Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dla kogo wcześniejsza emerytura pracownicza

Ewa Ryś
inforCMS
Uprawnionymi do skorzystania z wcześniejszej emerytury pracowniczej są osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. Z takiego prawa mogą także skorzystać kobiety urodzone w latach 1949-1953.

Uprawnionymi do skorzystania z wcześniejszej emerytury pracowniczej są osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. Z takiego prawa mogą także skorzystać kobiety urodzone w latach 1949-1953.

Na wcześniejszą emeryturę pracowniczą mogą przejść:

- kobiety- jeśli osiągnęły 55 lat i posiadają co najmniej 30 letni okres składkowy i nieskładkowy lub posiadają 20 letni okres składkowy i nieskładkowy i zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy

- mężczyźni- jeśli osiągnęli 60 lat i posiadają co najmniej 25 letni okres składkowy i nieskładkowy oraz zostali uznani za całkowicie niezdolnych do pracy

Emerytura pracownicza przysługuje osobom, które:

- przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, były pracownikami oraz

- w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym pozostawały w stosunku pracy co najmniej 6 miesięcy

Warunki dla urodzonych po 1948 roku

Prawo do emerytury pracowniczej przysługuje także osobom urodzonym po 1948 r. a przed 1969 r. Osoby takie muszą jednak spełniać dwa warunki:

1. Nie mogą przystąpić do Otwartego Funduszu Emerytalnego lub złożą wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na OFE za pośrednictwem ZUS do budżetu państwa

2. Warunki wymagane do uzyskania emerytury spełnią do dnia 31 grudnia 2008r.

Warunki takie spełnią do końca grudnia 2008r. tylko kobiety urodzone w latach 1949-1953. Wysokość emerytury będzie w takich przypadkach obliczana na starych zasadach. Oznacza to, że uprawnieni nie mogą być członkami OFE.

Ważne: Zgłoszenie wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunkach w OFE do budżetu wraz z wnioskiem o przyznanie emerytury skutkuje uznaniem przez ZUS, że został spełniony warunek nieprzystąpienia do OFE

Wiek i staż emerytalny:

Warunki do nabycia uprawnień do wcześniejszej emerytury pracowniczej są zróżnicowane dla kobiet i dla mężczyzn. Kobiety muszą osiągnąć 55 lat i udowodnić co najmniej 30 letni okres składkowy i nieskładkowy. W przypadku uznanie całkowitej niezdolności do pracy okres kobieta musi udowodnić 20 letni okres składkowy i nieskładkowy.

Mężczyzna, aby mógł skorzystać z prawa przejścia na emeryturę pracownicza musi osiągnąć 60 lat i legitymować się co najmniej 25 letnim okresem składkowym i nieskładkowym oraz zostać uznanym za całkowicie niezdolnego do pracy.

Ważne: Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23 października 2007r. uznano za niekonstytucyjne, nie przyznanie prawa do emerytury mężczyźnie, który osiągnął 60 lat i ma co najmniej 35 letni okres składkowy i nieskładkowy. Sejm ma rok na dokonanie odpowiednich zmian w prawie.

Ubezpieczenie pracownicze

Wcześniejsza emerytura pracownicza przysługuje osobom, które przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę były pracownikami oraz, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy podlegały ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięcy. Spełnienia tego ostatniego warunku nie wymaga się od osób ubezpieczonych, które w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę są uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy. Osoba taka, może się legitymować jakimkolwiek okresem ubezpieczenia pracowniczego. Ważne jest tylko, aby było to ostatnie ubezpieczenie jakiemu podlegał rencista.

Ubezpieczonym, którzy przez cały okres wymagany do nabycia prawa do emerytury podlegali ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu z tytułu pozostawania w stosunku pracy, nie wymaga się, aby przed zgłoszeniem wniosku o pracę były pracownikami. Nie wymaga się od nich także, posiadania co najmniej sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia w ostatnich 24 miesiącach podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Okres ubezpieczenia pracowniczego

Ważne: Przy ustalaniu okresu 24 miesięcy ubezpieczenia, wymaganych do uzyskania wcześniejszej emerytury nie uwzględnia się:

- okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych

- innego okresu opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w związku z koniecznością sprawowania opieki nad członkiem rodziny

Pozostawanie w stosunku pracy

Istotne jest, aby osoba składająca wniosek o wcześniejszą emeryturę, ostatnio podlegała ubezpieczeniu pracowniczemu jako ostatniemu ubezpieczeniu. Z wcześniejszej emerytury mogą skorzystać także osoby przebywające na zasiłku lub świadczeniu przedemerytalnym i osoby mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Jednym warunkiem jest spełnienie wymogów uprawniających do przejścia na wcześniejszą emeryturę pracowniczą.

Niezdolność do pracy

Oznacza całkowitą utrata zdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu bez rokowania odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Stwierdzenie niezdolności do pracy to jeden z warunków nabycia prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej.

Kobiety, które udowodniły 30 letni staż emerytalny i zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz posiadają 20 okres składkowy i nieskładkowy mogą przejść na wcześniejszą emeryturę. Mężczyźni, uznani za całkowicie niezdolnych do pracy, mogą po ukończeniu 60 lat i udowodnieniu 25 lat stażu emerytalnego przejść na pracowniczą emeryturę.

Ważne: W przypadku kobiet urodzonych po 1948r. całkowita niezdolność do pracy musi powstać najpóźniej do 31 grudnia 2008r. Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej ZUS, stwierdzające niezdolność do pracy, może być wydane po tej dacie.

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Inflacja a zdrowie psychiczne Polaków [BADANIE]
  Polacy przez inflację podupadają na zdrowiu psychicznym. Eksperci twierdzą, że sezon grzewczy jeszcze pogłębi ten problem.
  Dwucyfrowa waloryzacja rent i emerytur w 2023 r.?
  Przyszłoroczna waloryzacja rent i emerytur może być dwucyfrowa - zapowiedział we wtorek wiceszef MRiPS Stanisław Szwed. Dodał, że zapowiada się rekordowo ze względu na wysoką inflację.
  Lody Häagen-Dazs zanieczyszczone 2-chloroetanolem. GIS ostrzega
  Główny Inspektor Sanitarny przekazał 8 sierpnia 2022 r. w ramach ostrzeżenia publicznego o wycofaniu kolejnych kilku partii lodów firmy Häagen-Dazs. Powodem jest zastosowanie ekstraktu waniliowego zanieczyszczonego 2-chloroetanolem (który jest pochodną szkodliwego tlenku etylenu).
  Ceny w sklepach wciąż rosną
  Obecnie artykuły tłuszczowe najbardziej drenują portfele Polaków. Wzrosty rok do roku wynoszą w tym przypadku ponad 50 procent.
  Prywatny elektryk wykorzystywany w celach służbowych a zwrot kosztów
  Nowe przepisy wprowadzą możliwość zwrotu pracownikom kosztów używania do celów służbowych samochodów prywatnych z napędem elektrycznym lub hybrydowym, a także napędzanych wodorem.
  Karta Dużej Rodziny
  Karta Dużej Rodziny pozwala na korzystanie z różnorodnych zniżek. Kto może ją otrzymać?
  Ponaglenie w sprawie urzędowej - kiedy nie ma zastosowania?
  Pracodawcy oraz osoby bezrobotne, przed złożeniem ponaglenia na opieszałość urzędu pracy lub urzędu wojewódzkiego, powinny wcześniej upewnić się, że w ich sprawie będzie ono skuteczne.
  Na czym polega przygotowana likwidacja w upadłości konsumenckiej?
  Upadłość konsumencka bez wątpienia stanowi jeden najlepszych sposobów na oddłużenie osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. W obecnych czasach zdecydowanie wzrasta zainteresowanie upadłością konsumencką. W tych ramach można skorzystać także z tzw. pre-pack’u – przygotowanej likwidacji. Na czym polega to rozwiązanie i kiedy jego zastosowanie jest opłacalne? Okazuje się, że przygotowana likwidacja jest procedurą, w ramach której konsument może uzyskać oddłużenie znacznie szybciej, niż w upadłości konsumenckiej.
  Podpis elektroniczny
  Podpis elektroniczny funkcjonuje w Polsce od ok. dwudziestu lat. W dobie informatyzacji powstanie takiej konstrukcji było nieuniknione. Najważniejszą zaletą jest oszczędność czasu.
  Opieka naprzemienna - MS planuje doprecyzowanie przepisów
  Czy opieka naprzemienna zostanie zdefiniowana? O planowanych zmianach przepisów poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich.
  Uprawianie seksu z małoletnim za jego zgodą
  W czasach, gdy granice dopuszczalnego zachowania znacznie się przesuwają, występuje dużo zwolenników postulujących za tym aby zmniejszyć próg wiekowy małoletnich, dopuszczający ich obcowanie płciowe. Czy jednak seks z małoletnim za jego zgodą może wyłączać bezkarność na gruncie polskiego prawa?
  Odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu to nie tylko wydatki na jego naprawę - wyrok Sądu Najwyższego
  Odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu to nie tylko kwota wydatków poniesionych na jego naprawę, ale też równowartość hipotetycznie określonych kosztów przywrócenia pojazdu do stanu poprzedniego - orzekł Sąd Najwyższy, uwzględniając skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego.
  Zakupy online w sklepie internetowym – jak bezpiecznie kupować i płacić
  Oszuści zadają sobie trud tworzenia stron pozorujących działalność sklepów internetowych, by wyłudzić od nas pieniądze lub dane osobowe. Podpowiadamy, co zrobić, by nie dać się na to nabrać i jak odróżnić przestępcę od rzetelnego sprzedawcy.
  Czy banki utrudniają nadpłatę kredytu po wakacjach kredytowych?
  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza czy banki utrudniają nadpłatę kredytu po wakacjach kredytowych. Jakie skargi wpływają od konsumentów?
  Spółdzielnia mieszkaniowa
  Spółdzielnia mieszkaniowa to organizacja posiadająca osobowość prawną. Jej celem jest prowadzenie działalności polegającej na zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych na rzecz zrzeszonych mieszkańców. Może posiadać nieograniczoną liczbę członków.
  Biedronka otwarta w niedzielę? Zapowiedź wzmożonych kontroli
  O przeprowadzenie przez Państwową Inspekcję Pracy wzmożonych kontroli przestrzegania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i w święta zwróciła się do głównej inspektor pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. To już kolejne pismo MRiPS w tej sprawie.
  Sejm: Głosowanie nad wetem Senatu do Kodeksu karnego przełożone
  Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w piątek podczas głosowań w Sejmie, że podjęła decyzję o zdjęciu z porządku obrad rozpatrzenia weta Senatu do nowelizacji Kodeksu karnego.
  Koniec z opłatą za czas oczekiwania na wpis hipoteki do KW
  Sejm uchwalił ustawę, przyjmując część poprawek Senatu, mocą której banki będą zobowiązane do zwrotu opłat naliczanych w czasie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej kredyt hipoteczny.
  Nowelizacja o bezpieczeństwie gazowym uchwalona przez Sejm
  Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie gazowym m.in przedłuża do końca 2027 r. obowiązek zatwierdzania przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki taryf na sprzedaż gazu do odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego, takich jak np. szpitale, szkoły i przedszkola.
  Dodatek do ogrzewania drewnem, olejem opałowym, LPG nie został uwzględniony w ustawie o dodatku węglowym. Ale będą inne dopłaty na nie
  Sejm zdecydował, że 3 tys. zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym ogrzewającym się węglem kamiennym. Dla domostw z innymi źródłami ciepła zostaną przygotowane odrębne świadczenia pieniężne.
  Czy banki utrudniają skorzystanie z wakacji kredytowych?
  W wyniku działań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wiele banków zmieniło niekorzystne dla konsumentów praktyki, np. umożliwia złożenie wniosków o zawieszenie rat na dowolny, ustawowy okres.
  Jakie zmiany w karcie wędkarskiej?
  Karta wędkarska ma ulec likwidacji – to jedna ze zmian nad, którymi pracuje Departament Rybactwa Wód Polskich i Ministerstwo Infrastruktury.
  Rzeczkowska: skorzystanie z wakacji kredytowych nie wpłynie na zdolność kredytową
  - Bardzo nas cieszy, że kolejne banki oraz BIK potwierdzają, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie wiąże się z automatycznymi kłopotami z uzyskaniem innego kredytu – powiedziała PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
  Trwają prace nad ustawą o działalności lombardów
  Celem prac nad ustawą tzw. lombardową jest wzmocnienie monitoringu nad rynkiem lombardów oraz zwiększenie ochrony dla klientów.
  To nie koniec koronawirusa w Polsce - kolejna fala na przłomie listopada i grudnia
  Kolejna fala koronawirusa grozi Polsce na przełomie listopada i grudnia - ocenił podczas czwartkowej konferencji minister zdrowia.