| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > Profilowanie i śledzenie w Internecie

Profilowanie i śledzenie w Internecie

Profilowanie, śledzenie w sieci (ang. web tracking), edukacja cyfrowa oraz jawność praktyk w zakresie ochrony danych osobowych to najważniejsze tematy rezolucji przyjętych przez rzeczników ochrony danych osobowych podczas 35. Międzynarodowej Konferencji Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności.

Zamknięte obrady 68 delegacji rzeczników z 52 krajów świata odbyły się 23. i 24.  września 2013 r. 

Rezolucja dotycząca profilowania, a więc pozyskiwania z różnych źródeł informacji  o osobach, zestawiania ich i wyciągania na ich podstawie kolejnych wniosków w celu  stworzenia profilu, jest efektem debaty przeprowadzonej w czasie ubiegłorocznej  34. Konferencji Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności w Urugwaju. Uczestnicy  tegorocznej konferencji, zauważając m.in. wiele użytecznych zastosowań Big Data oraz  korzyści, jakie duże zbiory danych mogą przynieść zarówno dla biznesu, rządów, jak  i organizacji non-profit, i przywołując ogólne zasady ochrony danych i prywatności, uznali,  że zjawisko profilowania powinno być ograniczone do niezbędnego minimum. Podkreślili  również niebagatelną rolę informowania użytkowników o tym, że podlegają profilowaniu,  nawet w przypadku, gdy profilowanie odbywa się na podstawie powszechnie dostępnych  źródeł. 

Zobacz również: Pliki cookies - co powinniśmy o nich wiedzieć?

Rezolucja w sprawie jawności praktyk w zakresie ochrony danych osobowych zwraca  szczególną uwagę na konieczność informowania - w jasny i przystępny sposób – kto  i w jakim celu, gromadzi dane osobowe, jak można się z nim kontaktować oraz jakie są  sposoby żądania dostępu do danych lub ich poprawienia. Wskazuje, że osoby, których dane  są gromadzone, powinny być w sposób zrozumiały informowane o obowiązującej w danym  podmiocie polityce prywatności. 

Rezolucja w sprawie śledzenia w sieci i ochrony prywatności odnosi się do coraz  powszechniejszego zjawiska śledzenia zachowań użytkowników sieci (ang. web tracking).  Rzecznicy zwracają w niej uwagę, że tego typu monitoring zagraża prywatności i stwarza  możliwość budowania profili Internautów. Zaapelowali więc, by wszyscy interesariusze,  w tym rządy, organizacje międzynarodowe oraz dostawcy usług zapewnili, że ochrona  prywatności będzie traktowana bardziej priorytetowo przy projektowaniu i zapewnianiu usług  społeczeństwa informacyjnego w przyszłości. 

Rezolucja w sprawie edukacji cyfrowej dla wszystkich podkreśla konieczność  zapewnienia - zarówno konsumentom, jaki i przedsiębiorcom - dostępu do wiedzy dotyczącej  cyfrowej technologii, tak, by stali się oni aktywnymi, kreatywnymi oraz świadomymi  użytkownikami technologii cyfrowej. 

Rezolucja na rzecz zapewnienia ochronie danych osobowych i prywatności stałego  miejsca w prawie międzynarodowym wskazuje na pilną potrzebę stworzenia wiążącego  międzynarodowego porozumienia w sprawie ochrony danych, które zabezpiecza prawa  człowieka, chroniąc prywatność, dane osobowe i integralność sieci oraz zwiększa  przejrzystość przetwarzania danych, osiągając przy tym równowagę między poszanowaniem bezpieczeństwa a interesami gospodarczymi. Rezolucja zakłada dążenie do stworzenia  standardów prawnych w zakresie ochrony danych osobowych, które miałyby zasięg globalny. 

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Profilowanie i śledzenie w sieci/ Fot. Fotolia
Profilowanie i śledzenie w sieci/ Fot. Fotolia

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »