reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Usługi komunalne > Odmowa przyłączenia do sieci energetycznej

Odmowa przyłączenia do sieci energetycznej

Przedsiębiorstwo energetyczne jest zobowiązane do przyłączania nowych odbiorców do sieci. Jakie kroki trzeba podjąć w przypadku odmowy?

Przedsiębiorstwa zajmujące się przesyłem i dystrybucją energii mają obowiązek zawierania umów o przyłączenie do sieci z nowymi odbiorcami. Obowiązek ten nie ma jednak charakteru absolutnego i jest obwarowany określonymi warunkami. Co zatem warto wiedzieć o przyłączaniu do sieci?

Zobacz: Kiedy mogą być wstrzymane dostawy ciepła?

Kwestia obowiązkowego zawierania umów wynika z art. 7 Prawa energetycznego. Zgodnie z paragrafem 1 przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją paliw gazowych lub energii jest obowiązane do zawarcia umowy o przyłączenie do sieci, jeżeli istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia, a żądający spełni warunki przyłączenia do sieci i odbioru. Warto przy tym pamiętać, iż zgodnie z art. 3 pkt. 1 Prawa energetycznego mówiąc o energii mamy na myśli jej dowolną postać, a więc takie same warunki dotyczą przyłączenia do sieci ciepłowniczej.

Jak zatem wynika z powyższego odmowa przyłączenia może mieć miejsce w sytuacji, gdy nie istnieją po stronie przedsiębiorcy techniczne lub ekonomiczne warunki przyłączenia, jak również gdy nowy odbiorca nie spełnia warunków przyłączenia.

Obowiązek zawierania umów o przyłączenie ma charakter publicznoprawny. Przedsiębiorstwo energetyczne może odmówić przyłączenia tylko pod ściśle określonymi warunkami.

Co zrobić w obliczu odmowy?

W sytuacji odmowy przyłączenia w sprawę zostanie zaangażowany Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Zgodnie bowiem z art. 7 par.1 w przypadku odmowy przedsiębiorca ma obowiązek zgłosić ten fakt Prezesowi URE, jak również powiadomić zainteresowany podmiot, jednocześnie informując o przyczynach odmowy.

Zobacz: Kto odpowiada za zniszczony licznik?

Podmiot, któremu odmówiono przyłączenia do sieci może również złożyć wniosek do Prezesa URE (za pośrednictwem oddziałów terenowych urzędu o rozstrzygnięcie sporu w kwestii samej odmowy. W takiej sytuacji, zgodnie z art. 8 ust. 2 Prawa energetycznego, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki może wydać na wniosek jednej ze stron (czyli także potencjalnego odbiorcy) postanowienie, w którym określa warunki podjęcia bądź kontynuowania dostaw do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sporu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zając

Partner oraz Dyrektor Zarządzający Accace Advisory, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama