| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Usługi komunalne > Jak oszczędzić na oświetleniu

Jak oszczędzić na oświetleniu

Wybór oświetlenia, czy odpowiednie dobranie żarówek energooszczędnych, są istotne z punktu widzenia naszych rachunków za energię elektryczną. Sprawdź co zrobić, by płacić mniej.

Należy zrezygnować z ogólnego oświetlenia o dużej mocy na rzecz oświetlenia punktowego o mniejszej mocy. Dużo lepsze światło daje oświetlenie boczne, zastępujące oświetlenie sufitowe, które jest mniej ekonomiczne.

W pomieszczeniach, w których przebywamy krótko i często wyłączamy światło, np. w łazience czy w przedpokoju, wystarcza tradycyjna żarówka (żarówki, świetlówki). Należy dobierać żarówki odpowiednio do pomieszczenia, tj. o większym natężeniu do łazienki a mniejszym - do sypialni.

Pomieszczenie kuchenne powinno mieć dwa rodzaje oświetlenia: ogólne i strefowe, oświetlające bezpośrednio miejsce pracy.

Zobacz również: Coraz chętniej zmieniamy sprzedawcę energii

Nie wszędzie używanie żarówek energooszczędnych przynosi pożądane efekty. W pomieszczenia, w których przebywamy sporadycznie, czy też przez krótki czas żarówki tego typu nie sprawdzają się. Należy nimi oświetlać przede wszystkim miejsca, w których spędzamy najwięcej czasu. Żarówki takie są wprawdzie droższe od tradycyjnych lecz koszt ich zakupu zwraca się po ok. roku, zużywają ok. 80% mniej energii niż tradycyjne, pracując przy tym 6 - 12 razy dłużej i wystarczą na średnio 6 - 8 lat.

Żywotność żarówek energooszczędnych to średnio 6-8 lat.

Jeżeli używamy świetlówek, to częste ich wyłączanie skraca ich trwałość. Wychodząc na chwilę z pomieszczenia, które oświetlają żarówki energooszczędne nie należy wyłączać światła. Minimalny czas, jaki powinien upłynąć między wyłączeniem a ponownym włączeniem takiej żarówki to 1 - 2 minuty.

Przy zakupie żarówek energooszczędnych należy zwracać uwagę na trzonek, który powinien być typu E27, ponieważ pasuje do typowej oprawy oświetleniowej. Należy także kontrolować ilość jednorazowo zapalonych żarówek. Lepiej jest zapalić jedną żarówkę 100W, która zużywa o 20% mniej energii, niż dwie 60W, czy trzy 40W.

Zobacz również: Energia elektryczna

Jasny kolor ścian i sufitów pozwala dłużej korzystać ze światła dziennego, ponieważ odbija światło w 80%. Należy także myć okna, żarówki i klosze, ponieważ zakurzone i brudne szyby mogą pochłonąć aż 30% światła a zakurzone żarówki i klosze mogą pochłonąć nawet 60% światła.

Zakładając, że poprzez zastosowanie się do przedstawionych porad w mieszkaniu naszej czteroosobowej rodziny nastąpi zmniejszenie zużycia energii elektrycznej na oświetlenie o 30 %, to oznacza zmniejszenie zużycia o 357 kWh.

Zobacz również serwis: Prawa konsumenta

Źródło:

Urząd Regulacji Energetyki

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EPZ Kancelaria

Specjalizuje się w prawie rolnym oraz dochodzeniem odszkodowań z różnych zdarzeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »