reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Odszkodowanie za wypadek na nieodśnieżonym chodniku

Odszkodowanie za wypadek na nieodśnieżonym chodniku

Zima powoduje wiele utrudnień nie tylko dla kierowców ale również dla przechodniów. Duża masa śniegu często zostaje spychana z dróg prosto na chodniki. Drogowcy zajmując się odśnieżaniem dróg często zapominają o chodnikach. A na zaśnieżonym chodniku łatwo o wypadek. Od kogo i w jaki sposób domagać się odszkodowania za wypadek na nieodśnieżonym chodniku?

Kto odpowiada?

Za chodnik i utrzymanie go w należytym stanie odpowiedzialność ponosi właściciel lub zarządca nieruchomości, wzdłuż której przebiega chodnik. Właśnie do tej osoby należy kierować roszczenia o naprawienie szkód powstałych w wyniku wypadku, np. poślizgnięcia się na nieodśnieżonym chodniku.

Obowiązek utrzymania chodników w czystości jest ustanowiony na mocy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ustawa ta mówi o obowiązku uprzątnięcia błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości.

Mirosław K. wracając z kościoła poślizgnął się na nieodśnieżonym chodniku, w wyniku czego złamał rękę. Okazało się, że nieruchomość wzdłuż której położony jest chodnik jest wydzierżawiona. Pan Mirosław ma problem wobec kogo ma kierować roszczenie. Wobec właściciela czy dzierżawcy?

Odpowiedź na pytanie zawarte w powyższym przykładzie możemy odnaleźć we wspomnianej wcześniej ustawie. Ustawa stanowi, że pod pojęciem zobowiązanego właściciela nieruchomości rozumie się również współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomość w zarządzie lub użytkowaniu, a także podmioty władające nieruchomością, w tym dzierżawców. Zgodnie z przytoczonym artykułem pan Mirosław K. powinien kierować roszczenie o naprawienie szkody do aktualnego dzierżawcy nieruchomości.

Zobacz: Prawa konsumenta – jakie są podstawy reklamacji?

Jeżeli właściciel nieruchomości wzdłuż której znajduje się chodnik, poprzez podpisanie stosownej umowy zlecił odśnieżanie firmie trudniącej się tym zawodowo, to w takim przypadku jest on zwolniony z odpowiedzialności za wypadki na tym chodniku. Za szkody wynikłe przez nieodśnieżenie chodnika będzie w tym wypadku odpowiadała firma a nie właściciel nieruchomości.

Pozew

Aby uzyskać odszkodowanie od podmiotu odpowiedzialnego należy złożyć pozew do sądu. Pozew taki będzie się wiązał z wniesieniem opłaty sądowej. Opłata taka to minimalnie 30 zł a zasadniczo 5 proc. wartości sporu.

W pozwie należy podać czego oczekuje się od właściciela nieruchomości. Najczęściej chodzi tutaj o odszkodowanie, a w przypadkach ciężkich obrażeń nawet o przyznanie renty tymczasowej. Poszkodowany może ubiegać się również o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. 

Udowodnienie szkody

Poszkodowany jest obciążony obowiązkiem udowodnienia powstania szkody. Oznacza to, że osoba która odniosła uraz na nieodśnieżonym chodniku, musi udowodnić związek pomiędzy śniegiem lub lodem na chodniku a szkodą jaką doznała. Skutecznym sposobem jest dołączenie do pozwu zdjęcia oblodzonego chodnika lub powołanie się na zeznania świadków. Do pozwu warto dołączyć rachunki za koszty leczenia oraz dokumentację medyczną związana z poniesionymi obrażeniami.

Zobacz serwis: Twoje prawa

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby uzyskać odszkodowanie od podmiotu odpowiedzialnego należy złożyć pozew do sądu.
Aby uzyskać odszkodowanie od podmiotu odpowiedzialnego należy złożyć pozew do sądu.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Janiak

Prawnik, ekspert w zakresie prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama