REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Antykoncepcja awaryjna, środki poronne, aborcja. Do czego ma prawo kobieta w Polsce?

aborcja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prawa kobiet w Polsce. Do czego ma prawo w Polsce kobieta, którą zawiodła antykoncepcja? Gdzie może się zgłosić, jeśli zaszła w nieplanowaną ciążę? I co najważniejsze, czy według polskiego prawa, za usunięcie ciąży może coś grozić? 

Antykoncepcja awaryjna a tabletki poronne

Pojęcia: antykoncepcja awaryjna i tabletki poronne bywają używane zamiennie, jednak dotyczą dwóch różnych rzeczy. Tabletki poronne służą do przeprowadzania aborcji farmakologicznej, czyli procesu przerywania ciąży przy pomocy leków. Aborcja domowa metodą farmakologiczną jest możliwa do 22. tygodnia ciąży. Po tym terminie może grozić zarzut dzieciobójstwa. 

REKLAMA

Co w sytuacji, gdy zakupie tabletek poronnych policja wezwała na przesłuchanie? Nie ma obaw, w tej sytuacji policja może przesłuchać tylko w charakterze świadka, np. gdy ściga sprzedawców takich środków farmakologicznych. 

REKLAMA

Antykoncepcja awaryjna, czyli tak zwana tabletka "dzień po" uniemożliwia zapłodnienie lub zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Stosuje się ją po stosunku bez zabezpieczenia lub gdy zawiodły inne metody antykoncepcji (np. wystąpiło pęknięcie prezerwatywy). Antykoncepcja awaryjna nie zadziała w przypadku, gdy ciąża już istnieje. Tabletki "dzień po" są dostępne w aptece jedynie po okazaniu recepty od lekarza. 

Na rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek "dzień po", Escapelle i EllaOne, które należy przyjąć odpowiednio nie później niż 72 i 120 godziny po stosunku bez zabezpieczenia. W miarę możliwości, należy to jednak zrobić jak najszybciej. 

Warto pamiętać, że farmaceuta nie ma prawa odmówić sprzedaży tabletek antykoncepcji awaryjnej, powołując się na klauzulę sumienia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niechciana ciąża - prawo w Polsce 

W Polsce prawo dotyczące aborcji jest jednym z bardziej restrykcyjnych. 22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja z powodu „ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu” jest niezgodna z konstytucją. Orzeczenie weszło w życie 27 stycznia 2021 r.

Ważne

Kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności za dokonanie aborcji. Jednak, warto podkreślić, że dotyczy to osób, które robią aborcję komuś, a nie kobiet, które same dokonują aborcji! 

Art. 152 Kodeksu karnego

§ 1. Kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto udziela kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży  z naruszeniem przepisów ustawy lub ją do tego nakłania.

§ 3. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 lub 2, gdy dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Aborcja w Polsce dostępna jest w wyjątkowych przypadkach, takich jak zły stan fizyczny lub psychiczny osoby w ciąży.

Niechciana ciąża - gdzie szukać pomocy?

W Polsce pomoc kobietom, które chcą pozbyć się niechcianej ciąży oferuje Fundacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA. To  działająca od 1991 r. organizacja pozarządowa, która działa na rzecz zdrowia i praw reprodukcyjnych.

REKLAMA

Fundacja wywalczyła ze strony Rzecznika Praw Pacjenta klarowne stanowisko w sprawie aborcji w publicznych szpitalach. Mianowicie: odmowa przerwania ciąży, mimo stwierdzonego przez psychiatrę zagrożenia zdrowia psychicznego pacjentki, stanowi naruszenie prawa.

FEDERA na swojej stronie internetowej udostępnia maile i numery telefonów dla kobiet będących w ciąży i szukających pomocy. Fundacja podpowiada, gdzie zgłosić się w przypadku konkretnej sytuacji, służy poradą prawną i lekarską, interweniuje i udziela informacji o polecanych ginekologach i ginekolożkach. 

Warto pamiętać, że, jak podkreśla Fundacja na swojej stronie: "osoba w ciąży nigdy nie jest karana za swoją aborcję. Bez względu na powód, metodę czy miejsce aborcji".

Zobacz także: Aborcja

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Losowanie w Trybunale Stanu. Ślepy los wyłoni skład orzekający

Składy orzekające w sprawach wnoszonych do Trybunału Stanu będą wyznaczane przez przewodniczącego tego organu, którym jest I prezes SN, w oparciu o wyniki przeprowadzonego wcześniej losowania. Tak wynika z zarządzenia przewodniczącej Trybunału Stanu Małgorzaty Manowskiej.

Waloryzacja emerytur w 2025 roku. Rząd już zdecydował

Rząd podjął decyzję w sprawie waloryzacji emerytur. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku wyniesie nie mniej niż 106,78 proc. Oznacza to wzrost świadczeń o co najmniej 6,78 proc. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 mld zł.

Rachunki za gaz wzrosną o ponad 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka, waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna. Podajemy kwoty

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

REKLAMA

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

REKLAMA

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

Ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Leszczyna: Będzie projekt

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła, że planuje przedstawić projekt ustawy ograniczającej nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. 

REKLAMA