REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2019 to rok seniora

2019 to rok seniora. Wyższe emerytury i renty o 70 zł, emerytura matczyna czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama 4+, trzynasta emerytura, program Senior+, opieka 75+. / fot. Shutterstock
2019 to rok seniora. Wyższe emerytury i renty o 70 zł, emerytura matczyna czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama 4+, trzynasta emerytura, program Senior+, opieka 75+. / fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rok 2019 to zdecydowanie rok seniora. Starsi Polacy mogli liczyć na szereg nowości prawnych wpływających realnie na ich sytuację finansową. Wypłacono trzynastą emeryturę, wprowadzono rodzicielskie świadczenie uzupełniające "Mama 4+" czyli tzw. emeryturę matczyną, podwyższono emerytury i renty o co najmniej 70 zł, rozszerzono Kartę Dużej Rodziny.

Rok 2019 dobry dla seniora

Po raz pierwszy wypłacona trzynasta emerytura, rodzicielskie świadczenie uzupełniające „Mama 4+”, podwyżka emerytur i rent o co najmniej 70 zł, rozszerzenie Karty Dużej Rodziny o rodziców, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci, nawet jeśli dzisiaj te dzieci są już dawno dorosłe – to tylko niektóre z działań na rzecz seniorów przeprowadzone w 2019 roku.

REKLAMA

Dzisiaj w Polsce jest 9 mln seniorów. Według prognoz do 2050 r. liczba osób w wieku powyżej 60 lat ma sięgnąć 13,7 mln. Osoby starsze będą tym samym stanowić ponad 40 proc. ogółu ludności. To rodzi przed nami wszystkimi wiele wyzwań.

Polecamy: Pracownicze Plany Kapitałowe. Praktyczny komentarz do ustawy

Aktywny jak senior

REKLAMA

Programy takie jak „Senior+”, „Opieka 75+”, Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych mają na celu aktywizację społeczną seniorów i zapewnienie im odpowiedniej opieki. To niezwykle ważne, by osoby starsze czuły się potrzebne, miały przestrzeń do realizowania swoich pasji, uczenia się nowych rzeczy, spędzania wspólnie czasu, żeby były otoczone opieką. Szczególnie w mniejszych miejscowościach takich miejsc brakuje, a m.in. dzięki „Seniorowi+” to się zmienia – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Potwierdzają to dane MRPiPS. Placówki „Senior+” powstają głównie w małych miejscowościach, gdzie oferta zajęć aktywizujących dla osób starszych nie jest taka bogata. Aż 69 proc. domów i klubów „Senior+” powstałych w 2018 r. zostało uruchomionych w miejscowościach poniżej 10 tys. mieszkańców, a 19 proc. placówek – w miejscowościach poniżej 1 tys. mieszkańców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyższe emerytury, trzynaste emerytury

Zarówno miejsca, w których osoby starsze mogą spędzić wspólnie czas, jak i inne formy aktywizacji, są bardzo ważne, ale świadczenia pieniężne też nie są bez znaczenia. Dotyczy to przede wszystkim rent i emerytur.

Od 1 marca 2019 r. emerytury i renty wzrosły o co najmniej 70 zł, a minimalne świadczenia wynoszą 1100 zł (wzrost z 1029,80 zł w roku 2018). Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi natomiast 825 zł. 102,86 proc. – właśnie tyle wyniósł w 2019 r. wskaźnik waloryzacji rent i emerytur. W ciągu czterech lat rządów Prawa i Sprawiedliwości świadczenia minimalne wzrosły o 25 proc.

To jednak dopiero początek. W 2019 r. po raz pierwszy wypłacona została trzynasta emerytura. W tym roku wsparcie trafiło łącznie do 9,8 mln osób.

–  Głównym celem programu wpisującego się w długofalową politykę wsparcia osób starszych, jest zmniejszenie różnic dochodowych w społeczeństwie. Osoby starsze, nierzadko samotne, są grupą najbardziej zagrożoną ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Takie dodatkowe środki pozwolą np. na dawno odkładany remont mieszkania, wyjazd czy uregulowanie zaległych płatności – wskazuje minister Marlena Maląg.

W swoim exposé premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 2020 r. trzynasta emerytura będzie gwarantowana ustawą i będzie rozwiązaniem stałym. Od 2021 r. wypłacana ma być natomiast czternasta emerytura. Zgodnie z projektem ustawy to dodatkowe świadczenie w wysokości najniższej emerytury otrzymają emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,7 tys. zł (przed dokonaniem odliczeń, potrąceń itd.), czyli 120 proc. średniej emerytury. W przypadku osób, których emerytury lub renty przekraczają 2,7 tys. zł, dodatkowe świadczenie będzie wypłacane na zasadzie „złotówka za złotówkę”, czyli w kwocie pomniejszonej o różnicę między wysokością renty lub emerytury a kwotą 2,7 tys. zł.

Wsparcie dla mam

REKLAMA

Jeśli mówimy o emeryturach, nie możemy zapomnieć o kobietach, które poświeciły się wychowaniu czwórki, piątki czy większej liczby dzieci, rezygnując z pracy zawodowej lub pracując za krótko, by otrzymywać choćby minimalne świadczenie. Do niedawna kobiety te były zostawione same sobie. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli program „Mama 4+”, to zmieniło.

Program wszedł w życie 1 marca br. Świadczenie uzupełniające przysługuje osobom, które urodziły, wychowały lub tylko wychowały co najmniej czworo dzieci, a nie mają prawa do minimalnej emerytury lub ich świadczenia są niższe.

Wychowanie dzieci, szczególnie większej gromadki, to wielkie wyzwanie i ciężka praca. Niedocenienie matek, pozostawienie ich bez prawa do choćby najniższej emerytury, to przejaw niesprawiedliwości społecznej. Na szczęście to się zmieniło – podkreśla szefowa MRPiPS.

Masz troje dorosłych dzieci? KDR jest dla Ciebie!

Inną formą wsparcia, która na pierwszy rzut oka nie jest skierowana bezpośrednio do seniorów, jest rozszerzenie Karty Dużej Rodziny.

Karta Dużej Rodziny to zniżki m.in. na przejazdy kolejowe, darmowe wstępy do parków narodowych, niższe opłaty paszportowe, a także zniżki na zakup ubrań, obuwia, kosmetyków, książek czy paliwa. Dzisiaj KDR honoruje 6,3 tys. partnerów w 24,1 tys. punktów w całej Polsce, a takich miejsc wciąż przybywa. Pierwszą dużą zmianą było wprowadzenie od 1 stycznia 2018 r. elektronicznej wersji Karty Dużej Rodziny w formie aplikacji na urządzenia mobilne takie jak np. tablety i smartfony.

Rewolucyjnym rozwiązaniem było jednak rozszerzenie dostępności Karty Dużej rodziny o rodziców, którzy kiedykolwiek mieli pod opieką co najmniej troje dzieci – nawet jeśli te dzieci są już dawno dorosłe.

Chcieliśmy po prostu docenić trud wkładany przez rodziców, ale też rodziców zastępczych i prowadzących rodzinne domy dziecka, w wychowanie trójki, czwórki czy większej liczby dzieci – mówi minister Marlena Maląg.

Dzisiaj tradycyjną Kartą Dużej Rodziny posługuje się 2,9 mln osób, 1,54 mln rodziców (w tym 0,54 mln to rodzice, którzy nabyli prawa na zasadach obowiązujących od 1 stycznia 2019 r.) i 1,36 mln dzieci. Ok. 675,4 tys. osób posługuje się z kolei kartą elektroniczną, z tego 206 tys. osób to rodzice (w tym 168 tys. rodziców, którzy nabyli prawa na zasadach obowiązujących od 1 stycznia 2019 r.), oraz 301 tys. dzieci.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA