reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > Sprawdzenie rzeczy zakupionej w sklepie internetowym

Sprawdzenie rzeczy zakupionej w sklepie internetowym

Zakupiłam prostownicę z lokówką na allegro. Po sprawdzeniu okazało się że niestety nie działa w odpowiedni sposób. Zwróciłam towar następnego dnia od momentu jego odebrania. Sprzedawca poinformował mnie, że zwrot nie zostanie przyjęty ponieważ on nie odpowiada za dane które podaje producent i nie jest to jego wina że efekt nie jest taki jak w opisie, a poza tym towar został odpakowany i użyty. Czy w takiej sytuacji mogę się domagać zwrotu pieniędzy bez podania przyczyny w ciągu 10 dni? Czy mam prawo wypróbować zakupiony towar?

Przepisy mówią, że można odstąpić od umowy zawartej na odległość, czyli m.in. za pośrednictwem Internetu w ciągu 10 dni. Nie jest tu konieczne podawanie przyczyny rezygnacji z zakupu. Celem takiego rozwiązania jest dać konsumentowi czas do namysłu, by się zastanowił czy faktycznie chce odstąpić od umowy.

Aby odstąpienie było skuteczne należy przed upływem wymaganego 10 dniowego terminu wysłać do sprzedawcy oświadczenie o odstąpieniu. Następnie strony muszą zwrócić sobie to co nawzajem świadczyły. Zwrot powinien nastąpić w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Nie istnieje definicja ustawowa tego pojęcia. Przyjąć jednak należy, że zwykły zarząd rzeczą jest wtedy, gdy eksploatujemy ją w zwykły sposób, utrzymujemy ją w stanie niepogorszonym i zgodnie z jej przeznaczeniem.

Nie wydaje się, aby rozpakowanie towaru i sprawdzenie czy posiada wszystkie niezbędne elementy oraz jak funkcjonuje byłoby przekroczeniem tych dopuszczalnych przepisami granic.

Podstawa prawna:

art. 7 ustawy z dnia 2 marca 200 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (tekst jedn. Dz. U. nr 22, poz. 271 z późn. zm.).

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Można odstąpić od umowy zawartej na odległość, czyli m.in. za pośrednictwem Internetu w ciągu 10 dni /www.sxc.hu
Można odstąpić od umowy zawartej na odległość, czyli m.in. za pośrednictwem Internetu w ciągu 10 dni /www.sxc.hu

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Łozińska

Dyrektor Generalna Paragony

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama