reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Co to jest zdolność prawna-czy można ją utracić lub się jej zrzec?

Co to jest zdolność prawna-czy można ją utracić lub się jej zrzec?

Kodeks cywilny nie zawiera ustawowej definicji zdolności prawnej. Definicji, którymi posługuje się doktryna prawnicza jest kilka.

Najkrócej można powiedzieć, że zdolność prawna to zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków w stosunkach cywilno-prawnych. Zdolność prawna w orzecznictwie Sądu Najwyższego - to kategoria prawa materialnego odpowiadająca, ogólnie rzecz ujmując, zdolności sądowej w postępowaniu cywilnym.

Nie są to wprawdzie pojęcia tożsame, niemniej jednak zachodzi między nimi ścisła współzależność (tak Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały pełnego składu Izby Cywilnej z 14 grudnia 1990 r., III CZP 62/90).

Zobacz: Kodeks cywilny


Zdolność prawną ma każdy człowiek od chwili urodzenia aż do śmierci. Moment śmierci (śmierć w rozumieniu medycznym) powoduje ustanie zdolności prawnej. Zmarły nie może być bowiem podmiotem ani przedmiotem stosunków cywilnych. Z chwilą śmierci człowiek w rozumieniu prawa cywilnego postrzegany jest jako rzecz (zwłoki).

Zdolność prawna jest atrybutem niezbywalnym. Nie można z niej zrezygnować ani jej utracić w inny sposób niż przez śmierć. Nie podlega ona również ograniczeniu. Zdolność prawna powstaje i wygasa zawsze z mocy samego prawa.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Łukasz Nysztal

Adwokat

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama