reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Wyprzedaże: jakie prawa mają konsumenci?

Wyprzedaże: jakie prawa mają konsumenci?

Kupiłam telefon na wyprzedaży. Po kilku dniach wyszły na jaw usterki, które uniemożliwiają mi korzystanie z aparatu. Zgłosiłam się do sprzedawcy, ten twierdzi jednak, że zaznaczył przy sprzedaży, iż towar objęty promocją nie podlega reklamacji.

Brak możliwości ograniczenia prawa do reklamacji

Zdarza się, że sprzedawcy odmawiają konsumentom uprawnień związanych z zakupem towaru, powołując się na fakt dokonania zakupu w promocyjnej cenie. Jest to niedozwolona praktyka ograniczająca prawa konsumenta.

Można reklamować towar zakupiony w promocyjnej cenie, gdy obniżka jest związana z wyprzedażą sezonową lub gdy towar ma wadę, o której nabywca nie został poinformowany.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Zasady reklamacji

Towary zakupione na wyprzedaży można reklamować tak jak i inne towary niepromocyjne. Podstawą reklamacji jest ich niezgodność z umową, tzn. gdy są wadliwe lub nie odpowiadają właściwościom, które cechują tego rodzaju towary.

Sprzedawca nie odpowiada za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową tylko, jeśli wada lub brak określonej właściwości towaru były przyczyną obniżki i sprzedawca uprzedził o tym konsumenta. Gdyby sprzedawca telefonu zaznaczył, że cena jest obniżona z powodu wadliwości aparatu, to klient nie miałby prawa składać reklamacji co do tej wady. Jeżeli tego nie zaznaczył, reklamacja przysługuje.

Zobacz: Reklamacja: kiedy zwrot pieniędzy

Nawet jeżeli klient nabył towar po obniżonej cenie i został poinformowany o wadzie będącej przyczyną obniżki, to nadal przysługuje mu uprawnienie do reklamacji w stosunku do innych wad, o których nie wiedział.

Składając reklamację klient musi wykazać inną wadę, niż ta, która spowodowała obniżkę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Connected Life Magazine

Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama