reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Za oddaną krew przysługuje ulga od podatku

Za oddaną krew przysługuje ulga od podatku

Honorowym dawcom krwi przysługuje odliczenie od dochodu w rocznym PIT w wysokości 130 złotych za każdy oddany litr krwi. W konsekwencji zmniejsza się podstawa opodatkowania, co skutkuje niższym podatkiem w rozliczeniu rocznym.

Każdy, kto w danym roku podatkowym oddaje bezpłatnie krew, może uwzględnić taką darowiznę w swoim rocznym zeznaniu podatkowym. Możliwość taka wynika z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dotyczy to również podatników rozliczających ryczałt.

Honorowym dawcą krwi jest osoba, która oddała bezpłatnie krew i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi.

Jak obliczyć wysokość ulgi

Aby obliczyć wysokość ulgi należy pomnożyć ilość faktycznie oddanej honorowo krwi czy osocza przez przelicznik, w postaci obowiązującego ekwiwalentu pieniężnego za 1 litr pobranej krwi. Aktualnie obowiązujący przelicznik to 130 zł, jest to stała stawka.
Odliczenie to jest dokonywane w ramach przekazywanej darowizny, więc odliczenie podatkowe z tego tytułu nie może przekroczyć 6 procent rocznego dochodu. Jeżeli kwota stanowiąca 6 procent dochodu rocznego podatnika jest niższa od kwoty 130 zł ekwiwalentu za krew, nie może on odliczyć w zeznaniu więcej niż kwotę w wysokości 6 procent rocznego dochodu.

Zobacz: Serwis-podatki

Warunki, jakie należy spełnić, aby skorzystać z ulgi

Aby skorzystać z ulgi koniecznymjest osiągnięcie w danym roku dochodu. Potrzebne będzie również zaświadczenieze stacji krwiodawstwa o ilości oddanej krwi i o tym, że krew została oddanabezpłatnie.

Jeżeli dawca krwi otrzymał jakiekolwiek wynagrodzenie za jejoddanie, nie może być uwzględniona w zeznaniu PIT jako podstawa odliczenia.Zaświadczenie takie podatnik musi przechowywać do czasu upływu przedawnieniazobowiązania podatkowego, czyli przez prawie sześć lat, może bowiem się takzdarzyć, że urząd skarbowy poprosi o jego przedstawienie.

 Odliczenia dokonujemy w zeznaniupodatkowym PIT-36, PIT-37 lub PIT-28. Dodatkowo należy wypełnić załącznikPIT/O. W załączniku takim musimy wykazać kwotę odliczenia w ramach darowiznykrwi oraz dane obdarowanego, czyli stacji krwiodawstwa, w której oddano krew.PIT/O należy załączyć do odpowiedniego zeznania, w którym dokonuje sięodliczenia od dochodu.

 W praktyce można odliczyć odpodatku nawet 2550 zł za oddanie osocza i 351 złotych za oddanie krwi. Wprzypadku kobiet, które mogą oddać mniej krwi kwota maksymalna wynosi 234 złote.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama