Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Profilowanie i śledzenie w Internecie

Profilowanie i śledzenie w sieci/ Fot. Fotolia
Profilowanie i śledzenie w sieci/ Fot. Fotolia
Profilowanie, śledzenie w sieci (ang. web tracking), edukacja cyfrowa oraz jawność praktyk w zakresie ochrony danych osobowych to najważniejsze tematy rezolucji przyjętych przez rzeczników ochrony danych osobowych podczas 35. Międzynarodowej Konferencji Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności.

Zamknięte obrady 68 delegacji rzeczników z 52 krajów świata odbyły się 23. i 24.  września 2013 r. 

Rezolucja dotycząca profilowania, a więc pozyskiwania z różnych źródeł informacji  o osobach, zestawiania ich i wyciągania na ich podstawie kolejnych wniosków w celu  stworzenia profilu, jest efektem debaty przeprowadzonej w czasie ubiegłorocznej  34. Konferencji Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności w Urugwaju. Uczestnicy  tegorocznej konferencji, zauważając m.in. wiele użytecznych zastosowań Big Data oraz  korzyści, jakie duże zbiory danych mogą przynieść zarówno dla biznesu, rządów, jak  i organizacji non-profit, i przywołując ogólne zasady ochrony danych i prywatności, uznali,  że zjawisko profilowania powinno być ograniczone do niezbędnego minimum. Podkreślili  również niebagatelną rolę informowania użytkowników o tym, że podlegają profilowaniu,  nawet w przypadku, gdy profilowanie odbywa się na podstawie powszechnie dostępnych  źródeł. 

Zobacz również: Pliki cookies - co powinniśmy o nich wiedzieć?

Rezolucja w sprawie jawności praktyk w zakresie ochrony danych osobowych zwraca  szczególną uwagę na konieczność informowania - w jasny i przystępny sposób – kto  i w jakim celu, gromadzi dane osobowe, jak można się z nim kontaktować oraz jakie są  sposoby żądania dostępu do danych lub ich poprawienia. Wskazuje, że osoby, których dane  są gromadzone, powinny być w sposób zrozumiały informowane o obowiązującej w danym  podmiocie polityce prywatności. 

Rezolucja w sprawie śledzenia w sieci i ochrony prywatności odnosi się do coraz  powszechniejszego zjawiska śledzenia zachowań użytkowników sieci (ang. web tracking).  Rzecznicy zwracają w niej uwagę, że tego typu monitoring zagraża prywatności i stwarza  możliwość budowania profili Internautów. Zaapelowali więc, by wszyscy interesariusze,  w tym rządy, organizacje międzynarodowe oraz dostawcy usług zapewnili, że ochrona  prywatności będzie traktowana bardziej priorytetowo przy projektowaniu i zapewnianiu usług  społeczeństwa informacyjnego w przyszłości. 

Rezolucja w sprawie edukacji cyfrowej dla wszystkich podkreśla konieczność  zapewnienia - zarówno konsumentom, jaki i przedsiębiorcom - dostępu do wiedzy dotyczącej  cyfrowej technologii, tak, by stali się oni aktywnymi, kreatywnymi oraz świadomymi  użytkownikami technologii cyfrowej. 

Rezolucja na rzecz zapewnienia ochronie danych osobowych i prywatności stałego  miejsca w prawie międzynarodowym wskazuje na pilną potrzebę stworzenia wiążącego  międzynarodowego porozumienia w sprawie ochrony danych, które zabezpiecza prawa  człowieka, chroniąc prywatność, dane osobowe i integralność sieci oraz zwiększa  przejrzystość przetwarzania danych, osiągając przy tym równowagę między poszanowaniem bezpieczeństwa a interesami gospodarczymi. Rezolucja zakłada dążenie do stworzenia  standardów prawnych w zakresie ochrony danych osobowych, które miałyby zasięg globalny. 

Rezolucja w sprawie koordynacji międzynarodowego egzekwowania prawa podkreśla  potrzebę koordynacji egzekwowania prawa dotyczącego ochrony danych i prywatności  w skali międzynarodowej.  Rezolucja w sprawie strategicznego kierunku konferencji  W czasie obrad podjęto również rezolucję w sprawie strategicznych kierunków rozwoju  oraz misji Międzynarodowej Konferencji Rzeczników Ochrony Danych Osobowych, które  będą przyświecały grupom roboczym przez najbliższy rok. 

Rezolucja w sprawie akredytacji.  Podczas 35. Międzynarodowej Konferencji Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności  przyznano akredytacje członkowskie rzecznikom ochrony danych z Mauritiusu, Kosowa oraz  Buenos Aires (Argentyna), a akredytacje obserwatora reprezentantom Południowej Korei,  Rosji, Kanady, Singapuru, Bremen (Niemcy) oraz dwóm urzędom z Ekwadoru. 

Deklaracja Warszawska

Podsumowaniem dyskusji, jaka miała miejsce w pierwszym dniu obrad rzeczników  jest Deklaracja Warszawska odnosząca się do zagrożeń związanych z coraz  powszechniejszym korzystaniem z różnego rodzaju aplikacji mobilnych.  Rzecznicy zwracają w niej uwagę, że wprawdzie aplikacje ułatwiają codzienne życie, a także  zapewniają rozrywkę, lecz równocześnie umożliwiają przetwarzanie dużej ilości danych,  często bez wiedzy osób, których dane dotyczą. Kluczowe jest więc, aby ich użytkownicy  posiadali kontrolę nad swoimi danymi, a przetwarzanie odbywało się zgodnie z prawem.  Chociaż w pierwszym rzędzie za odpowiednią ochronę prywatności odpowiedzialne są spółki  zajmujące się aplikacjami, nie tylko ich twórcy, ale także dostarczyciele systemów  operacyjnych, to jednak organy publiczne regulujące ten sektor powinny podnosić  świadomość w tym zakresie, nie tylko wśród podmiotów oferujących aplikacje, ale także  w całym społeczeństwie. 

Zobacz więcej: Prywatność w aplikacjach mobilnych - opinia rzeczników ochrony danych osobowych

O Międzynarodowej Konferencji Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności 

Międzynarodowe Konferencje Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności to najważniejsze,  poświęcone zagadnieniom ochrony danych osobowych i prywatności, coroczne spotkania, w których  biorą udział rzecznicy ochrony danych osobowych z Europy - na czele z Europejskim Inspektorem  Ochrony Danych, a także z całego świata (m.in. Kanady, USA, Australii, Hongkongu), przedstawiciele  instytucji UE, rządów państw spoza UE, uznani eksperci zajmujący się tą problematyką,  przedstawiciele świata akademickiego, krajowe i międzynarodowe organizacje pozarządowe  działające na rzecz praw człowieka oraz przedstawiciele biznesu. Organizowane od 34 lat spotkania  rzeczników ochrony danych osobowych z różnych krajów stały się ważną platformą wymiany  poglądów na temat najnowszych problemów w dziedzinie ochrony prywatności i danych osobowych.  INFORMACJA  PRASOWA  W czasie konferencji poruszane są zagadnienia dotyczące zarówno istotnych zagrożeń prywatności,  jak i możliwych instrumentów jej ochrony.  Organizację tegorocznej, 35. Międzynarodowej Konferencji Rzeczników Ochrony Danych  i Prywatności powierzono polskiemu organowi ds. ochrony danych osobowych podczas  34. Konferencji, której gospodarzem w 2012 r. był Urząd ds. Regulacji i Kontroli Danych Osobowych  (URCDP) w Urugwaju.  Honorowy patronat nad 35. Międzynarodową Konferencją Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności  objęli: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Administracji  i Cyfryzacji, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2022
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kredyt bez wkładu własnego bez minimalnego limitu gwarancji
  Kredyt bez wkładu własnego limit gwarancji przewiduje obecnie limit gwarancji w wysokości od 10 do 20 proc. wartości nieruchomości. Rząd jednak chce wprowadzić zmiany. Jakie?
  MZ o zakazie odwiedzin pacjentów
  Jak przekazało ministerstwo zdrowia, utrzymywanie zakazu odwiedzin pacjentów nie znajduje podstawy w świetle obowiązującego prawa, a także jest sprzeczne z rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego w tym zakresie.
  Tusk: nie sądzę, by to, co zostało ustalone ws. projektu noweli o SN, przybliżyło nas do europejskich środków
  Nie sądzę, żeby to, co ustalił prezydent Andrzej Duda z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą ws. projektu noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, przybliżało nas w sposób istotny do europejskich środków - powiedział w piątek przewodniczący PO Donald Tusk
  Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców - jakie zasady?
  Jakie są zasady dotyczące nabycia nieruchomości w Polsce? Czy konieczne jest uzyskanie zezwolenia?
  Ile dokładnie kosztuje rozwód?
  W ostatnich latach rozwody w Polsce stały się coraz popularniejsze. Sądy uginają się od ilości spraw rozwodowych, co powoduje, że czas oczekiwania na termin rozprawy może się wydłużyć. Niezależnie od tego osoby zainteresowane ta tematyką w pierwszej kolejności poszukują informacji na temat tego z jakimi kosztami sądowymi będą musiały się mierzyć składając pozew rozwodowy i jakie są ceny usług prawnych: koszt adwokata czy radcy prawnego.
  Prezydent podpisał ustawę o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej
  Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej. ZPHM będzie prowadził działania obejmujące m.in. zapewnienie natychmiastowej i niezbędnej pomocy poza terytorium Polski osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego
  Co zrobić ze starym sprzętem elektrycznym i elektronicznym?
  Stary sprzęt elektryczny i elektroniczny nie może zostać wyrzucony do śmieci razem z innymi odpadami. Za ich wyrzucenie do nieodpowiedniego miejsca grożą wysokie kary. Nawet do 5 tys. zł. Co zatem z nim zrobić?
  Wypadek pożyczonym samochodem – o zasadach odpowiedzialności
  Może się zdarzyć, że podczas korzystania z cudzego samochodu dojdzie do wypadku. Zasady odpowiedzialności wydają się oczywiste, gdy jego sprawca, a zarazem kierujący pojazdem, jest właścicielem auta uczestniczącego w zdarzeniu. Co jednak w sytuacji, gdy za kierownicą zasiada osoba, której samochód ten jedynie udostępniono?
  Müller o żądaniach KE ws. SN: co do przywrócenia sędziów - "dajemy procedurę, w której to się może odbywać"
  Reforma systemu dyscyplinarnego jest, likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN jest, a jeżeli chodzi o przywrócenie sędziów, to "dajemy procedurę, w której to się może odbywać" - mówił w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller pytany o spełnienie przez Polskę warunków postawionych przez Komisji Europejskiej.
  Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość RODO – konferencja online 25 maja 2022 r.
  W środę 25 maja 2022 r. o godz. 9:00 odbędzie się konferencja online poświęcona tematyce RODO z okazji 4 lat jego funkcjonowania. Gośćmi wydarzenia będą jedni z najlepszych ekspertów z dziedziny ochrony danych osobowych w Polsce. Zaproszeni eksperci przybliżą praktyczne aspekty stosowania RODO ujęte w trzech perspektywach czasu. Portal infor.pl objął patronat medialny nad tą konferencją.
  Horała: pierwszy wniosek do KE o płatność w ramach KPO w III kwartale
  Rząd planuje wysłać do Komisji Europejskiej pierwszy wniosek o płatność w ramach Krajowego Planu Odbudowy w III kwartale br. - poinformował w czwartek w Senacie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała.
  Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia
  Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia to ustawa regulująca polskie postępowanie w sprawach o wykroczenia.
  Mieszkanie bez wkładu - dla kogo nowe rozwiązanie?
  Czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości pozwala na realne skorzystanie z rozwiązań programu „Mieszkania bez wkładu”?
  Kodeks karny skarbowy
  Kodeks karny skarbowy (uchwalony 10 września 1999 r.; obowiązuje od 17 października 1999 r.), zwany skrótowo "kks", to pierwsza ustawa rangi kodeksowej w polskim systemie prawnym, która określa zasady odpowiedzialności karnej za przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe. Wcześniej (od 1 stycznia 1927 r. do uchwalenia obecnego kks) tę dziedzinę prawa karnego regulowały zwykłe ustawy karne skarbowe. Przestępstwa i wykroczenia skarbowe to (najogólniej rzecz ujmując) określone w kks zachowania (czyny i zaniechania) godzące w szczególności w podatki, opłaty i inne daniny publiczne - szerzej: w interes finansowy Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego a także Unii Europejskiej.
  RPP: Odwiedziny u pacjentów w szpitalu nie mogą być ograniczane
  Utrzymywanie przez szpitale restrykcyjnych ograniczeń w korzystaniu z praw pacjenta może stanowić praktykę naruszającą zbiorowe prawa pacjentów – podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta.
  Rehabilitacja 25 plus - ruszył nabór wniosków
  Rehabilitacja 25 plus to dofinansowanie przeznaczone dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami, które w roku 2016 lub później zakończyły uczęszczanie do placówek pobytu dziennego. Jakie są warunki jego uzyskania, a także kto i od kiedy może składać wnioski?
  Kodeks rodzinny i opiekuńczy
  Kodeks rodzinny i opiekuńczy reguluje kwestie z zakresu prawa rodzinnego. Ustawa została uchwalona w 1964 r. i była wielokrotnie nowelizowana.
  Jak wyrobić paszport? Wszystko, co musisz wiedzieć
  Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 oraz do strefy Schengen kilka lat później sprawiło, że paszporty stały się w jakimś sensie zbędne. Każdy może przekroczyć pieszo granice z Niemcami lub Czechami i nie zwrócić na to większej uwagi. Jednak na strefie Schengen świat się nie kończy. Wycieczka w dalsze rejony świata wiąże się z koniecznością posiadania paszportu. Od czego zacząć, aby wyrobić paszport?
  Przemoc domowa - MS zapowiada nowe przepisy
  Ministerstwo sprawiedliwości proponuje kolejne narzędzia, mające przeciwdziałać przemocy domowej. Na jakim etapie jest projekt?
  Wakacje kredytowe tylko dla osób zaspokajających własne potrzeby mieszkaniowe
  Wakacje kredytowe mają być dostępne dla osób posiadających kredyt hipoteczny w złotówkach, które sfinansowały nim zakup nieruchomości na cele mieszkaniowe. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy mającej je wprowadzić do polskiego systemu prawa. Jakie założenia przyjął projektodawca?
  Kredyt bez wkładu własnego – nowe limity ceny m2
  Kredyt bez wkładu własnego niesie za sobą ograniczenia, np. limity cen metra kwadratowego kupowane mieszkania. Portal GetHome.pl sprawdził, jak duża jest obecnie w największych miastach oferta mieszkań do kupienia za taki kredyt.
  Emerytura rolnicza a działalność gospodarcza - zmiany
  Rolnik na emeryturze nie będzie musiał zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, by otrzymać świadczenie w pełnej wysokości. Takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
  Wypłaty czternastych emerytur ruszą w sierpniu
  Wypłaty czternastych emerytur ruszą w sierpniu, seniorzy nie będą musieli składać żadnych wniosków. Szacujemy, że uprawnionych do świadczenia jest około 9 mln osób – poinformowała we wtorek w Świerczach (woj. mazowieckie) minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
  Premier: rozważamy przedłużenie tarczy antyinflacyjnej 2.0. w całości lub części
  Premier zapowiada przedłużenie tarczy antyinflacyjnej 2.0. - rząd rozważa możliwość przedłużenia obowiązującej do końca lipca tego roku tarczy antyinflacyjnej w całości lub części - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
  Oznaczenie treści reklamowych przez influencerów - UOKiK opracowuje zasady
  Oznaczenie treści reklamowych przez influencerów jest problemem związanym z intensywnie rozwijającym się rynkiem mediów społecznościowych i brakiem transparentnych zasad. Dlatego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów kończy przygotowania nad zbiorem zasad związanych z treściami sponsorowanymi. Jakie to będą zasady?