REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Początek roku dobrym momentem na oddłużenie

Barbara Marcinkowska
Specjalista do spraw merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Początek roku dobrym momentem na oddłużenie/Fot. Shutterstock
Początek roku dobrym momentem na oddłużenie/Fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Oddłużanie warto zacząć już na początku roku. Nowy rok jest dla większości z nas motywatorem do działania. Staramy się podsumować miniony, a nawet oddzielić go grubą kreską od nadchodzącego roku i możliwości, jakie nam daje. Wielokrotnie podejmujemy działania w celu analizy naszych wydatków, które mogły okazać się niepotrzebne lub źle zaplanowane.

Wydatki na nowy sprzęt RTV? Sprawdź, czy na pewno jest ci potrzebny

Z doświadczenia w pracy z ludźmi, którzy popadają w długi wiemy, jako kancelaria prawna, że najczęściej początkiem problemów finansowych jest pierwsze w roku zobowiązanie przeznaczone na bieżące potrzeby domostwa. Do takich potrzeb zaliczamy, między innymi, nowy sprzęt AGD, meble, czy nawet wakacje z rodziną. Spotykamy się z chęcią banków do udzielenia nam pożyczki, a nawet zaoferowania karty kredytowej, których oprocentowania często mają horrendalną wysokość. Wszystko wydaje się być w porządku do momentu, kiedy nie wystarcza nam na pierwszą ratę. Niestety, w tej chwili większość z dłużników sięga po kolejne zobowiązania na poczet spłaty zaległych rat, tym samym popadając w spiralę zadłużenia. Problemy finansowe narastają, odbijając się również na naszej psychice, a także relacjach w rodzinie. Konsekwencją niespłacania zobowiązań jest postawienie ich w stan wymagalności, co przyspiesza tylko egzekucje komornicze. Nasze zobowiązania zostają postawione w stan wymagalności z chwilą zaprzestania ich spłaty, a dokładnie, z chwilą, kiedy dłużnik nie spełnił świadczenia w terminie. Po upływie tego terminu, zobowiązanie staje się wymagalne, a wierzyciel może żądać naprawienia przez dłużnika szkody, która powstała w wyniku zwłoki, a niedługo później rozpoczyna działania windykacyjne.

REKLAMA

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Licz wszystkie swoje wydatki, zanim wpadniesz w długi

Nowy rok to najlepszy moment, kiedy możemy zawalczyć o przyszłość swoją i swoich najbliższych. Sposobów na wyjście z tak trudnej sytuacji jest kilka. Spirala zadłużenia, w którą wpadliśmy, to nie wyłącznie raty kredytów czy pożyczek. Warto zrozumieć, że często generujemy wydatki przeznaczone na chwilowe przyjemności, które w ogólnym rozrachunku nie są nam do niczego potrzebne. Zanim bowiem zdecydujemy się na zawarcie kolejnego zobowiązania, dokładnie przeanalizujmy nasze możliwości finansowe, zrezygnujmy z niepotrzebnych wydatków, sprawdźmy, gdzie i jak możemy zmniejszyć koszty życia. Najlepiej nie wydawać całości swojego wynagrodzenia, jeśli nie jest to niezbędne. Stwórzmy swojego rodzaju poduszkę finansową, która w chwili zepsucia się sprzętu domowego pozwoli nam na łatwiejszy zakup, a nie nerwy i niepotrzebny stres spowodowany koniecznością zawarcia kolejnej pożyczki.

REKLAMA

Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest posegregowanie dokumentów związanych z zawartymi zobowiązaniami. Zbierajmy najnowsze monity z aktualną kwotą do zapłaty i stwórzmy plan działania. Często zdarza się, że rat powstało tak dużo, że nie wiemy, kiedy jesteśmy zobowiązani do ich uiszczania – najprostszym rozwiązaniem jest zapisanie wszystkiego na liście bądź w kalendarzu.

Kiedy jednak dochodzi do momentu, w którym mimo uszczuplenia swoich domowych wydatków do maksimum, nie jesteśmy w stanie sprostać wymagalnym ratom, czas podjąć odważniejsze działania. W chwili, kiedy dochodzi do naszej niewypłacalności, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest upadłość konsumencka. W tej sytuacji warto zgłosić się do specjalistów zajmujących się tą dziedziną prawa, którzy dzięki doświadczeniu i indywidualnemu podejściu do każdej sprawy proponują skuteczne rozwiązania, które pomogą rozpocząć nowy rok bez długów i stale nękających nas windykatorów. Rozpoczęty niedawno 2021 rok to najlepszy moment na podjęcie decyzji, która pozwoli nam odzyskać utraconą płynność finansową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Barbara Marcinkowska
Specjalista ds. merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Kancelaria Prawna RIO

Autopromocja
Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

REKLAMA

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

REKLAMA