Kategorie

5 najważniejszych ulg dla seniora w 2020 r.

Wioleta Matela-Marszałek
Wielu seniorów utrzymuje się z emerytur, rent i innych świadczeń. Możliwość korzystania z ulg i zniżek jest więc niezwykle istotna w przypadku osób starszych. /fot. Shutterstock
Wielu seniorów utrzymuje się z emerytur, rent i innych świadczeń. Możliwość korzystania z ulg i zniżek jest więc niezwykle istotna w przypadku osób starszych. /fot. Shutterstock
Seniorzy mogą korzystać z różnorodnych ulg i zniżek. Niektóre wynikają z poszczególnych ustaw, inne zaś z działań prowadzonych przez samorządy. O jakich ulgach warto pamiętać w 2020 r.?

1. Bezpłatne leki

Osoby, które ukończyły 75 rok życia są uprawnione do nabywania bezpłatnych leków. Są to leki na receptę wyszczególnione na liście refundacyjnej. Od 2020 r. recepty na takie leki będą mogli wystawiać również lekarze specjaliści.

Prawo do bezpłatnych leków przysługuje także niektórym grupom pacjentów np. inwalidom wojennym.

2. Zwolnienie z abonamentu RTV

Jednym z uprawnień przysługujących seniorom jest możliwość zwolnienia z abonamentu RTV. Należy jednak pamiętać o dokonaniu odpowiednich formalności w placówce Poczty Polskie S.A. tj o złożeniu oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnienia i przedłożenia odpowiednich dokumentów, które będą to potwierdzały. Zwolnienie będzie przysługiwało od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dopełniono tych formalności.

Do zwolnienia z opłat abonamentowych uprawnione są osoby, które:

 • posiadają orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów, całkowitej niezdolności do pracy, trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym lub znacznym stopniu niepełnosprawności;
 • ukończyły 75 lat;
 • otrzymują świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub rentę socjalną;
 • są niesłyszące, mają stwierdzoną całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu;
 • są niewidome (ostrość wzroku nie przekracza 15%);
 • ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym;
 • mają prawo do korzystania ze świadczeń z pomocy społecznej;
 • spełniają kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń rodzinnych;
 • są bezrobotne;
 •  posiadają prawo do zasiłku przedemerytalnego;
 • posiadają prawo do świadczenia przedemerytalnego;
 • otrzymują zasiłek dla opiekuna.

W 2020 r. nie zmieni się wysokość opłat abonamentowych. Za używanie odbiornika radiofonicznego zapłacimy 7,00 zł. W przypadku odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego opłata wynosi 22,70 zł. Są to kwoty obowiązujące przy uiszczaniu opłat za jeden miesiąc. Przy płaceniu z góry za kilka miesięcy czy rok są one niższe.

3. Tańsze przejazdy koleją

Emerytom i rencistom przysługuje kilka zniżek na podróż pociągiem. Na rabat w wysokości 30% mogą liczyć osoby, które skończyły 60 lat i podróżują pociągami PKP Intercity. 25% zniżki na bilety jednorazowe i 10% na okresowe dla osób, które ukończyły 60 rok życia przewiduje oferta POLREGIO.

Więcej informacji o poszczególnych zniżkach dla seniorów podróżujących koleją znajduje się w artykule pt. PKP – zniżki dla seniora

4. Zniżki w komunikacji miejskiej

100% ulgi przy przejazdach tramwajami i autobusami (trolejbusami) komunikacji miejskiej, bez względu na miejsce zamieszkania przysługuje inwalidom wojennym. Kombatanci mają prawo do ulgi w wysokości 50%. Ponadto, samorządy mogą wprowadzać swoje ulgi na przejazdy w środkach komunikacji miejskiej. Przeważnie do bezpłatnych przejazdów mają prawo seniorzy od 70 roku życia. Znaczne zniżki przewidziane są zaś dla emerytów in rencistów.

5. Samorządowe zniżki dla seniorów

Samorządy coraz częściej oferują seniorom dedykowane im karty, umożliwiające korzystanie ze zniżek. Z kartą seniora można liczyć na upusty m.in. w księgarniach, prywatnych placówkach medycznych, restauracjach czy teatrach. Warto sprawdzić na stronach internetowej swojej gminy czy oferuje ona specjalne programy dla seniorów albo poprosić o pomoc w tym kogoś z rodziny.

Polecamy serwis: Prawa seniora

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Ela
  2021-09-07 08:03:30
  Zamiast ulg wolę wyrównanie emerytury do sumy godnej człowieka. 1:Tymczasem woła o pomstę do nieba podwyżka 3% od sumy emerytury. 2: Jako zadbana emerytka nie mogę liczyć ani na 500+ ani na 900 opiekuńczego......bo nie jestem upośledzona. 3: ulgi w większości mnie nie obejmują bo nie chodzę po muzeach, nie żrę lekarstw, nie mam telewizora, bilety poszły w górę a podwyżka przewyższyła podwyżkę emerytury.
  0
 • gracjan
  2021-06-07 01:37:55
  A propos leków to np. już od 60 roku życia w dozie jest dla seniorów 20% zniżki w określonych godzinach (przed południem). Się miło ostatnio zaskoczyłem, gdy teściowi wykupowałem.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
1 sty 2000
22 wrz 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

1000 plus – dla kogo?

1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

Punkty spisowe w placówkach ZUS

Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

Przepisy antylichwiarskie na stałe?

Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

Nowelizacja KPA a odszkodowania

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

Czas pracy - od kiedy?

Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

"Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

Święta Wielkanocne w 2022 r.

Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

Spis powszechny do 30 września 2021 r.

Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

Wydziedziczenie – na czym polega?

Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

Alienacja rodzicielska - co robić?

Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?