reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Usługi komunalne > Jak oszczędzać energię przy używaniu lodówki

Jak oszczędzać energię przy używaniu lodówki

Energię elektryczną da się oszczędzić praktycznie w każdej sytuacji. Można tego poprzez prawidłowe używanie lodówki. Sprawdź, czy czegoś nie przegapiłeś.

Miejsce ustawienia lodówki ma duży wpływ na pobór energii. Powinna ona być ustawiona w chłodniejszym miejscu w kuchni, z dala od grzejników, kuchenki i słońca. Pomiędzy lodówką a ścianą powinna być kilkunastocentymetrowa przerwa, aby zapewnić prawidłowy obieg powietrza (rurki wymiennika powinny znajdować się co najmniej 10 cm od ściany). Krata wywietrznika lodówki nie może być zakryta.

Duże znaczenie ma także jej poprawne ustawienie i wypoziomowanie, tak by drzwi zamykały się samoczynnie. Przy używaniu lodówki trzeba pamiętać o tym, by jej drzwi były jak najkrócej otwarte. Straty energii następują również często z powodu nieszczelności lodówki, dlatego też warto sprawdzić uszczelki w drzwiach. W tym celu wsadź pomiędzy drzwi kartę papieru. Jeżeli da się ją łatwo usunąć – należy wymienić uszczelki.

Zobacz również: Energia elektryczna

Istotne znaczenie ma również korzystanie z funkcji regulowania temperatury. Regulator temperatury należy ustawić w zależności od wypełnienia lodówki. Jeżeli planujemy dłuższy wyjazd - należy wyłączyć lodówkę.

Pamiętaj również o regularnym rozmrażaniu lodówki. Szron o grubości 3 mm powoduje zwiększenie zużycia energii o 10% a 7mm - zwiększa dwukrotnie jej dotychczasowy pobór. Regularne rozmrażanie poprawi zatem jej sprawność.

Do lodówki należy wkładać tylko chłodzone potrawy i wystudzone produkty w cienkich opakowaniach.

O oszczędnościach na rachunkach za prąd można pomyśleć jeszcze przed zakupem lodówki. Jeżeli przymierzasz się do zakupu nowego sprzętu, zastanów się najpierw nad potrzebami swojej rodziny. Używanie zbyt dużej lodówki, niż potrzebujemy to strata energii.

Zobacz również serwis: Sprzedaż towarów

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama