reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pielęgnacyjny > Zasiłek pielęgnacyjny – ile wynosi (2019)?

Zasiłek pielęgnacyjny – ile wynosi (2019)?

Od 1 listopada 2019 r. wzrośnie kwota zasiłku pielęgnacyjnego. Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny obecnie, a ile po zmianach?

Zasiłek pielęgnacyjny - kwota w 2019 r.

Od 1 listopada 2018 r. do 31 października 2019 r. kwota zasiłku pielęgnacyjnego to 184,42 zł miesięcznie.

Od 1 listopada 2019 r. zasiłek pielęgnacyjny wyniesie 215,84 zł miesięcznie.

Zasiłek pielęgnacyjny jednym ze świadczeń rodzinnych

Zasiłek pielęgnacyjny jest jednym ze świadczeń opiekuńczych wymienionych w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

Ma on na celu częściowe pokrycie wydatków, wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

W 2017 r. zasiłek pielęgnacyjny wypłacono średnio miesięcznie dla 912,4 tys. osób, tj. o 0,5% mniej niż w 2016 r. W strukturze zasiłków pielęgnacyjnych najwyższy udział – 74,4% stanowiły zasiłki wypłacane osobom niepełnosprawnym w wieku 16–74 lata. Zasiłki dla niepełnosprawnych dzieci w wieku poniżej 16 lat stanowiły 23,2%, natomiast dla osób, które ukończyły 75 lat – 2,4%. W omawianym roku zasiłek pielęgnacyjny wypłacono przeciętnie miesięcznie dla 211,3 tys. dzieci w wieku poniżej 16 lat. Udział dzieci niepełnosprawnych, na które rodzice otrzymywali zasiłek pielęgnacyjny w ogólnej liczbie dzieci w tym wieku wynosił 3,4%. (Źródło: Główny Urząd Statystyczny, Świadczenia na rzecz rodziny w 2017 roku).

Polecamy: Pomoc społeczna Komentarz do ustawy

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?

Osobami, które mogą otrzymać zasiłek pielęgnacyjny są:

1) niepełnosprawne dziecko;

2) osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;

3) osoba, która ukończyła 75 lat.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.

W takiej sytuacji przyznanie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego wymaga "jednoznacznego określenia w orzeczeniu zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, że niepełnosprawność powstała przed 21 rokiem życia strony" (Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 czerwca 2019 r., I OSK 3893/18).

Kiedy zasiłek pielęgnacyjny nie zostanie przyznany?

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

Osobom niepełnosprawnym w wieku powyżej 16. roku życia oraz osobom, które ukończyły 75 lat zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje, jeżeli członkom rodziny przysługują za granicą świadczenia na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tych osób (chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od 1 listopada 2019 r. zasiłek pielęgnacyjny wyniesie 215,84 zł miesięcznie./Fot. Shutterstock
Od 1 listopada 2019 r. zasiłek pielęgnacyjny wyniesie 215,84 zł miesięcznie./Fot. Shutterstock

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce55.20 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama