Kategorie

Wcześniejsza emerytura 2012

Sebastian Wójcik
Wcześniejsza emerytura.
Fotolia
Ile wyniesie wcześniejsza emerytura w 2012 roku? Sprawdź, kto jest do niej uprawniony i jakie warunki musi spełnić.

Nabycie prawa do wcześniejszej emerytury

Wcześniejsza emerytura, to prawo do przejścia na emeryturę przed osiągnięciem wymaganego wieku emerytalnego. Prawo do wcześniejszej emerytury nie powstaje z mocy samego prawa, a na wniosek ubezpieczonego. Zasadniczym skutkiem tego uregulowania jest to, że w razie zmiany albo uchylenia właściwych przepisów nie istnieje możliwość powołania się na wcześniejsze spełnienie warunków – wniosek nie może być złożony, a prawo nabyte.

Do uzyskania prawa do wcześniejszej emerytury konieczny jest wniosek ubezpieczonego.

Wcześniejsza emerytura a OFE

Jeżeli dana osoba nabyła prawa do wcześniejszej emerytury, ale wcześniej przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego, jest ona zobowiązana do złożenia wniosku o przeniesienie na rzecz budżetu państwa środków zgromadzonych w OFE. 

Zobacz także: Jakie zawody uprawniają do wcześniejszej emerytury

Komu przysługuje?

Dla kobiet, które urodziły się przed 1 stycznia 1949 proces nabywania prawa do wcześniejszej emerytury zakończył się z dniem 31 grudnia 2007r., natomiast dla mężczyzn urodzonych przed ową datą, zakończy się 31 grudnia 2013 r. Natomiast  w przypadku osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. proces nabywania uprawnień do wcześniejszej emerytury zakończył się 31 grudnia 2008 r.

Aby przejść na wcześniejszą emeryturę trzeba spełnić następujące warunki wskazane w art. 29 ust. 1 i 2 ustawy emerytalnej:

1)      do wieku emerytalnego powszechnego nie brakuje więcej niż 5 lat,

2)      osiągnięto pełny staż emerytalny – 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,

3)      wydano orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy albo ubezpieczony ma wyższy o 10 lat staż ubezpieczeniowy.

Nie jest pozbawione znaczenia to, aby stosunek pracy był ostatnim tytułem do ubezpieczenia, a tytuł ten stanowił minimum 6 miesięcy w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, gdy istnieje konieczność zmniejszenia zatrudnienia, pracodawca może do zwolnienia w pierwszej kolejności wytypować osoby, które spełniają warunki do nabycia wcześniejszej emerytury. 

Zobacz także: Dla kogo wcześniejsza emerytura pracownicza

Spełnienie warunków po rozwiązaniu stosunków pracy

Przejście na wcześniejszą emeryturę może nastąpić w określonym czasie po ustaniu stosunku pracy, jeżeli spełniony zostanie jeden, zasadniczy warunek. Mianowicie, w okresie między ustaniem stosunku pracy a złożeniem wniosku o wcześniejszą emeryturę nie możne nastąpić zmiana statusu danej osoby.

Jeżeli w tym okresie nawet na kilka dni dana osoba zawrze np. umowę zlecenie, prawo do wcześniejszej emerytury nie będzie przysługiwać.

Wysokość wcześniejszej emerytury

Wysokość wypłacanej emerytury jest uzależnione od przepisów, z których się skorzysta przechodząc na wcześniejszą emeryturę. Dla osób, które warunki stażowe i wiekowe spełniły do 2008 roku wysokość świadczeń zależy od  trzech czynników: wysokości tzw. podstawy wymiaru, okresu składkowego i nieskładkowego oraz kwoty bazowej.

Kwoty bazowej nie trzeba wyliczać, gdyż ogłasza ją corocznie GUS i obowiązuje od 1 marca do końca lutego roku następnego.

Każda emerytura to suma 24 proc. z kwoty bazowej, 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych i 0,7 proc. za każdy rok okresów nieskładkowych.

Natomiast w inny sposób będzie liczona wysokość emerytury w wypadku osób, które warunków wiekowych i stażowych nie spełniły do 2008 r., ale do końca 1998 r. Miały 20/25 lat stażu, z czego 15 lat w warunkach szczególnych. Świadczenie, które uzyskają stanowią sumę dwóch części. Pierwsza będzie obliczana według starych zasad, natomiast wysokość drugiej zostanie określona przez podzielenie składki zebranej na indywidualnym koncie ubezpieczonego przez średnie dalsze trwanie życia.

W roku 2012 proporcja części będzie wynosiła 35 proc. dotychczasowej i 65 proc. nowej.

Zobacz także: Kiedy wcześniejsza emerytura dla osób uprawnionych do renty

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  19 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pobieranie torrentów - wyrok TSUE

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż dostawca internetu może systematycznie rejestrować adresy IP użytkowników oraz udostępniać ich nazwy i adresy pocztowe podmiotowi praw własności intelektualnej lub osobie trzeciej, zajmującej się windykacją tych praw.

  TSUE o dochodzeniu sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy"

  Były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy". Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Pokazy dla seniorów – propozycje zmian

  Pokazy, często kierowane do seniorów, mogą być źródłem nieuczciwych praktyk przedsiębiorców. UOKiK przygotował propozycje zmian w przepisach.

  Zniesławienie – jak można dochodzić odpowiedzialności sprawcy?

  Zniesławienie to przestępstwo, a jego ofiara może dochodzić odpowiedzialności sprawcy w postępowaniu karnym. W jaki sposób?

  SN o kwalifikacji danego związku chemicznego w sprawie o narkotyki

  Zdaniem Sądu Najwyższego o tym jak kwalifikować dany związek chemiczny w sprawie o narkotyki decyduje sąd orzekający.

  Wakacje 2021 - prawa pasażerów

  W wakacje 2021 r. ruch pasażerski będzie zależał od sytuacji epidemiologicznej. O jakich prawach powinni pamiętać pasażerowie?

  Dobry start 2021 – wniosek

  Wniosek o świadczenie dobry start w 2021 r. rodzice złożą według zmienionych zasad. Od kiedy będą przyjmowane wnioski?

  PESEL w spisie powszechnym - UODO wystąpił do GUS

  Prezes UODO wystąpił do GUS w sprawie wątpliwości dotyczących procesu pozyskiwania numeru PESEL od osób dokonujących tzw. samospisu internetowego.

  Termin wdrożenia e-doręczeń przesunięty?

  Przesunięcie terminu wdrożenia e-doręczeń zakłada nowelizacja uchwalona przez Sejm. Kiedy mają wejść w życie nowe przepisy?

  Emerytura dla zwierząt służących w służbach mundurowych

  Rząd przyjął projekt ustawy regulującej status zwierząt w służbach mundurowych. Projekt zmienia w tym zakresie m.in. ustawę o Policji oraz szereg innych aktów prawnych.

  Świadczenia dla niepełnosprawnych w 2021 r.

  Świadczenia dla osób niepełnosprawnych w 2021 r. obejmują m.in. renty, zasiłki pielęgnacyjne czy świadczenia dla osób niesamodzielnych.

  NIK o dzierżawie gruntów rolnych w parkach narodowych

  Niezgodny z prawem wybór dzierżawców, naruszanie zasad równego dostępu do udziału w przetargu oraz jawności i jednolitości postępowania, a także niezapewnienie najkorzystniejszego wyniku przetargu – takie nieprawidłowości w gospodarowaniu gruntami rolnymi Skarbu Państwa stwierdziła NIK w sześciu na siedem skontrolowanych parków narodowych.

  Nabór wniosków o wsparcie na zalesianie do 02.08.2021 r.

  Do 02.08.2021 r. odbywać się będzie nabór wniosków o przyznanie wsparcia na zalesienie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Beneficjentem w zakresie kosztów założenia uprawy leśnej mogą być nie tylko rolnicy, ale również jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

  Ryczałt na dojazdy dla funkcjonariusza Służby Więziennej

  Co do zasady świadczenia otrzymywane przez funkcjonariuszy Służby Więziennej stanowią dla nich przychód ze stosunku służbowego. Nie oznacza to jednak, że zawsze będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  Reforma przepisów o nieletnich - zmiany w izolacji sprawców najcięższych przestępstw

  W resorcie sprawiedliwości przygotowano projekt ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Ma on skutecznie zniechęcić ich do łamania prawa. Nowe przepisy powinny też zapewnić odpowiednie środki reakcji, gdy nieletni popełnią wykroczenie, przestępstwo lub są mocno zdemoralizowani.

  RIO: wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej

  Wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej, w tym także na tym stanowisku może zatrudnić komendanta gminnego związku ochotniczych straży pożarnych – podkreśliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku.

  Projekt Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej – informacje, wyjaśnienia

  W ostatnim czasie opublikowano treść projektu Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej. Rozpoczęły się również konsultacje społeczne, w których udział bezpośrednio bierze kadra kierownicza Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowej Straży Pożarnej.

  Test sprawności fizycznej policjantów 2021 r.

  Zgodnie z zapisami ustawy o Policji policjant jest obowiązany utrzymywać sprawność fizyczną zapewniającą wykonywanie przez niego zadań służbowych. Co roku policjanci przystępują do testów sprawności fizycznej, których zaliczenie jest wymagane. Każdego funkcjonariusza Policji obowiązuje minimalny poziom sprawności motorycznej, gwarantujący efektywność podejmowanych działań. Testy nie dotyczą osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, ale policjantów w czynnej służbie, a więc tych osób, które w procesie rekrutacji oraz w późniejszych latach służby wykazały się wymaganą sprawnością fizyczną.

  Nowe definicje w ustawie Prawo o ruchu drogowym

  20 maja oraz 1 czerwca 2021 r. weszły w życie dwie nowelizacje ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zmiany zawarte w tych przepisach w istotny sposób wpłyną na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

  56 mln złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko trafi do jednostek policji w całym kraju

  Prawie 500 sztuk motocykli trafi do jednostek policji w całym kraju. Zakupy będą realizowane z pieniędzy unijnych.

  W konsultacjach projekt zmian odnoszący się do sądów wojskowych

  Zmiany w organizacji kolegiów sądów wojskowych, analogiczne do wprowadzonych w lutym zeszłego roku w sądach powszechnych oraz związane z nimi nowe zasady opiniowania kandydatów na sędziów wojskowych - przewiduje projekt resortu sprawiedliwości, nad którym w maju trwają konsultacje.

  Wydawanie pozwoleń na broń prywatną żołnierzom zawodowym

  Posiadanie broni palnej lub amunicji do niej bez wymaganego pozwolenia jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Z kolei posiadanie bez wymaganej rejestracji broni pneumatycznej lub bez pozwolenia miotacza gazu obezwładniającego (z wyłączeniem ręcznego) lub narzędzia albo urządzenia, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, jest wykroczeniem. Jak wygląda procedura wydawania żołnierzom zawodowym pozwolenia na broń? Kiedy pozwolenie nie jest potrzebne?

  Zmiany w funduszach na nagrody i zapomogi żołnierzy niezawodowych już od 24.06.2021

  Od 24.06.2021 Minister Obrony Narodowej będzie mógł z własnej inicjatywy przekazać do dyspozycji dowódcy jednostki wojskowej środki funduszu pozostające w jego dyspozycji z przeznaczeniem na nagrody dla żołnierzy niezawodowych pełniących służbę wojskową w podległych temu dowódcy jednostkach wojskowych.

  Skutki doręczenia aktu inwestorowi posiadającemu pełnomocnika

  Organ administracji publicznej może wzywać osoby do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień lub zeznań osobiście, przez pełnomocnika, na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego, jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych.

  Renty dożywotnie z rosnącym zainteresowaniem seniorów

  Renty dożywotnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem seniorów. Rośnie również liczna sporów sądowych związanych z umowami renty lub dożywocia.