| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Jak refundowane są leki?

Jak refundowane są leki?

W obecnym stanie prawnym apteka, która sprzedaje leki refundowane musi zarejestrować się w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Apteka składa formularz rejestracyjny, w którym zawarte są dane o aptece oraz wyrażona chęć sprzedawania leków i towarów refundowanych przez fundusz.

Różnicę pomiędzy ceną rynkową a refundowaną leku pokrywa aptece Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzieje się to na podstawie zbiorczych zestawień zrealizowanych recept w jakimś okresie czasu, np. w jednym miesiącu. Te zbiorcze zestawienia zawierają łączną wysokość refundacji w wykazywanym okresie. Dzięki takiemu sposobowi rozliczania aptek z funduszem, każda apteka może z łatwością sprzedawać leki oraz produkty lecznicze refundowane oraz dawać rabaty, które określane są w cenach sztywnych, urzędowych. Chodzi tu przede wszystkim o popularne ‘leki za złotówkę’.

To jednak nie jedyny sposób regulacji refundacji pomiędzy aptekami a funduszem. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje również na podstawie numerów oraz dat wydania recept oraz innych danych, które szczegółowo są wymienione w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Rozszerzenie tych przepisów możemy znaleźć w rozporządzeniach wykonawczych wydawanych na podstawie upoważnień zawartych w danej ustawie. 

Zobacz: Czy firma farmaceutyczna może zaskarżyć niekorzystną dla siebie decyzję?

Sejmowa komisja zdrowia pracuje obecnie nad stworzeniem całkiem nowej ustawy dotyczącej refundacji leków, która w znacznym stopniu ograniczy ilość aptek, w których będzie można zakupić lek po tańszej cenie refundowanej. Apteki będą musiały spełnić więcej warunków oraz ułatwiona będzie nad nimi kontrola przeprowadzana sporadycznie przez odpowiednie organy Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Sprzedaż leków refundowanych będzie odbywała się na podstawie umowy pomiędzy zainteresowaną apteką a funduszem zdrowia. W umowie tej zostanie zawarte zobowiązanie apteki do stosowania sztywnych cen i marż oraz zostaną określone kary umowne za niewykonanie lub nieprawidłowe wykonanie zobowiązania. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie miał szerokie uprawnienia do zerwania umowy. Co stwarza największe kontrowersje w środowisku aptekarzy, apteka nie będzie mogła nigdzie się od tego odwołać, gdyż ustawa nie przewiduje żadnej instancji odwoławczej.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Przyborowska

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »