Kategorie

Dla kogo wcześniejsza emerytura pracownicza

Ewa Ryś
inforCMS
Uprawnionymi do skorzystania z wcześniejszej emerytury pracowniczej są osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. Z takiego prawa mogą także skorzystać kobiety urodzone w latach 1949-1953.

Uprawnionymi do skorzystania z wcześniejszej emerytury pracowniczej są osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. Z takiego prawa mogą także skorzystać kobiety urodzone w latach 1949-1953.

Na wcześniejszą emeryturę pracowniczą mogą przejść:

- kobiety- jeśli osiągnęły 55 lat i posiadają co najmniej 30 letni okres składkowy i nieskładkowy lub posiadają 20 letni okres składkowy i nieskładkowy i zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy

- mężczyźni- jeśli osiągnęli 60 lat i posiadają co najmniej 25 letni okres składkowy i nieskładkowy oraz zostali uznani za całkowicie niezdolnych do pracy

Emerytura pracownicza przysługuje osobom, które:

- przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, były pracownikami oraz

- w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym pozostawały w stosunku pracy co najmniej 6 miesięcy

Warunki dla urodzonych po 1948 roku

Prawo do emerytury pracowniczej przysługuje także osobom urodzonym po 1948 r. a przed 1969 r. Osoby takie muszą jednak spełniać dwa warunki:

1. Nie mogą przystąpić do Otwartego Funduszu Emerytalnego lub złożą wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na OFE za pośrednictwem ZUS do budżetu państwa

2. Warunki wymagane do uzyskania emerytury spełnią do dnia 31 grudnia 2008r.

Warunki takie spełnią do końca grudnia 2008r. tylko kobiety urodzone w latach 1949-1953. Wysokość emerytury będzie w takich przypadkach obliczana na starych zasadach. Oznacza to, że uprawnieni nie mogą być członkami OFE.

Ważne: Zgłoszenie wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunkach w OFE do budżetu wraz z wnioskiem o przyznanie emerytury skutkuje uznaniem przez ZUS, że został spełniony warunek nieprzystąpienia do OFE

Wiek i staż emerytalny:

Reklama

Warunki do nabycia uprawnień do wcześniejszej emerytury pracowniczej są zróżnicowane dla kobiet i dla mężczyzn. Kobiety muszą osiągnąć 55 lat i udowodnić co najmniej 30 letni okres składkowy i nieskładkowy. W przypadku uznanie całkowitej niezdolności do pracy okres kobieta musi udowodnić 20 letni okres składkowy i nieskładkowy.

Mężczyzna, aby mógł skorzystać z prawa przejścia na emeryturę pracownicza musi osiągnąć 60 lat i legitymować się co najmniej 25 letnim okresem składkowym i nieskładkowym oraz zostać uznanym za całkowicie niezdolnego do pracy.

Ważne: Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23 października 2007r. uznano za niekonstytucyjne, nie przyznanie prawa do emerytury mężczyźnie, który osiągnął 60 lat i ma co najmniej 35 letni okres składkowy i nieskładkowy. Sejm ma rok na dokonanie odpowiednich zmian w prawie.

Ubezpieczenie pracownicze

Reklama

Wcześniejsza emerytura pracownicza przysługuje osobom, które przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę były pracownikami oraz, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy podlegały ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięcy. Spełnienia tego ostatniego warunku nie wymaga się od osób ubezpieczonych, które w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę są uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy. Osoba taka, może się legitymować jakimkolwiek okresem ubezpieczenia pracowniczego. Ważne jest tylko, aby było to ostatnie ubezpieczenie jakiemu podlegał rencista.

Ubezpieczonym, którzy przez cały okres wymagany do nabycia prawa do emerytury podlegali ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu z tytułu pozostawania w stosunku pracy, nie wymaga się, aby przed zgłoszeniem wniosku o pracę były pracownikami. Nie wymaga się od nich także, posiadania co najmniej sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia w ostatnich 24 miesiącach podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Okres ubezpieczenia pracowniczego

Ważne: Przy ustalaniu okresu 24 miesięcy ubezpieczenia, wymaganych do uzyskania wcześniejszej emerytury nie uwzględnia się:

- okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych

- innego okresu opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w związku z koniecznością sprawowania opieki nad członkiem rodziny

Pozostawanie w stosunku pracy

Istotne jest, aby osoba składająca wniosek o wcześniejszą emeryturę, ostatnio podlegała ubezpieczeniu pracowniczemu jako ostatniemu ubezpieczeniu. Z wcześniejszej emerytury mogą skorzystać także osoby przebywające na zasiłku lub świadczeniu przedemerytalnym i osoby mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Jednym warunkiem jest spełnienie wymogów uprawniających do przejścia na wcześniejszą emeryturę pracowniczą.

Niezdolność do pracy

Oznacza całkowitą utrata zdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu bez rokowania odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Stwierdzenie niezdolności do pracy to jeden z warunków nabycia prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej.

Kobiety, które udowodniły 30 letni staż emerytalny i zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz posiadają 20 okres składkowy i nieskładkowy mogą przejść na wcześniejszą emeryturę. Mężczyźni, uznani za całkowicie niezdolnych do pracy, mogą po ukończeniu 60 lat i udowodnieniu 25 lat stażu emerytalnego przejść na pracowniczą emeryturę.

Ważne: W przypadku kobiet urodzonych po 1948r. całkowita niezdolność do pracy musi powstać najpóźniej do 31 grudnia 2008r. Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej ZUS, stwierdzające niezdolność do pracy, może być wydane po tej dacie.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  29 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zmiany w Kodeksie karnym ze względu na dobro dziecka

  Rząd zapowiada zmiany w Kodeksie karnym. "Musimy chronić dobro dziecka" - mówił minister w KPRM Michał Wójcik.

  Konfiskata pojazdu w projekcie Kodeksu karnego

  Rozwiązania dotyczące m.in. konfiskaty pojazdu mają się znaleźć w w osobnym projekcie Kodeksu karnego.

  Wysokie kary za zaśmiecanie m.in. plaż

  Rząd zapowiada zaostrzenie kar za zaśmiecanie m.in. plaż i lasów. Grzywna miałaby wzrosnąć z 500 zł do nawet 5 tys. zł.

  Recepta farmaceutyczna w 2021 r.

  Czym jest recepta farmaceutyczna? Kto w 2021 r. może skorzystać z takiej recepty? Kiedy można ją wystawić?

  Dziecko cudzoziemca urodzone w Polsce

  Narodziny i związane z tym procedury dotyczą również dzieci obcokrajowców. Jaka jest sytuacja prawna urodzonych w Polsce dzieci cudzoziemców?

  Fundusz Kompensacyjny Szczepień - projekt przyjęty przez rząd

  Projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych został przyjęty przez rząd. Kto będzie mógł otrzymać świadczenie?

  Jak zamówić e-receptę przez Internet?

  Jak zamówić e-receptę przez Internet? Można to zrobić na Internetowym Koncie Pacjenta.

  Co wie o nas Internet?

  Dane osobowe w Internecie rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Co wie o nas Internet? Czy dane można wykorzystać przeciwko nam?

  Mój wizerunek - czy to tylko zdjęcie?

  Każdy ma swoje wyobrażenie czym jest wizerunek albo co potocznie uznawane jest za wizerunek.

  Koszty sądowe w elektronicznym postępowaniu upominawczym

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przesądza, że w w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydatki ponosi Skarb Państwa.

  Wyprzedaże - jakie prawa ma konsument?

  Letnie wyprzedaże trwają nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Czy konsument może zwrócić towar? Co z reklamacją?

  24 lipca przypada Święto Policji

  24 lipca obchodzone jest Święto Policji. Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował najważniejsze dane dla województwa mazowieckiego.

  Rodzinny kapitał opiekuńczy - projekt ustawy

  Projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym został skierowany do konsultacji społecznych. Komu będzie przysługiwało świadczenie?

  ETPCz: o powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził poważne nieprawidłowości w powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego

  12 tys. zł na dziecko to maksymalna kwota nowego świadczenia dla rodziców. Komu będzie przysługiwał rodzinny kapitał opiekuńczy? W jakich częściach?

  Rzecznik Finansowy ostrzega przed oszustwami inwestycyjnymi

  Rzecznik Finansowy apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Jak weryfikować wiarygodność platform?

  Kontakty z dzieckiem a kwarantanna – MS chce zmiany przepisów

  Ministerstwo Sprawiedliwości uznało za zasadny postulat zwolnienia z kwarantanny osób realizujących kontakty z dziećmi poza granicami kraju.

  Overbooking z powodu pandemii?

  Czy pandemia usprawiedliwia overbooking?Jakie prawa przysługują pasażerom linii lotniczych?

  Nowe dowody osobiste w innym terminie - ustawa w Senacie

  Senacka komisja poparła nowelizację, która przesunie termin wdrożenia nowych dowodów osobistych (z odciskami palców).

  Wakacje 2021 - jak spędzamy urlop? [BADANIE]

  W tegoroczne wakacje wspieramy polską branżę turystyczną, chcemy czas spędzać z bliskimi oraz bardziej aktywnie. Tak wynika z badania „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2021".

  Sankcje za ewentualne niewykonanie wyroku TSUE?

  Komisja Europejska grozi Polsce sankcjami finansowymi za ewentualne niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  Raport KE o stanie praworządności w UE

  Komisja Europejska opublikowała raport o stanie praworządności w Unii Europejskiej.

  Wniosek o 300 plus przez bank

  Wniosek o 300 plus przez bank to jeden ze sposobów, jaki mogą wybrać rodzice, ubiegający się o świadczenie.

  Wzrost liczby zapytań spadkobierców o konta osób zmarłych

  Jak wynika z danych, jakie KIR przesłała do PAP, w tym roku wyraźnie wzrosła liczba zapytań, kierowanych przez osoby fizyczne.

  Technologia rozpoznawania twarzy a RODO

  Technologia rozpoznawania twarzy a RODO. Jakie zasady należy stosować podczas używania technologii rozpoznawania twarzy, aby zapewnić zgodność m.in. z prawem ochrony danych osobowych? Odpowiedź na to pytanie zawierają „Wytyczne dotyczące rozpoznawania twarzy”.