Sprawdzenie rzeczy zakupionej w sklepie internetowym
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy mówią, że można odstąpić od umowy zawartej na odległość, czyli m.in. za pośrednictwem Internetu w ciągu 10 dni. Nie jest tu konieczne podawanie przyczyny rezygnacji z zakupu. Celem takiego rozwiązania jest dać konsumentowi czas do namysłu, by się zastanowił czy faktycznie chce odstąpić od umowy.
REKLAMA
Aby odstąpienie było skuteczne należy przed upływem wymaganego 10 dniowego terminu wysłać do sprzedawcy oświadczenie o odstąpieniu. Następnie strony muszą zwrócić sobie to co nawzajem świadczyły. Zwrot powinien nastąpić w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Nie istnieje definicja ustawowa tego pojęcia. Przyjąć jednak należy, że zwykły zarząd rzeczą jest wtedy, gdy eksploatujemy ją w zwykły sposób, utrzymujemy ją w stanie niepogorszonym i zgodnie z jej przeznaczeniem.
Nie wydaje się, aby rozpakowanie towaru i sprawdzenie czy posiada wszystkie niezbędne elementy oraz jak funkcjonuje byłoby przekroczeniem tych dopuszczalnych przepisami granic.
Podstawa prawna:
art. 7 ustawy z dnia 2 marca 200 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (tekst jedn. Dz. U. nr 22, poz. 271 z późn. zm.).
Zadaj pytanie: Forum
Zobacz serwis: Prawa konsumenta
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat