reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Usługi komunalne > Gminy ograniczają konkurencję w usługach wodno-kanalizacyjnych

Gminy ograniczają konkurencję w usługach wodno-kanalizacyjnych

Gmina Kraków oraz spółka komunalna z Białogardu zostały ukarane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na rynku usług wodno-kanalizacyjnych także obowiązują zasady ochrony konsumentów.

Prawa konsumentów

Prawa konsumentów powinny być przestrzegane także w zakresie usług wodociągowych i kanalizacyjnych. Niezależnie od tego, że jest to segment rynku w większości opanowany przez spółki komunalne.

Przestrzeganiem rynkowych reguł zajmują się m.in. delegatury regionalne Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dzięki temu Prezes UOKiK mogła wydać decyzje, nakładając kary w stosunku do gminy Kraków oraz komunalna spółka Regionalne Wodociągi i Kanalizacja z siedzibą w Białogardzie (woj. zachodniopomorskie).

Zobacz: Odmowa przyłączenia do sieci energetycznej

Gmina Kraków

Postępowanie przeciwko gminie miejskiej Kraków zostało wszczęte w sierpniu 2011 r. Z ustaleń Urzędu wynika, że  bezprawnie zobowiązywała ona mieszkańców do współfinansowania budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Zgodnie z przepisami przyszli odbiorcy mają obowiązek budowy na własny koszt jedynie przyłącza oraz  pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego. Tymczasem gmina nakazywała im dodatkowo sporządzenie m.in. projektu całej inwestycji. Kolejną zakwestionowaną praktyką było  pozbawienie kontrahentów wyboru wykonawcy przyłącza. Musieli oni korzystać z przedsiębiorcy narzuconego przez gminę – tym samym stracili możliwość zawarcia korzystniejszej dla siebie oferty.

Za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję Prezes UOKiK nałożyła na Gminę Miejską Kraków karę pieniężną w wysokości 804 722 zł oraz  nakazała zaniechanie niedozwolonych działań. Decyzja nie jest ostateczna, gmina odwołała się do sądu.

Zobacz: klauzule niedozwolone w umowach z konsumentami

Spółka z Białogardu

Kolejna decyzja Prezes UOKiK dotyczy spółki Regionalne Wodociągi i Kanalizacja w Białogardzie (woj. zachodniopomorskie). Postępowanie wszczęte we wrześniu 2011 r. wykazało, że spółka naruszała prawa indywidualnych odbiorców – konsumentów. Umieszczane w umowach postanowienia umożliwiały jej m.in. rozwiązanie kontraktu w każdym czasie i z dowolnej przyczyny.

Tymczasem umowa może zostać wypowiedziana przez przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne jedynie w przypadkach ściśle określonych przez prawo, np. nielegalnego poboru wody. Prezes UOKiK nakazała zaniechanie praktyk i nałożyła na spółkę karę pieniężną w wysokości 38 514 zł. Decyzja nie jest ostateczna, przysługuje od niej możliwość odwołania do sądu.

Zobacz: Właściciel budynku nie może odciąć od wody

Źródło: uokik.gov.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EPZ Kancelaria

Specjalizuje się w prawie rolnym oraz dochodzeniem odszkodowań z różnych zdarzeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama