| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Wcześniejsze emerytury - vademecum

Wcześniejsze emerytury - vademecum

Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. mogą uzyskać tzw. emeryturę pracowniczą, co oznacza wcześniejsze przejście na emeryturę. Jest to możliwe bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, a warunki jakie należy spełnić związane są ze stażem zawodowym i ubezpieczeniowym.

Kwestię wcześniejszego przejścia na emeryturę reguluje Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zasadą jest, że wcześniejsza emerytura może być przyznana tylko tym osobom, które nie ukończyły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego - który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Tym samym w chwili obecnej już tylko mężczyźni mogą skorzystać z emerytury pracowniczej, bowiem wszystkie kobiety z tej grupy wiekowej ukończyły już 60 lat. 

Zobacz również: Dla kogo wcześniejsza emerytura pracownicza

Zobacz również: Warunki wymagane do uzyskania emerytury pracowniczej

Mężczyźni mogą nabyć prawo do tego świadczenia po ukończeniu 60 lat oraz udowodnieniu długiego stażu pracy. Wynosi on co najmniej 35 lat składkowych i nieskładkowych. Osoby, które nie udowodniły takiego stażu, mogą przejść na wcześniejszą emeryturę przy 25 latach składkowych i nieskładkowych, pod warunkiem, że lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS orzekły w ich przypadku całkowitą niezdolność do pracy.

Emerytura ta przysługuje ubezpieczonym, którzy:

  1. 1) ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, byli pracownikami oraz
  2. w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pozostawali w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięcy, chyba że w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę są uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Spełnienie tego warunku nie jest konieczne, jeżeli uprawnieni przez okres 35 bądź 25 lat podlegali ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu z tytułu pozostawania w stosunku pracy.

Zobacz również: Jak jest możliwość otrzymania wcześniejszej emerytury

Zobacz również: Wcześniejsza emerytura dla osób zajmujących się dziećmi

Dalsze przepisy ustawy wskazują kolejne grupy zawodowe uprawnione do emerytury pracowniczej. Jak stanowi art. 30 z uprawnienia mogą skorzystać także osoby, które są:

1) inwalidami wojennymi i wojskowymi oraz kombatantami;
2) pracownikami urzędów państwowych;
3) pracownikami samorządowymi;
4) żołnierzami zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianymi w kopalniach węgla, kamieniołomach i zakładach wydobywania rud uranu;
5) nauczycielami akademickimi.

Zobacz również: Jakie zawody uprawniają do wcześniejszej emerytury

Zobacz również: Czy aby otrzymać wcześniejszą emeryturę muszę złożyć wniosek

Kombatanci i inwalidzi wojenni

Kombatantom i innym osobom uprawnionym, które nie mają prawa do emerytury lub renty na podstawie przepisów o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin lub na podstawie innych przepisów, jeżeli nie mają niezbędnych środków utrzymania, może być przyznana w drodze wyjątku:

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę przysługuje m.in. osobom, które nie osiągnęły wieku emerytalnego a urodziły się po 1949 r.
Prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę przysługuje m.in. osobom, które nie osiągnęły wieku emerytalnego a urodziły się po 1949 r.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Wiesław Dzikowski

Księgowy, współwłaściciel i pełniący rolę wiceprezesa w firmie BR Progres sp. z o.o. Z księgowością związany od 2003 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »