REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co warto wiedzieć o podstawowej opiece zdrowotnej?

Jarosław Krasnodęmbski
Lekarz jest zobowiązany do wywieszenia informacji o adresach i numerach telefonów placówek świadczących pomoc medyczną w nocy i święta.
Lekarz jest zobowiązany do wywieszenia informacji o adresach i numerach telefonów placówek świadczących pomoc medyczną w nocy i święta.

REKLAMA

REKLAMA

W pewnych okolicznościach pacjent może nie zostać zapisany do wybranego przez siebie lekarza. Jakie to sytuacje oraz odpowiedzi na inne pytania dotyczące podstawowej opieki zdrowotnej znajdziesz w tym tekście.

Zakłady podstawowej opieki zdrowotnej zapewniają leczenie oraz profilaktykę. Usługi te są nieodpłatne dla osób ubezpieczonych, w przypadku, gdy dany zakład ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Świadczenia takiego zakładu wykonywane są w ramach działań m.in. lekarza rodzinnego.

REKLAMA

Jak dokonać wyboru lekarza rodzinnego?

Każdy z pacjentów wybiera swojego lekarza rodzinnego, pielęgniarkę, a w przypadku kobiet również położną podstawowej opieki zdrowotnej. Aby wybrać lekarza rodzinnego należy wypełnić deklarację wyboru, można to uczynić za pośrednictwem stron internetowych Narodowego Funduszu Zdrowia oraz w placówkach zakładów podstawowej opieki zdrowotnej. Deklaracja pozostaje ważna aż do decyzji pacjenta o zmianie lekarza rodzinnego.

Czy można wybrać dowolnego lekarza rodzinnego?

Przy dokonaniu wyboru lekarza bez znaczenia jest miejsce zamieszkania pacjenta. Aktualnie nie obowiązuje rejonizacja do lekarza, co oznacza, że świadczeniodawca (zakład POZ) nie może odmówić zapisania pacjenta, powołując się jedynie na miejsce jego zamieszkania. Należy jednak pamiętać, że za wyborem pobliskiego świadczeniodawcy przemawiają względy praktyczne, takie jak łatwość i czas uzyskania pomocy medycznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Czy szpital ma prawo odmówić przyjęcia pacjenta?

Z jakich względów zapisanie się do lekarza rodzinnego będzie niemożliwe?

Zakłady podstawowej opieki zdrowotnej muszą zapewniać właściwą dostępność do świadczeń oraz zagwarantować odpowiednią jakość wykonywanych usług. Ze względu na te obowiązki możliwa jest odmowa zapisania pacjenta do konkretnego lekarza rodzinnego, jeżeli jest do niego zapisanych 2750 osób.

Gdzie szukać pomocy w nocy i święta?

Zakłady podstawowej pomocy społecznej świadczą swoje usługi od 8 do 18 od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy. Po godzinie 18 oraz w dni wolne pacjenci powinni szukać pomocy na własną rękę – lekarz nie ma obowiązku wskazania pacjentowi miejsca, w które ma się udać po pomoc. Pacjent dowolnie wybiera sobie placówkę, a lekarz jest zobowiązany do wywieszenia widocznej informacji zawierającej adresy oraz numery telefonów placówek świadczących pomoc medyczną w nocy i święta.

Kiedy lekarz zapewnia pacjentowi transport?

REKLAMA

W sytuacji, gdy konieczne jest natychmiastowe podjęcie leczenia oraz w potrzebie zachowania ciągłości leczenia, lekarz rodzinny może zapewnić pacjentowi transport sanitarny. Bezpłatny transport przysługuje pacjentowi z dysfunkcją poruszania się, tylko na trasie do najbliższej, odpowiedniej placówki. Inni pacjenci płacą za taki transport.

Przy spełnieniu pewnych warunków możliwe jest sfinansowanie 40 proc. kosztu transportu przez NFZ. Te warunki to posiadanie przez pacjenta zlecenia na transport wystawianego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, wymóg pomocy osoby trzeciej lub użycie odpowiedniego środka transportu oraz cierpienie na jedną z chorób wymienionych w przepisach. 

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Boisz się grzywny 1500 zł i odśnieżasz chodnik za gminę? A sprawdziłeś, czy jest tam miejski trawnik? [wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu]

    Twoja działka sąsiaduje z chodnikiem? Jeżeli jest tam pas zieleni (nie należący do Ciebie), to nie masz obowiązku odśnieżania gminnego chodnika (jako właściciel nieruchomości). 

    TSUE: jedynie zawinione naruszenie RODO może prowadzić do nałożenia administracyjnej kary pieniężnej

    Trybunał Sprawiedliwości UE wyjaśnił we wtorkowym wyroku warunki, na jakich krajowe organy nadzorcze mogą nałożyć administracyjną karę pieniężną na jednego lub więcej administratorów danych za naruszenie ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO). Zgodnie z orzeczeniem, nałożenie takiej kary zakłada zawinione zachowanie, co znaczy, że naruszenie zostało popełnione umyślnie lub nieumyślnie.

    Odpowiedzialność za szkody spowodowane przez dzikie zwierzęta - wyrok TK

    Przepisy Prawa łowieckiego, ograniczające odpowiedzialność w określonych przypadkach za szkody spowodowane w uprawach przez dzikie zwierzęta, są zgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

    Polacy w mediach społecznościowych. Chcemy prywatności, ale nie czytamy regulaminów

    Polacy korzystający z mediów społecznościowych deklarują, że dbają o bezpieczeństwo swoich danych. Z badania wynika, że aż 63% ankietowanych przed założeniem konta zwraca uwagę na politykę prywatności i zasady korzystania z nowego serwisu. Dla 71% kluczowa jest możliwość konfiguracji ustawień prywatności konta użytkownika. Jednocześnie okazuje się, że znaczna część osób korzystających z Facebooka nie zgadza się z zapisami znajdującymi się w regulaminie tego serwisu. Może to oznaczać, że wbrew zapewnieniom, wielu użytkowników wcale go nie czyta.

    REKLAMA

    Analiza: Najszybciej na świąteczne zakupy zarobią górnicy i programiści, a najwolniej kelnerzy

    Zarabiający średnią krajową muszą przepracować prawie 7 dni, żeby zorganizować Święta. To o dzień dłużej niż rok wcześniej. Polacy otrzymujący minimalne wynagrodzenie potrzebują dwa razy tyle czasu, wynika z analizy Personnel Service.

    Boże Narodzenie 2023. Jedni wyjeżdżają na święta, inni zamawiają gotowe potrawy – tradycje zmieniają się na naszych oczach

    Do niedawna firmy cateringowe czekały na Boże Narodzenie licząc przede wszystkim na duże zarobki z obsługi firmowych wigilii i gwiazdkowych przyjęć dla pracowników. Po pandemii, gdy spowszedniało zamawianie jedzenia do domu, rosną obroty branży gastronomicznej z obsługi prywatnych klientów. Zamawianie gotowych potraw na rodzinną Wigilię czy na świąteczny stół w czasie Bożego Narodzenia to już nie fanaberie leniwych czy zmęczonych gospodarzy niemal gotowych świątecznych kolacji, śniadań czy obiadów, ale coraz powszechniejsza praktyka.

    Nowy standard nadawania kanałów TVP od połowy grudnia 2023 r. [dwa terminy zmian]. Sprawdź telewizor i dekoder czy będziesz mógł odbierać te programy!

    Ministerstwo Cyfryzacji i Telewizja Polska SA informują, że między 15 a 19 grudnia 2023 r. nastąpi w całej Polsce zmiana standardu nadawania multipleksu 3 (MUX-3) naziemnej telewizji cyfrowej, który umożliwia odbiór większości programów Telewizji Polskiej S.A. Chodzi tu o TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport i TVP Info (jednocześnie TVP Historia i TVP3 przejdą na standard HD). Zmiana ta zostanie dokonana w dwóch etapach.

    Kiedy kolejne posiedzenie Sejmu? Grudzień 2023

    Nadchodzące posiedzenia Sejmu RP, zaplanowane na 6 i 7 grudnia 2023 roku, zapowiadają się jako dni pełne istotnych wydarzeń i kluczowych decyzji. Zaczynając od środy, 6 grudnia, o godzinie 9:00, czeka nas szereg ważnych punktów porządku dziennego, które mogą mieć znaczący wpływ na kształtowanie polskiej polityki i społeczeństwa.

    REKLAMA

    ZUS będzie przyznawał i wypłacał świadczenie wspierające. Jak je uzyskać?

    Od 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Będzie je przyznawać i wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

    Nowa metoda wyłudzania pieniędzy. Przestępcy szukają chętnych na "klejnoty flipowe"

    Na rynku pojawiła się nowa metoda „inwestycyjna”. Oszuści poprzez spółki zawierają umowy sprzedaży tzw. biżuterii flippowej z pewnym zyskiem. W rzeczywistości wartość przedmiotu z reguły jest kilkukrotnie zawyżona. Sprzedawcy często proponują zawarcie umowy komisu, na mocy której mają dokonać dalszej sprzedaży klejnotu, co jednak nie następuje. Następnie klientom proponuje się zawarcie kolejnych umów z innymi podmiotami, np. umowy pożyczki i kolejnej umowy komisu z inną spółką. Dzięki temu moment rozliczenia jest odsunięty w czasie, a podmiot wyłudza w ten sposób dodatkowe pieniądze. Z reguły na zabezpieczenie roszczeń zawierana jest też umowa zastawu na udziałach innej spółki. Warto też dodać, że większość pokrzywdzonych prawdopodobnie jeszcze nie wie lub nie ma pewności, że doszło do oszustwa.

    REKLAMA