REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będę oszczędzać! Jak wytrwać w takim postanowieniu?

Intrum
Będę oszczędzać! Jak wytrwać w takim postanowieniu?
Będę oszczędzać! Jak wytrwać w takim postanowieniu?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wysoka inflacja nie odpuszcza, a świąteczne wydatki sprawiły, że wiele osób szuka teraz sposobu na oszczędzanie. Tylko jak oszczędzać w czasie galopujących cen?

Po pierwsze, będę oszczędzać! Jak wytrwać w jednym z najpopularniejszych noworocznych postanowień?

Jak wynika z raportu Intrum ”European Consumer Payment Report 2022”[1], aż 70 procent konsumentów w Polsce przyznaje, że ich obawy związane z rosnącymi rachunkami mają negatywny wpływ na ich ogólne samopoczucie. 7 na 10 (69%) pytanych stwierdza również, że rosną one szybciej niż dochody. Niestety, Boże Narodzenie i Nowy Rok nie poprawiły sytuacji finansowej Polaków, co nie dziwi, ponieważ co 5. osoba deklarowała, że zadłuży się na Święta. Wysoka inflacja nie odpuszcza, a świąteczne wydatki sprawiły, że wiele osób szuka teraz sposobu na oszczędzanie. Tylko jak oszczędzać w czasie galopujących cen? Odkładanie gotówki jest w TOP naszych noworocznych postanowień. Co zrobić, by w 2023 r. dotrzymać danego sobie słowa? Podpowiadamy w kolejnym materiale z cyklu „Ogarniam Finanse”.

REKLAMA

REKLAMA

Oszczędzanie w czasach wysokiej inflacji. Czy to w ogóle możliwe?

Mimo szalejących cen Polakom udaje się oszczędzać. A może oszczędzamy właśnie dlatego, jak pokazuje badanie Intrum. Respondenci zapytani o to, co ich motywuje do odkładania gotówki, w TOP 3 powodów wymieniają: niespodziewane wydatki (35%), konieczność oszczędzania na wypadek utraty pracy lub innego źródła dochodu (18%) i podróże (12%).

Regularnie oszczędza przeszło aż 7 na 10 konsumentów (73%) pytanych przez Intrum. Mniej optymistyczne dane mówią o tym, że dokładnie taki sam odsetek pytanych – 73% nie jest zadowolonych z kwoty, którą udaje im się odkładać każdego miesiąca.

33% konsumentów przyznaje, że oszczędza nawet więcej niż rok temu, by zapewnić sobie rezerwy finansowe na wypadek przyjścia kolejnego kryzysu gospodarczego. Według niektórych ekspertów, ten już ma miejsce. Przeszło 1/3 ankietowanych Intrum przyznaje, że regularnie sięga po pożyczki, by mieć środki na zapłatę rachunków. Dlatego oszczędzanie w 2023 r. to kompletny must have, nawet wtedy, gdy nie mieliśmy takiego noworocznego postanowienia. Jak więc oszczędzać w kryzysie?

REKLAMA

Na tym możesz oszczędzić

Jak zaznacza Agnieszka Jarmołowicz, ekspert Intrum, gdy ma się przed sobą konkretny cel, oszczędzania przychodzi z łatwością – może być to zakup nowego komputera lub wymarzone wakacje. W kryzysie wiele osób po prostu odkłada gotówkę na tzw. czarną godzinę lub by sprostać rosnącym rachunkom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Warto włączyć tryb oszczędnościowy, kiedy nadwyrężyliśmy domowy budżet świątecznymi wydatkami – a tym bardziej, kiedy zadłużyliśmy się na ten cel – lub, gdy czujemy, że rosnące rachunki są dla nas coraz większym finansowym wyzwaniem. W czasie galopującej inflacji i wysokich stóp procentowych trudno jest regularnie odkładać nawet małą część dochodów. Dlatego warto postawiać na oszczędzanie w wersji smart, czyli takie, które w stosunkowo krótkim okresie przyniesie nam zadowalające rezultaty, a będzie dla nas ogromnym wyrzeczeniem.
Do oszczędzania, tak jak do chęci zrzucenia kilku kilogramów, jak i do każdego noworocznego postanowienia warto podejść z głową i mierzyć siły na zamiary. Ważne jest na początek wyrobić w sobie nawyk oszczędzania, pewne odruchy, nauczyć się odpowiednio gospodarować pieniędzy, a dodatkowa gotówka szybko pojawi się w portfelu
– podpowiada Agnieszka Jarmołowicz, ekspert Intrum.

Jeżeli już zdecydowaliśmy się oszczędzać to najwyższa pora, by przyjrzeć się naszym wydatkom. Do tego celu możemy stworzyć listę, która jak na dłoni pokaże nam, gdzie wydajemy najwięcej pieniędzy i na co. Z pomocą przychodzą nam aplikacje na telefon, a nawet nasze konto bankowe, jeżeli płacimy kartą. Gdy już stworzymy taką listę, warto zastanowić się z czego możemy zrezygnować. Dodatkowa kawa na mieście czy wyjście do kina zdają się nie być rzeczami pierwszej potrzeby. Choć z pozoru takie drobnostki wydają się nieznaczącym wydatkiem, oszczędność w skali miesiąca może zdziwić.

To pomoże Ci zaoszczędzić!:

Na zakupy tylko z listą – przed wyjściem do sklepu zawsze sporządzajmy listę tego, co chcemy kupić i rygorystycznie się jej trzymajmy. Pozwoli nam to ograniczyć zbędne wydatki. Przed stworzeniem listy sprawdźmy, jakie produkty posiadamy w swojej kuchni, by nie kupować dwa razy tego samego. Dzięki niej będziemy wiedzieć, jakich produktów potrzebujemy i nie ulegniemy przypadkowej pokusie.

Kupuj na promocjach, ale głową – w okresie poświątecznym, w galeriach handlowych roi się od promocji. Jeżeli potrzebujemy nowej garderoby, warto wybrać się na zakupy właśnie w tym czasie. Warto też przeglądać gazetki z promocjami, ponieważ często można upolować produkty spożywcze w niższej cenie. Ale nie dajmy się również nabrać na pułapki sprzedawców, którzy po Nowym Roku czyszczą magazyny i zależy im na tym, aby nakłonić klientów do zakupów. Problem polega na tym, że nie wszystko, co ma etykietkę „promocja”, kupujemy po okazyjnej cenie. Dlatego zachowajmy uwagę, sprawdzajmy ceny w Internecie, nawet wtedy, gdy wybieramy się na zakupy do galerii handlowej czy innego sklepu stacjonarnego.

Ogranicz drobne przyjemności – fajnie rozpocząć dzień kawą kupowaną w drodze do pracy, jednak w skali miesiąca może to być wydatek nawet ok. 300 zł. Zamiast kupowania zabierz ze sobą własny kubek termiczny z ulubioną kawą. Słodki wypiek lub hot dog kupowany w popularnej sieci sklepów zawsze wtedy, gdy spóźnia się nasz tramwaj, a jesteśmy głodni to kolejne 100-150 zł w miesiącu. A gdyby te pieniądze odłożyć, to po pewnym czasie uzbiera się niezła suma!

Główne posiłki zacznij jeść w domu – posiłki przyrządzane w domowym zaciszu mogą być równie smaczne, jak te z restauracji, a jeżeli odkryjemy sobie talent kulinarny, to mogą być nawet znacznie lepsze. Przede wszystkim są tańsze.

Nie marnuj jedzenia… i pieniędzy – starajmy się przygotowywać porcje, które jesteśmy w stanie zjeść
i kupujmy rzeczywiście to, co lubimy, a nie to, co jest „modne” lub w promocji w wielosztukach. Pamiętajmy, że nadmiarem jedzenia zawsze możemy się z kimś podzielić, a w sieci znajdziemy wiele przepisów na to, jak wykorzystać tzw. resztki w kuchni.

Wybieraj sezonowe produkty, są tańsze – dobrym przykładem są owoce i warzywa, starajmy się wybierać te, które są obecnie najtańsze, np. zimą będą to pomarańcze, jabłka, mandarynki, a latem truskawki, pomidory czy ogórki.

Włączmy tryb „eko” w cały domu – gaśmy światło, wychodząc z pomieszczenia, po naładowaniu telefonu czy komputera zawsze wyjmujmy ładowarkę z gniazdka, pralkę i zmywarkę uruchamiajmy zawsze wtedy, gdy są zapełnione, częściej wybierajmy prysznic niż kąpiel w wannie, itp. – to tylko kilka przykładów bardzo prostych kroków, których zastosowanie daje w praktyce realne oszczędności.

Wybieraj energooszczędne sprzęty – jeżeli właśnie teraz planujemy zakupić nowy sprzęt AGD, warto zdecydować się na ten energooszczędny. Nawet jeśli takie urządzenia kosztują nieco więcej, w ostatecznym rozrachunku i tak wychodzimy na plus, bo oszczędzamy na rachunkach i naszą Planetę.

Daj swoim rzeczom drugie życie – szafa pęka w szwach, a my narzekamy, że i tak nie mamy, co na siebie włożyć? Warto pomyśl o sprzedaży ubrań, których już nie nosimy. Swoim działaniem wpiszemy się wtedy
w filozofię zero waste, a za „zaoszczędzone” pieniądze będziemy mogli kupić nowe rzeczy.

… i ostatnie, ale najważniejsze: kontroluj swoje wydatki!

– Oszczędzanie będzie nieskuteczne, jeżeli nie zmieniły swoich nawyków finansowych. Nie możemy dopuszczać do sytuacji, kiedy to pieniądze uciekają nam przez palce. Konieczne jest regularne prowadzenie budżetu – czy to
w formie klasycznego arkusza w Excelu, czy w aplikacji w naszym smartfonie. Dzięki temu, po pierwsze, będziemy mieć stały wgląd w to, na co wydajemy pieniądze, być może okaże się, że pewne „zbędne” wydatki możemy wyeliminować od ręki. Po drugie, takie zestawienie wydatków pokaże nam, kiedy zaczęliśmy się oddalać o naszego finansowego celu, jakim jest oszczędzanie – wyjaśnia Agnieszka Jarmołowicz, ekspert Intrum.

[1] Intrum, European Consumer Payment Report 2202, listopad 2022.

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Rząd szykuje ważne zmiany. Łatwiejsze skargi do sądów, nowe zasady dla lasów i większe możliwości w mObywatelu

Rząd zajmie się jutro pakietem istotnych zmian dotyczących ochrony powietrza, gospodarki leśnej oraz cyfrowych usług publicznych. Wśród propozycji znalazły się przepisy ułatwiające zaskarżanie programów ochrony powietrza i planów urządzenia lasu, a także rozszerzenie katalogu danych dostępnych w aplikacji mObywatel.

Uchodźcy w Polsce. Obywatele Ukrainy, Białorusi i Rosji składają wnioski o ochronę międzynarodową

Niedawno obchodzony był Dzień Uchodźcy. W Polsce prawie 21 tys. cudzoziemców posiada ważne dokumenty pobytowe z tytułu ochrony międzynarodowej. Przez pierwsze pięć miesięcy 2026 r. wnioskami o udzielenie ochrony międzynarodowej objęto łącznie prawie 2,7 tys. osób.

Jak uzyskać wynagrodzenie za słup, linię energetyczną, gazociąg i inne elementy infrastruktury przesyłowej na działce? Jakie roszczenia prawne może mieć właściciel nieruchomości wobec firmy przesyłowej?

Jaka jest sytuacja prawna właściciela nieruchomości, jeżeli przebiega przez nią linia energetyczna (w tym np. słupy), gazociąg, rurociąg, czy inne elementy tzw. infrastruktury przesyłowej. Co jeżeli taka infrastruktura nie ma uregulowanego stanu prawnego? Jakie roszczenia może wysunąć właściciel nieruchomości?

Od 8 lipca inspektorzy pracy będą mogli zmieniać umowy cywilnoprawne w umowy o pracę

Już niedługo Państwowa Inspekcja Pracy zmieni się. 8 lipca wchodzą w życie przepisy reformujące tę instytucję. PIP dostanie nowe uprawnienia, które staną się narzędziami do walki z nieprawidłowo zawartymi umowami i „śmieciowym” zatrudnieniem. W związku ze zmianami MRPiPS przygotowało poradnik dla przedsiębiorców, który wyjaśnia, jak przygotować się do nadchodzących zmian.

REKLAMA

Jaka będzie cena benzyny i oleju napędowego we wtorek? Ceny paliw w dniu 23 czerwca

Minister energii podjął decyzję w sprawie wysokości maksymalnych cen detalicznych benzyny 95, benzyny 98 i oleju napędowego w dniu 23 czerwca. Ile kierowcy zapłacą za paliwo na stacjach benzynowych we wtorek?

Od nagrody jubileuszowej nie trzeba płacić składek na ubezpieczenia. Nawet gdy wypłata jest częściej niż co 5 lat

Czy od nagrody jubileuszowej wypłaconej pracownikowi po uzupełnieniu stażu pracy trzeba zapłacić składki na ubezpieczenie społeczne? To pytanie zadaje sobie wielu pracodawców, którzy mają dokonać wypłaty nagrody kolejnego stopnia szybciej niż po upływie 5 lat od poprzedniej.

3 miesiące czy 30 dni? Ważność zaświadczenia lekarskiego do orzeczenia po zmianach

„Zamierzam ubiegać się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Ile czasu jest ważne wydane przez lekarza zaświadczenie? Jak wygląda procedura” – pyta Czytelniczka.

Zakaz wypuszczania kota domowego samopas i 1000 zł grzywny za brak nadzoru nad zwierzęciem – właściciele kotów domowych objęci ustawą o gatunkach obcych?

Kot domowy (Felis catus) został wpisany do bazy danych Gatunki Obce w Polsce, prowadzonej przez Instytut Ochrony Przychody PAN, ponieważ „istnieją jednoznaczne dowody naukowe na to, że kot domowy w niepożądany sposób oddziałuje i zagraża bioróżnorodności i powiązanym usługom ekosystemowym w Polsce”. Czy oznacza to, że podlega on zakazowi wypuszczania z domu bez nadzoru właściciela zwierzęcia, wynikającemu z ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych? W zakresie tym, narosło sporo mitów.

REKLAMA

Nadchodzi koniec form neutralnych płciowo w ogłoszeniach o pracę? Projekt ustawy już po pierwszym czytaniu

Czy ustawodawca zrezygnuje z obowiązku stosowania w ogłoszeniach o pracę form neutralnych płciowo? W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy, który przewiduje takie rozwiązanie. Dyskusja była burzliwa.

ZUS wysłał korespondencję do 9 mln osób. W listach ważne decyzje dla Polaków

Do emerytów i rencistów trafiło blisko 8,9 mln pakietów dokumentów dot. waloryzacji świadczeń oraz dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, tzw. trzynastej emerytury - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA