę, że wprawdzie aplikacje ułatwiają codzienne życie, a także  zapewniają rozrywkę, lecz równocześnie umożliwiają przetwarzanie dużej ilości danych,  często bez wiedzy osób, których dane dotyczą. Kluczowe jest więc, aby ich użytkownicy  posiadali kontrolę nad swoimi danymi, a przetwarzanie odbywało się zgodnie z prawem.  Chociaż w pierwszym rzędzie za odpowiednią ochronę prywatności odpowiedzialne są spółki  zajmujące się aplikacjami, nie tylko ich twórcy, ale także dostarczyciele systemów  operacyjnych, to jednak organy publiczne regulujące ten sektor powinny podnosić  świadomość w tym zakresie, nie tylko wśród podmiotów oferujących aplikacje, ale także  w całym społeczeństwie. 

Zobacz więcej: Prywatność w aplikacjach mobilnych - opinia rzeczników ochrony danych osobowych

O Międzynarodowej Konferencji Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności 

Międzynarodowe Konferencje Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności to najważniejsze,  poświęcone zagadnieniom ochrony danych osobowych i prywatności, coroczne spotkania, w których  biorą udział rzecznicy ochrony danych osobowych z Europy - na czele z Europejskim Inspektorem  Ochrony Danych, a także z całego świata (m.in. Kanady, USA, Australii, Hongkongu), przedstawiciele  instytucji UE, rządów państw spoza UE, uznani eksperci zajmujący się tą problematyką,  przedstawiciele świata akademickiego, krajowe i międzynarodowe organizacje pozarządowe  działające na rzecz praw człowieka oraz przedstawiciele biznesu. Organizowane od 34 lat spotkania  rzeczników ochrony danych osobowych z różnych krajów stały się ważną platformą wymiany  poglądów na temat najnowszych problemów w dziedzinie ochrony prywatności i danych osobowych.  INFORMACJA  PRASOWA  W czasie konferencji poruszane są zagadnienia dotyczące zarówno istotnych zagrożeń prywatności,  jak i możliwych instrumentów jej ochrony.  Organizację tegorocznej, 35. Międzynarodowej Konferencji Rzeczników Ochrony Danych  i Prywatności powierzono polskiemu organowi ds. ochrony danych osobowych podczas  34. Konferencji, której gospodarzem w 2012 r. był Urząd ds. Regulacji i Kontroli Danych Osobowych  (URCDP) w Urugwaju.  Honorowy patronat nad 35. Międzynarodową Konferencją Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności  objęli: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Administracji  i Cyfryzacji, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wiktor Sarota

InFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK