Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Profilowanie i śledzenie w Internecie

Profilowanie i śledzenie w sieci/ Fot. Fotolia
Profilowanie i śledzenie w sieci/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Profilowanie, śledzenie w sieci (ang. web tracking), edukacja cyfrowa oraz jawność praktyk w zakresie ochrony danych osobowych to najważniejsze tematy rezolucji przyjętych przez rzeczników ochrony danych osobowych podczas 35. Międzynarodowej Konferencji Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności.

Zamknięte obrady 68 delegacji rzeczników z 52 krajów świata odbyły się 23. i 24.  września 2013 r. 

REKLAMA

Rezolucja dotycząca profilowania, a więc pozyskiwania z różnych źródeł informacji  o osobach, zestawiania ich i wyciągania na ich podstawie kolejnych wniosków w celu  stworzenia profilu, jest efektem debaty przeprowadzonej w czasie ubiegłorocznej  34. Konferencji Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności w Urugwaju. Uczestnicy  tegorocznej konferencji, zauważając m.in. wiele użytecznych zastosowań Big Data oraz  korzyści, jakie duże zbiory danych mogą przynieść zarówno dla biznesu, rządów, jak  i organizacji non-profit, i przywołując ogólne zasady ochrony danych i prywatności, uznali,  że zjawisko profilowania powinno być ograniczone do niezbędnego minimum. Podkreślili  również niebagatelną rolę informowania użytkowników o tym, że podlegają profilowaniu,  nawet w przypadku, gdy profilowanie odbywa się na podstawie powszechnie dostępnych  źródeł. 

Zobacz również: Pliki cookies - co powinniśmy o nich wiedzieć?

REKLAMA

Rezolucja w sprawie jawności praktyk w zakresie ochrony danych osobowych zwraca  szczególną uwagę na konieczność informowania - w jasny i przystępny sposób – kto  i w jakim celu, gromadzi dane osobowe, jak można się z nim kontaktować oraz jakie są  sposoby żądania dostępu do danych lub ich poprawienia. Wskazuje, że osoby, których dane  są gromadzone, powinny być w sposób zrozumiały informowane o obowiązującej w danym  podmiocie polityce prywatności. 

Rezolucja w sprawie śledzenia w sieci i ochrony prywatności odnosi się do coraz  powszechniejszego zjawiska śledzenia zachowań użytkowników sieci (ang. web tracking).  Rzecznicy zwracają w niej uwagę, że tego typu monitoring zagraża prywatności i stwarza  możliwość budowania profili Internautów. Zaapelowali więc, by wszyscy interesariusze,  w tym rządy, organizacje międzynarodowe oraz dostawcy usług zapewnili, że ochrona  prywatności będzie traktowana bardziej priorytetowo przy projektowaniu i zapewnianiu usług  społeczeństwa informacyjnego w przyszłości. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rezolucja w sprawie edukacji cyfrowej dla wszystkich podkreśla konieczność  zapewnienia - zarówno konsumentom, jaki i przedsiębiorcom - dostępu do wiedzy dotyczącej  cyfrowej technologii, tak, by stali się oni aktywnymi, kreatywnymi oraz świadomymi  użytkownikami technologii cyfrowej. 

REKLAMA

Rezolucja na rzecz zapewnienia ochronie danych osobowych i prywatności stałego  miejsca w prawie międzynarodowym wskazuje na pilną potrzebę stworzenia wiążącego  międzynarodowego porozumienia w sprawie ochrony danych, które zabezpiecza prawa  człowieka, chroniąc prywatność, dane osobowe i integralność sieci oraz zwiększa  przejrzystość przetwarzania danych, osiągając przy tym równowagę między poszanowaniem bezpieczeństwa a interesami gospodarczymi. Rezolucja zakłada dążenie do stworzenia  standardów prawnych w zakresie ochrony danych osobowych, które miałyby zasięg globalny. 

Rezolucja w sprawie koordynacji międzynarodowego egzekwowania prawa podkreśla  potrzebę koordynacji egzekwowania prawa dotyczącego ochrony danych i prywatności  w skali międzynarodowej.  Rezolucja w sprawie strategicznego kierunku konferencji  W czasie obrad podjęto również rezolucję w sprawie strategicznych kierunków rozwoju  oraz misji Międzynarodowej Konferencji Rzeczników Ochrony Danych Osobowych, które  będą przyświecały grupom roboczym przez najbliższy rok. 

Rezolucja w sprawie akredytacji.  Podczas 35. Międzynarodowej Konferencji Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności  przyznano akredytacje członkowskie rzecznikom ochrony danych z Mauritiusu, Kosowa oraz  Buenos Aires (Argentyna), a akredytacje obserwatora reprezentantom Południowej Korei,  Rosji, Kanady, Singapuru, Bremen (Niemcy) oraz dwóm urzędom z Ekwadoru. 

Deklaracja Warszawska

Podsumowaniem dyskusji, jaka miała miejsce w pierwszym dniu obrad rzeczników  jest Deklaracja Warszawska odnosząca się do zagrożeń związanych z coraz  powszechniejszym korzystaniem z różnego rodzaju aplikacji mobilnych.  Rzecznicy zwracają w niej uwagę, że wprawdzie aplikacje ułatwiają codzienne życie, a także  zapewniają rozrywkę, lecz równocześnie umożliwiają przetwarzanie dużej ilości danych,  często bez wiedzy osób, których dane dotyczą. Kluczowe jest więc, aby ich użytkownicy  posiadali kontrolę nad swoimi danymi, a przetwarzanie odbywało się zgodnie z prawem.  Chociaż w pierwszym rzędzie za odpowiednią ochronę prywatności odpowiedzialne są spółki  zajmujące się aplikacjami, nie tylko ich twórcy, ale także dostarczyciele systemów  operacyjnych, to jednak organy publiczne regulujące ten sektor powinny podnosić  świadomość w tym zakresie, nie tylko wśród podmiotów oferujących aplikacje, ale także  w całym społeczeństwie. 

Zobacz więcej: Prywatność w aplikacjach mobilnych - opinia rzeczników ochrony danych osobowych

O Międzynarodowej Konferencji Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności 

Międzynarodowe Konferencje Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności to najważniejsze,  poświęcone zagadnieniom ochrony danych osobowych i prywatności, coroczne spotkania, w których  biorą udział rzecznicy ochrony danych osobowych z Europy - na czele z Europejskim Inspektorem  Ochrony Danych, a także z całego świata (m.in. Kanady, USA, Australii, Hongkongu), przedstawiciele  instytucji UE, rządów państw spoza UE, uznani eksperci zajmujący się tą problematyką,  przedstawiciele świata akademickiego, krajowe i międzynarodowe organizacje pozarządowe  działające na rzecz praw człowieka oraz przedstawiciele biznesu. Organizowane od 34 lat spotkania  rzeczników ochrony danych osobowych z różnych krajów stały się ważną platformą wymiany  poglądów na temat najnowszych problemów w dziedzinie ochrony prywatności i danych osobowych.  INFORMACJA  PRASOWA  W czasie konferencji poruszane są zagadnienia dotyczące zarówno istotnych zagrożeń prywatności,  jak i możliwych instrumentów jej ochrony.  Organizację tegorocznej, 35. Międzynarodowej Konferencji Rzeczników Ochrony Danych  i Prywatności powierzono polskiemu organowi ds. ochrony danych osobowych podczas  34. Konferencji, której gospodarzem w 2012 r. był Urząd ds. Regulacji i Kontroli Danych Osobowych  (URCDP) w Urugwaju.  Honorowy patronat nad 35. Międzynarodową Konferencją Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności  objęli: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Administracji  i Cyfryzacji, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Greedflation

  Greedflation to jedno ze zjawisk, które prowadzi do wzrostu cen i może być szkodliwe dla konsumentów. Co w praktyce oznacza ten termin? 

  Locha+: wypłacono miliardy złotych pomocy dla rolników

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w ramach programu Locha+ do rolników trafiło 124 mln zł. Na co pomoc dla rolnika?

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Wykaz zmian wraz z podstawą prawną

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Zmiany w zakresie ustroju uczelni, kształcenia, spraw studenckich, stypendiów ministra, spraw pracowników szkolnictwa wyższego. Publikujemy wykaz zmian wraz z podstawą prawną. 

  Studenci: Świadczenia w roku akademickim 2023/2024. Stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych, rektora oraz zapomoga

  Stypendia są przyznawane na wniosek studenta na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa jeden semestr – przez okres do 5 miesięcy. Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym, które może być przyznawane nie częściej niż 2 razy w roku akademickim. Sprawdź co przysługuje studentowi w roku akademickim 2023/2024. 

  REKLAMA

  Dobre zmiany dla pracowników w sądach pracy od września 2023 r. Dodatkowa ochrona przed zwolnieniem z pracy. Bez opłaty sądowej także od pozwów ponad 50 tys. zł

  W dniu 22 września 2023 r. weszły w życie przepisy wzmacniające pozycję zwolnionych pracowników, którzy wystąpią do sądu pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę. Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego gwarantuje szybszy powrót do pracy pracownikowi, którego Sąd I instancji przywrócił do pracy lub uznał wypowiedzenie mu umowy o pracę za bezskuteczne. W przypadku pracowników szczególnie chronionych powrót do pracy może nastąpić jeszcze nawet przed rozpoczęciem faktycznych czynności procesowych, jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia do sądu. Zmiana ta jest konsekwencją porozumienia zawartego pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność” w czerwcu tego roku.

  Urlopy pracownicze. Co warto wiedzieć

  Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, czyli osobie świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę.

  Uchwała SN: Osoba prawna (np. spółka) może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

  Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie – wynika uchwały Sądu Najwyższego podjętej 3 października 2023 r.

  Jakie szczepienia są obowiązkowe. Nowe rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie

  Obowiązkowe szczepienia zostały uregulowane w nowym rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Określa ono wykaz chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień ochronnych. Kogo dotyczy obowiązek poddawania się szczepieniom? Jakie choroby będą objęte obowiązkiem szczepień? Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Ubezpieczenie zdrowotne. Wszystko, o czym powinien wiedzieć student

  Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po zakończeniu wakacyjnej pracy? Upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia.

  Jak zatrudnić pracownika w ramach umowy o pracę? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w tym zakresie?

  Jak zatrudnić pracownika w ramach umowy o pracę? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w tym zakresie? Pracodawco sprawdź o czym musisz pamiętać. 

  REKLAMA