| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w UE > Koniec roamingu w 2014 roku?

Koniec roamingu w 2014 roku?

Jednym z największych utrudnień dla konsumentów podróżujących po Europie jest roaming danych. Komisja Europejska ma w planach zniesienie kuriozalnie wysokich stawek za połączenia telefoniczne na terenie Unii Europejskiej. Początkowo, zmiany te były planowane na dalsze lata. Aktualnie Komisja Europejska chce przyspieszyć ten proces i ujednolicić rynek telekomunikacyjny już od lipca 2014 roku.

Zmiany w stawkach roamingowych są wynikiem działań Komisji Europejskiej, która przyjęła sobie za cel ujednolicenie europejskiego rynku telekomunikacyjnego. Pierwsze kroki w celu ujednolicenia europejskiego rynku telekomunikacyjnego, Komisja Europejska podjęła już ponad rok temu, wprowadzając limit stawek, jakie poszczególni operatorzy mogą nakładać na swoich klientów za połączenia głosowe, tekstowe oraz Internet w ramach roamingu. Kolejnym krokiem jest wyeliminowanie dodatkowych opłat. Zgodnie z planowanymi zmianami, od 1 lipca 2014 roku, Roaming wewnątrz krajów członkowskich Unii Europejskiej ma być całkowicie bezpłatny.

Dla konsumentów oznacza to, iż wszelkie połączenia, sms-y i Internet, z którego korzystać będą w dowolnym kraju Unii Europejskiej, będzie kosztował ich dokładnie tyle samo co w Polsce. Jeśli w przyszłość dojdzie do zrównania stawek pomiędzy operatorami Polskimi, a zagranicznymi, może się okazać, iż bardziej korzystne będzie zawarcie umowy z operatorem w innym kraju.

Zobacz także: Dyskryminacja konsumentów z innych krajów

Specjaliści prognozują, iż z początkiem obowiązywania nowych regulacji, operatorzy telefonii komórkowej odnotują straty. Patrząc jednak długoterminowo, wykluczenie dodatkowych kosztów za rozmowy za granicą, wpłyną na zwiększenie ilości wykonywanych połączeń. Zmiany wpłyną na wzrost konkurencyjności na rynku telekomunikacyjnym.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »