| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Emerytura > Wcześniejsza emerytura 2012

Wcześniejsza emerytura 2012

Ile wyniesie wcześniejsza emerytura w 2012 roku? Sprawdź, kto jest do niej uprawniony i jakie warunki musi spełnić.

Nabycie prawa do wcześniejszej emerytury

Wcześniejsza emerytura, to prawo do przejścia na emeryturę przed osiągnięciem wymaganego wieku emerytalnego. Prawo do wcześniejszej emerytury nie powstaje z mocy samego prawa, a na wniosek ubezpieczonego. Zasadniczym skutkiem tego uregulowania jest to, że w razie zmiany albo uchylenia właściwych przepisów nie istnieje możliwość powołania się na wcześniejsze spełnienie warunków – wniosek nie może być złożony, a prawo nabyte.

Do uzyskania prawa do wcześniejszej emerytury konieczny jest wniosek ubezpieczonego.

Wcześniejsza emerytura a OFE

Jeżeli dana osoba nabyła prawa do wcześniejszej emerytury, ale wcześniej przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego, jest ona zobowiązana do złożenia wniosku o przeniesienie na rzecz budżetu państwa środków zgromadzonych w OFE. 

Zobacz także: Jakie zawody uprawniają do wcześniejszej emerytury

Komu przysługuje?

Dla kobiet, które urodziły się przed 1 stycznia 1949 proces nabywania prawa do wcześniejszej emerytury zakończył się z dniem 31 grudnia 2007r., natomiast dla mężczyzn urodzonych przed ową datą, zakończy się 31 grudnia 2013 r. Natomiast  w przypadku osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. proces nabywania uprawnień do wcześniejszej emerytury zakończył się 31 grudnia 2008 r.

Aby przejść na wcześniejszą emeryturę trzeba spełnić następujące warunki wskazane w art. 29 ust. 1 i 2 ustawy emerytalnej:

1)      do wieku emerytalnego powszechnego nie brakuje więcej niż 5 lat,

2)      osiągnięto pełny staż emerytalny – 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,

3)      wydano orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy albo ubezpieczony ma wyższy o 10 lat staż ubezpieczeniowy.

Nie jest pozbawione znaczenia to, aby stosunek pracy był ostatnim tytułem do ubezpieczenia, a tytuł ten stanowił minimum 6 miesięcy w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, gdy istnieje konieczność zmniejszenia zatrudnienia, pracodawca może do zwolnienia w pierwszej kolejności wytypować osoby, które spełniają warunki do nabycia wcześniejszej emerytury. 

Zobacz także: Dla kogo wcześniejsza emerytura pracownicza

Spełnienie warunków po rozwiązaniu stosunków pracy

Przejście na wcześniejszą emeryturę może nastąpić w określonym czasie po ustaniu stosunku pracy, jeżeli spełniony zostanie jeden, zasadniczy warunek. Mianowicie, w okresie między ustaniem stosunku pracy a złożeniem wniosku o wcześniejszą emeryturę nie możne nastąpić zmiana statusu danej osoby.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Tołwiński

Radca Prawny z kancelarii BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »