REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dla kogo wcześniejsza emerytura pracownicza

Ewa Ryś
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Uprawnionymi do skorzystania z wcześniejszej emerytury pracowniczej są osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. Z takiego prawa mogą także skorzystać kobiety urodzone w latach 1949-1953.

Uprawnionymi do skorzystania z wcześniejszej emerytury pracowniczej są osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. Z takiego prawa mogą także skorzystać kobiety urodzone w latach 1949-1953.

REKLAMA

Na wcześniejszą emeryturę pracowniczą mogą przejść:

- kobiety- jeśli osiągnęły 55 lat i posiadają co najmniej 30 letni okres składkowy i nieskładkowy lub posiadają 20 letni okres składkowy i nieskładkowy i zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy

- mężczyźni- jeśli osiągnęli 60 lat i posiadają co najmniej 25 letni okres składkowy i nieskładkowy oraz zostali uznani za całkowicie niezdolnych do pracy

Emerytura pracownicza przysługuje osobom, które:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, były pracownikami oraz

- w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym pozostawały w stosunku pracy co najmniej 6 miesięcy

Warunki dla urodzonych po 1948 roku

Prawo do emerytury pracowniczej przysługuje także osobom urodzonym po 1948 r. a przed 1969 r. Osoby takie muszą jednak spełniać dwa warunki:

1. Nie mogą przystąpić do Otwartego Funduszu Emerytalnego lub złożą wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na OFE za pośrednictwem ZUS do budżetu państwa

2. Warunki wymagane do uzyskania emerytury spełnią do dnia 31 grudnia 2008r.

Warunki takie spełnią do końca grudnia 2008r. tylko kobiety urodzone w latach 1949-1953. Wysokość emerytury będzie w takich przypadkach obliczana na starych zasadach. Oznacza to, że uprawnieni nie mogą być członkami OFE.

Ważne: Zgłoszenie wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunkach w OFE do budżetu wraz z wnioskiem o przyznanie emerytury skutkuje uznaniem przez ZUS, że został spełniony warunek nieprzystąpienia do OFE

Wiek i staż emerytalny:

REKLAMA

Warunki do nabycia uprawnień do wcześniejszej emerytury pracowniczej są zróżnicowane dla kobiet i dla mężczyzn. Kobiety muszą osiągnąć 55 lat i udowodnić co najmniej 30 letni okres składkowy i nieskładkowy. W przypadku uznanie całkowitej niezdolności do pracy okres kobieta musi udowodnić 20 letni okres składkowy i nieskładkowy.

Mężczyzna, aby mógł skorzystać z prawa przejścia na emeryturę pracownicza musi osiągnąć 60 lat i legitymować się co najmniej 25 letnim okresem składkowym i nieskładkowym oraz zostać uznanym za całkowicie niezdolnego do pracy.

Ważne: Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23 października 2007r. uznano za niekonstytucyjne, nie przyznanie prawa do emerytury mężczyźnie, który osiągnął 60 lat i ma co najmniej 35 letni okres składkowy i nieskładkowy. Sejm ma rok na dokonanie odpowiednich zmian w prawie.

Ubezpieczenie pracownicze

REKLAMA

Wcześniejsza emerytura pracownicza przysługuje osobom, które przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę były pracownikami oraz, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy podlegały ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięcy. Spełnienia tego ostatniego warunku nie wymaga się od osób ubezpieczonych, które w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę są uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy. Osoba taka, może się legitymować jakimkolwiek okresem ubezpieczenia pracowniczego. Ważne jest tylko, aby było to ostatnie ubezpieczenie jakiemu podlegał rencista.

Ubezpieczonym, którzy przez cały okres wymagany do nabycia prawa do emerytury podlegali ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu z tytułu pozostawania w stosunku pracy, nie wymaga się, aby przed zgłoszeniem wniosku o pracę były pracownikami. Nie wymaga się od nich także, posiadania co najmniej sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia w ostatnich 24 miesiącach podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Okres ubezpieczenia pracowniczego

Ważne: Przy ustalaniu okresu 24 miesięcy ubezpieczenia, wymaganych do uzyskania wcześniejszej emerytury nie uwzględnia się:

- okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych

- innego okresu opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w związku z koniecznością sprawowania opieki nad członkiem rodziny

Pozostawanie w stosunku pracy

Istotne jest, aby osoba składająca wniosek o wcześniejszą emeryturę, ostatnio podlegała ubezpieczeniu pracowniczemu jako ostatniemu ubezpieczeniu. Z wcześniejszej emerytury mogą skorzystać także osoby przebywające na zasiłku lub świadczeniu przedemerytalnym i osoby mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Jednym warunkiem jest spełnienie wymogów uprawniających do przejścia na wcześniejszą emeryturę pracowniczą.

Niezdolność do pracy

Oznacza całkowitą utrata zdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu bez rokowania odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Stwierdzenie niezdolności do pracy to jeden z warunków nabycia prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej.

Kobiety, które udowodniły 30 letni staż emerytalny i zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz posiadają 20 okres składkowy i nieskładkowy mogą przejść na wcześniejszą emeryturę. Mężczyźni, uznani za całkowicie niezdolnych do pracy, mogą po ukończeniu 60 lat i udowodnieniu 25 lat stażu emerytalnego przejść na pracowniczą emeryturę.

Ważne: W przypadku kobiet urodzonych po 1948r. całkowita niezdolność do pracy musi powstać najpóźniej do 31 grudnia 2008r. Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej ZUS, stwierdzające niezdolność do pracy, może być wydane po tej dacie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

1500,00 zł dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, kiedy złożyć wniosek, by otrzymać część pieniędzy już w wakacje.

Katalog świadczeń mających wspomóc rodziców w wychowaniu dzieci się poszerza – 800 plus, Dobry Start, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, samotnego wychowywania dziecka, na dojazdy. Na początku roku szkolnego przelew dla niektórych rodziców może wynieść nawet 1500,00 zł.

Likwidacja CBA - projekt ustawy już jest! Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, powstanie CBZK

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, tj. do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji (CBZK).

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

REKLAMA

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

REKLAMA

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA