REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kupować przez internet

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adwokat Bogumił Sieczkowski
Zakupy przez internet.
Zakupy przez internet.

REKLAMA

REKLAMA

Często zawieramy umowy przez internet. Na co zwrócić uwagę przed wysłaniem wypełnionego formularza zamówienia? Czy można wycofać się z niesatysfakcjonującej transakcji? Jakie ryzyko wiąże się z nabywaniem rzeczy w sieci?

Umowy zawierane na odległość

Prawo cywilne posługuje się pojęciem umów zawieranych na odległość. Cechą charakterystyczną wskazanych kontraktów jest to, że są to umowy zawierane z konsumentem bez jednoczesnej obecności obu stron. Strony wymieniają zgodne oświadczenia woli (z jednej strony konsument oświadcza „kupuję”, z drugiej zaś strony przedsiębiorca potwierdza „sprzedaję”) przy wykorzystaniu rozmaitych środków porozumiewania się na odległość, do których między innymi należą najbardziej popularne: elektroniczny formularz zamówienia lub tradycyjna poczta elektroniczna. Nie każda umowa zawarta przez internet będzie w świetle prawa cywilnego umową zawieraną na odległość: nieodzowne jest bowiem, aby kontrahentem konsumenta był przedsiębiorca. Umowa zawarta przez internet z osobą fizyczną, która nie jest przedsiębiorcą (np. nabycie skutera od osoby fizycznej, która w Internecie zamieściła jednorazową ofertę zbycia) będzie zwykłą umową sprzedaży, do której zastosowanie znajdzie Kodeks cywilny, a nie szczególna regulacja ustawy z dnia 2 marca 2000 roku o ochronie niektórych praw konsumentów.

REKLAMA

Przed wysłaniem formularza zamówienia lub potwierdzeniem zakupu przez e-mail należy sprawdzić, czy internetowy sprzedawca jest przedsiębiorcą.

Obowiązki informacyjne przed zawarciem umowy

REKLAMA

Ze względu na ochronę konsumenta już na etapie przed zawarciem umowy przez internet prawo nakłada na wirtualnych sprzedawców obowiązki informacyjne. Internauta powinien być poinformowany, przy użyciu środka porozumiewania się na odległość (np. opis w postaci baneru elektronicznego lub wiadomość e-mail) najpóźniej w chwili złożenia mu propozycji zawarcia umowy, o:
1. danych identyfikujących internetowego sprzedawcę (imię i nazwisko lub nazwa, adres zamieszkania lub siedziba przedsiębiorcy oraz urząd gminy lub sąd gospodarczy, który zarejestrował działalność gospodarczą przedsiębiorcy pod przypisanym mu numerem);
2. istotnych właściwościach świadczenia i jego przedmiotu (np. wskazanie wysokości i sposobu zapłaty ceny, warunków dostawy, zaprezentowanie parametrów oferowanych towarów, zamieszczenie zdjęć oraz opisu cech charakterystycznych);
3. cenie obejmującej wszystkie jej składniki (jak. np. cło, o ile nabywamy towar spoza europejskiego obszaru celnego);
4. zasadach zapłaty ceny (np. czy istnieje możliwość zapłaty ceny w ratach);
5. kosztach oraz terminie i sposobie dostawy;
6. prawie odstąpienia od umowy;
7. miejscu i sposobie składania reklamacji.

Internauta jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie oferowanego towaru w Internecie powinien dysponować pakietem informacji o przedsiębiorcy, z którym będzie zawierał umowę na odległość. Prawo konsumenckie nakazuje, aby powyższe informacje były sformułowane w języku polskim, w sposób jednoznaczny, zrozumiały i łatwy do odczytania.

Umowa zawarta przez internet nie może nakładać na konsumenta bezwzględnego obowiązku zapłaty ceny przed otrzymaniem świadczenia, czyli przed dostawą zamówionego towaru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Reklamacje

Jak wycofać się z zawartej transakcji ?

REKLAMA

Konsument, który zawarł już umowę na odległość, może od niej odstąpić bez podania przyczyn i bez uzasadniania swojej decyzji. Oznacza to, że po otrzymaniu zamówionego towaru i po zapoznaniu się z nim w rzeczywistości już nie tylko wirtualnej, internetowy nabywca może wycofać się z transakcji bez żadnego ryzyka. Warto podkreślić, że przedsiębiorca nie może zastrzegać, że konsumentowi wolno odstąpić od umowy tylko za zapłatą oznaczonej sumy pieniężnej (tzw. odstępne). Aby skutecznie odstąpić od umowy należy sporządzić i wysłać stosowne oświadczenie na piśmie w terminie dziesięciu dni, licząc od dnia wydania rzeczy. Zwrot zapłaconej ceny w zamian za odesłanie towaru powinien nastąpić niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie czternastu dni od dnia skutecznego odstąpienia.

Należy zawsze zachować dowód nadania pisma na wskazany w Internecie adres przedsiębiorcy. Do skutecznego odstąpienia od umowy zawartej na odległość wymagane jest bowiem pisemne oświadczenie konsumenta wysłane przedsiębiorcy przed upływem dziesięciu dniu od dnia otrzymania towaru.

Zobacz również serwis: Prawa konsumenta

Co to jest „klauzula celofanowa” ?

W niektórych przypadkach nabycia towarów przez internet konsumentowi nie przysługuje chroniące go prawo odstąpienia, choć niektórzy sprzedawcy nawet i wtedy mogą zgodzić się na zwrot towaru. Przykładowo: prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie przysługuje konsumentowi po usunięciu oryginalnego opakowania w przypadku nabycia nośnika z nagraniem audiowizualnym (np. film na DVD). Jest to tzw. klauzula celofanowa chroniąca sprzedawców przed odsyłaniem przez nierzetelnych konsumentów płyt CD lub DVD po ich rozpakowaniu, a niekiedy nawet po nielegalnym skopiowaniu ich treści. Również prenumerata czasopism chroniona jest zakazem odstępowania od umowy. Należy zatem przed zawarciem umowy gruntownie rozważyć, czy np. zamówienie rocznego dostarczania określonego czasopisma jest podyktowane rzeczywistą potrzebą internauty, czy też wynika jedynie z chwilowej fascynacji beztroskim klikaniem w świecie on line.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

REKLAMA

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

REKLAMA

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

REKLAMA