REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aborcja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obecnie rozpętanie debaty o aborcji nie opłaca się nikomu, potwierdził Terlikowski. I nie ma to związku z Prezydentem Andrzejem Dudą.

Układ sił jest taki, że na tym etapie koalicja nie jest w stanie przegłosować w Sejmie aborcji do 12 tygodnia. Nie jest w tym wypadku nawet niezbędne weto Prezydenta Andrzeja Dudy, stwierdzi Terlikowski w czasie rozmowy w naszym studiu.

Czego dotyczą projekty zmian w prawie aborcyjnym?

W Sejmie zakończyła się debata nad czterema projektami ustaw dotyczącymi zmian w prawie aborcyjnym. Na piątek 12 kwietnia zaplanowano głosowania w sprawie dalszych prac nad projektami.

5 ustaw, które zmienią nasze życie w ciągu najbliższych 5 lat [INFOR 5]

Kto straci, a kto zyska na przywróceniu handlu w niedziele? Jak dostęp do aborcji zmieni życie polskich kobiet? Kto będzie beneficjentem wyższej kwoty wolnej od podatku? Czy wiek emerytalny kobiet i mężczyzn powinien zostać zrównany? Jak dyrektywa budynkowa zmieni Polskę? 

W jakich przypadkach można przerwać ciążę? Są wyniki sondażu

W czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" opublikowano wyniki sondażu pracowni United Surveys, w którym respondenci wskazywali, w jakich przypadkach można przerwać ciążę.

REKLAMA

Obowiązek wykonania świadczenia zakończenia ciąży – będzie nowelizacja rozporządzenia

Wykonywanie świadczeń zakończenia ciąży będzie obowiązkowe dla świadczeniodawców realizujących umowy z NFZ.

Aborcja – Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych nowelizację rozporządzenia

W poniedziałek 11 marca przekazano do konsultacji publicznych projekt nowelizacji rozporządzenia o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Zmiany dotyczą wykonywania przez szpitale świadczeń zakończenia ciąży.

Prawo do aborcji w Europie i USA. Jakie są przepisy?

W Europie przepisy są rozmaite, przeważnie liberalne. W USA od 2022 roku o dopuszczalności aborcji decydują poszczególne stany.

Min. zdrowia I. Leszczyna: przepis o klauzuli sumienia nie obowiązuje lekarza, gdy trzeba ratować czyjeś zdrowie lub życie

Przepis o klauzuli sumienia nie obowiązuje, gdy trzeba ratować czyjeś zdrowie lub życie. Mam wrażenie, że niektórzy lekarze o tym zapominają - powiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską minister zdrowia Izabela Leszczyna. Minister powiedziała, że jej resort będzie kontrolował szpitale, czy nie utrudniają wykonywania aborcji. Placówki, które będą to bezprawnie utrudniały, dostaną najpierw karę. Gdy proceder będzie się powtarzał - NFZ będzie wypowiadał umowę. 

REKLAMA

Premier zapowiada projekt dotyczący prawa aborcyjnego

"Jesteśmy gotowi do złożenia w najbliższych godzinach do Sejmu projektu o legalnej i bezpiecznej aborcji do 12. tygodnia" – powiedział w środę Donald Tusk.

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w sprawie aborcji w Polsce

Polska naruszyła Europejską Konwencję Prawa Człowieka w stosunku do ciężarnej kobiety, której zakazano dostępu do legalnej aborcji z powodu zespołu Downa płodu ze względu na reformę polskiej legislacji - uznał w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, dodając, że kobieta została narażona na cierpienie i poważne konsekwencje psychologiczne.

Do Sejmu wpłynęły dwa projekty Lewicy dotyczące przepisów aborcyjnych

Do Sejmu wpłynęły dwa projekty Lewicy w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12 tygodnia jej trwania i wprowadza dodatkowe regulacje w zakresie klauzuli sumienia.

Dzień Papieski 2023. Kard. Nycz: dziś próbuje się wymusić uznanie, że aborcja jest prawem człowieka; że prawem człowieka ma być prawo do zabijania

Dziś, 20 lat po śmierci Jana Pawła II, próbuje się wymusić we współczesnym świecie uznanie, że aborcja jest prawem człowieka, czyli że prawem człowieka ma być prawo do zabijania - powiedział 13 października 2023 r. metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz podczas mszy św. poprzedzającej konferencję naukową z okazji 23. Dnia Papieskiego.

Być kobietą w Polsce. Sprawa pani Joanny z Krakowa

Być kobietą w Polsce nie jest łatwo. Przekonała się o tym pani Joanna z Krakowa, która szukając pomocy stała się ofiarą systemu. W szpitalu, do którego trafiła, bo fizycznie i psychicznie poczuła się źle, zamiast pomocy, spotkało ją przesłuchanie i rewizja ze strony policji. Funkcjonariusze zabrali jej także laptop i telefon. Dlaczego? Bo zażyła tabletkę poronną. Kto zawinił? Kto przekroczył swoje kompetencje? Czy ludzka godność jeszcze się liczy? 

Aborcja. Jakie jest aktualne prawo w Polsce?

Co warto wiedzieć na temat prawa aborcyjnego w Polsce? W jakich przypadkach można dokonać aborcji, a kiedy jest to karalne? 

Aborcja

Aborcja to zamierzona procedura lub działanie mające na celu zakończenie ciąży przed jej naturalnym urodzeniem. 

Antykoncepcja awaryjna, środki poronne, aborcja. Do czego ma prawo kobieta w Polsce?

Prawa kobiet w Polsce. Do czego ma prawo w Polsce kobieta, którą zawiodła antykoncepcja? Gdzie może się zgłosić, jeśli zaszła w nieplanowaną ciążę? I co najważniejsze, czy według polskiego prawa, za usunięcie ciąży może coś grozić? 

RPO apeluje o zmianę przepisów po wyroku TK w sprawie aborcji

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na potrzebę doprecyzowania przesłanek umożliwiających dokonanie legalnego zabiegu aborcji po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Czy Polacy chcą powrotu do kompromisu aborcyjnego?

Czy Polacy chcą powrotu do kompromisu aborcyjnego? Referendum to najbardziej pożądany sposób rozstrzygnięcia o tym, jak mają wyglądać przepisy dotyczące przerywania ciąży – wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM. Tak uważa 64 proc. badanych.

RPO bada dostępność legalnej aborcji w Polsce

Rzecznik Praw Obywatelskich bada dostępność legalnej aborcji w Polsce po medialnych doniesieniach o odmowie dokonania legalnej aborcji 14-latki, która zaszła w ciążę w wyniku gwałtu. 

Prawo do aborcji zostanie uwzględnione w Karcie Praw Podstawowych UE?

Prawo do aborcji powinno zostać uwzględnione w Karcie Praw Podstawowych UE - wzywają europosłowie w rezolucji „w sprawie decyzji Sądu Najwyższego USA o zniesieniu praw do aborcji w Stanach Zjednoczonych oraz konieczności ochrony praw do aborcji i zdrowia kobiet w UE.

Projekt liberalizujący przepisy aborcyjne odrzucony przez Sejm

Sejm odrzucił w czwartek obywatelski projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży. Proponowane przepisy zakładały m.in. prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia.

Całkowity zakaz aborcji - projekt odrzucony w pierwszym czytaniu

Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Jakie były założenia projektu?

Obywatelski projekt zaostrzający przepisy aborcyjne w Sejmie

Obywatelski projekt zaostrzający przepisy dotyczące aborcji został złożony w Sejmie pod koniec października. Pierwsze czytanie zaplanowano na 1-2 grudnia.

Zakaz aborcji w Polsce - czy zagraża życiu i zdrowiu kobiet? [PODCAST]

Zakaz aborcji w Polsce - co stanowi ustawa w 2021 r.? Czy lekarze słusznie obawiają się odpowiedzialności karnej za dokonanie aborcji w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia osoby w ciąży?

Aborcja w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia kobiety - rekomendacje MZ

Aborcja w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety. W związku ze śmiercią 30-letniej Izy w szpitalu w Pszczynie i odbywających się w całej Polsce marszach pod hasłem Ani jednej więcej Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat.

PE przyjął rezolucję, domagając się powszechnego dostępu do aborcji

Rezolucja przyjęta przez Parlament Europejski wzywa wszystkie państwa członkowskie UE do zapewnienia "powszechnego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji".

Uzasadnienie wyroku TK w sprawie aborcji w Monitorze Polskim

Uzasadnienie wyroku TK w sprawie aborcji zostało opublikowane w Monitorze Polskim. Co wynika z uzasadnienia wyroku? Jakie argumenty zawarto w zdaniach odrębnych?

Wyrok TK w sprawie aborcji w Dzienniku Ustaw

Wyrok TK w sprawie aborcji w Dzienniku Ustaw został opublikowany w środę 27 stycznia 2021 r. Rządowe Centrum Legislacji pierwotnie informowało o najpóźniejszej dacie publikacji 2 listopada, co wówczas nie nastąpiło.

Wyrok TK w sprawie aborcji - uzasadnienie opublikowane

Uzasadnienie wyroku TK w sprawie aborcji zostało opublikowane na stronie internetowej trybunału. 22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.

Rada Ministrów o orzeczeniu TK w sprawie aborcji

Rada Ministrów zajęła stanowiska w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Do kancelarii premiera w ostatnich tygodniach skierowano szereg wniosków i pytań od obywateli, organizacji pozarządowych dotyczących wyroku.

Świadczenie 4000 zł „Za życiem” w 2021 r. – planowane zmiany

Rodzice adopcyjni będą mieli dłuższy termin na złożenie wniosku o jednorazowe świadczenie w wysokości 4000 zł z programu „Za życiem”. Projekt ustawy, przewidujący te zmiany, jest obecnie na etapie konsultacji społecznych.

Aborcja z powodu wad letalnych - prezydencki projekt ustawy

Prezydencki projekt ustawy wprowadza nową przesłankę warunkującą możliwość przerwania ciąży w przypadku wystąpienia u dziecka tzw. wad letalnych. Co to oznacza?

Prezydencki projekt ustawy po wyroku TK ws aborcji

Prezydent zdecydował się na złożenie do Sejmu projektu nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny. W wydanym oświadczeniu Andrzej Duda poinformował, iż rozumie obawy kobiet wynikające z niedawnego orzeczenia TK ws. aborcji.

Dopuszczalność aborcji embriopatologicznej - wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny 22 października 2020 r. wydał orzeczenie w kwestii dopuszczalności aborcji embriopatologicznej. Przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją - orzekł TK.

Projekt "Zatrzymaj aborcję" pozytywnie zaopiniowany przez sejmową komisję

Projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu został pozytywnie zaopiniowany przez sejmową komisję sprawiedliwości i praw człowieka. Inicjatywa od początku wzbudza spore emocje.

REKLAMA