reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > Pożyczka przez Internet, na co uważać?

Pożyczka przez Internet, na co uważać?

Czy pożyczki udzielane przez Internet są zawsze korzystne? Na co trzeba uważać i czego żądać – na te pytania odpowiedzi poszukiwał UOKiK podczas akcji przeszukiwania Internetu w ramach Międzynarodowej Sieci Ochrony Konsumentów (ICPEN).

Umowa na odległość

Decydując się na pożyczkę przez telefon, sms czy Internet zawieramy umowę na odległość. Zgodnie z ustawą o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny posłużenie się środkami porozumiewania się na odległość w celu złożenia propozycji zawarcia umowy nie może odbywać się na koszt konsumenta.

Łatwiej odstąpić od umowy

Konsument, który zawarł na odległość umowę o usługi finansowe, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie, w terminie czternastu dni od dnia zawarcia umowy lub od dnia potwierdzenia informacji, jeżeli jest to termin późniejszy.

Nie jest dopuszczalne zastrzeżenie, że konsumentowi wolno odstąpić od umowy za zapłatą oznaczonej sumy (odstępne).

Zaostrzone obowiązki informacyjne

Pożyczkodawcy muszą bezwzględnie informować konsumenta o warunkach udzielenia pożyczki najpóźniej w chwili złożenia mu propozycji zawarcia umowy.
Obowiązek podania danych jest ściśle określony przez przepisy prawa – ma gwarantować konsumentowi warunki do świadomego dokonania wyboru i porównanie różnych ofert.

Najważniejszą z punktu widzenia pożyczkobiorcy jest informacja dotycząca kosztów udzielanej pożyczki. A tę właśnie pożyczkodawcy próbują zataić. 

Dodatkowo konsument powinien otrzymać rzetelną wiadomość o terminie i sposobie świadczenia usługi, prawie oraz sposobie odstąpienia od umowy, w tym o karach umownych, zasadach zapłaty ceny, kosztach rozmów telefonicznych, prawie wypowiedzenia umowy.

UOKiK alarmuje, że obowiązki informacyjne nie zawsze są przestrzegane.

Kredyt konsumencki

Pożyczając pieniądze do 80 tys. zł zawieramy umowę o kredyt konsumencki. Ustawa o kredycie konsumenckim przewiduje dodatkowe rygory i obostrzenia.

Kredytodawca obowiązany jest niezwłocznie doręczyć konsumentowi informację o opłatach i prowizjach oraz innych kosztach związanych z kredytem, w tym o opłatach za rozpatrzenie wniosku kredytowego oraz przygotowanie i zawarcie umowy kredytowej, zwanej „opłatą przygotowawczą".

Warto pamiętać, że w razie odstąpienia od umowy konsument musi zwrócić całą kwotę, ale przedsiębiorca ma prawo zatrzymać wpłaconą przez nas właśnie opłatę przygotowawczą.

Zgodnie z art. 11 ust. 5 ustawy o kredycie konsumenckim: "Przed upływem terminu do odstąpienia od umowy konsument nie jest zobowiązany do spłaty kredytu ani zapłaty oprocentowania. W razie odstąpienia od umowy kredytodawca obowiązany jest niezwłocznie zwrócić poniesione przez konsumenta na rzecz kredytodawcy koszty udzielanego kredytu, z wyjątkiem opłaty przygotowawczej oraz pobranych przez kredytodawcę opłat związanych z ustanowieniem zabezpieczenia".

UOKIK zwrócił także uwagę, że zgodnie z prawem konsument nie może ponosić żadnych kosztów za wcześniejszą spłatę kredytu konsumenckiego.

Reklama, informacja czy pożyczka?

W niektórych przypadkach analiza ofert wykazała, że przedsiębiorcy wykorzystują stronę internetową tylko do nawiązania kontaktu z potencjalnymi klientami. Dostępne formularze zgłoszeniowe po wypełnieniu pomagają konsumentowi ustalić, czy ma szanse na pożyczkę. Zawarcie właściwej umowy kredytu następuje już w siedzibie firmy. 

Raport UOKIK-u znajdziesz tutaj

Podstawa prawna:

Ustawa o kredycie konsumenckim Dz. U. z dnia 18 września 2001 r.

Ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny Dz.U. z dnia 2 marca 2000 r.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama