Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2019 to rok seniora

2019 to rok seniora. Wyższe emerytury i renty o 70 zł, emerytura matczyna czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama 4+, trzynasta emerytura, program Senior+, opieka 75+. / fot. Shutterstock
2019 to rok seniora. Wyższe emerytury i renty o 70 zł, emerytura matczyna czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama 4+, trzynasta emerytura, program Senior+, opieka 75+. / fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rok 2019 to zdecydowanie rok seniora. Starsi Polacy mogli liczyć na szereg nowości prawnych wpływających realnie na ich sytuację finansową. Wypłacono trzynastą emeryturę, wprowadzono rodzicielskie świadczenie uzupełniające "Mama 4+" czyli tzw. emeryturę matczyną, podwyższono emerytury i renty o co najmniej 70 zł, rozszerzono Kartę Dużej Rodziny.

Rok 2019 dobry dla seniora

Po raz pierwszy wypłacona trzynasta emerytura, rodzicielskie świadczenie uzupełniające „Mama 4+”, podwyżka emerytur i rent o co najmniej 70 zł, rozszerzenie Karty Dużej Rodziny o rodziców, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci, nawet jeśli dzisiaj te dzieci są już dawno dorosłe – to tylko niektóre z działań na rzecz seniorów przeprowadzone w 2019 roku.

REKLAMA

Dzisiaj w Polsce jest 9 mln seniorów. Według prognoz do 2050 r. liczba osób w wieku powyżej 60 lat ma sięgnąć 13,7 mln. Osoby starsze będą tym samym stanowić ponad 40 proc. ogółu ludności. To rodzi przed nami wszystkimi wiele wyzwań.

Polecamy: Pracownicze Plany Kapitałowe. Praktyczny komentarz do ustawy

Aktywny jak senior

REKLAMA

Programy takie jak „Senior+”, „Opieka 75+”, Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych mają na celu aktywizację społeczną seniorów i zapewnienie im odpowiedniej opieki. To niezwykle ważne, by osoby starsze czuły się potrzebne, miały przestrzeń do realizowania swoich pasji, uczenia się nowych rzeczy, spędzania wspólnie czasu, żeby były otoczone opieką. Szczególnie w mniejszych miejscowościach takich miejsc brakuje, a m.in. dzięki „Seniorowi+” to się zmienia – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Potwierdzają to dane MRPiPS. Placówki „Senior+” powstają głównie w małych miejscowościach, gdzie oferta zajęć aktywizujących dla osób starszych nie jest taka bogata. Aż 69 proc. domów i klubów „Senior+” powstałych w 2018 r. zostało uruchomionych w miejscowościach poniżej 10 tys. mieszkańców, a 19 proc. placówek – w miejscowościach poniżej 1 tys. mieszkańców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyższe emerytury, trzynaste emerytury

Zarówno miejsca, w których osoby starsze mogą spędzić wspólnie czas, jak i inne formy aktywizacji, są bardzo ważne, ale świadczenia pieniężne też nie są bez znaczenia. Dotyczy to przede wszystkim rent i emerytur.

Od 1 marca 2019 r. emerytury i renty wzrosły o co najmniej 70 zł, a minimalne świadczenia wynoszą 1100 zł (wzrost z 1029,80 zł w roku 2018). Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi natomiast 825 zł. 102,86 proc. – właśnie tyle wyniósł w 2019 r. wskaźnik waloryzacji rent i emerytur. W ciągu czterech lat rządów Prawa i Sprawiedliwości świadczenia minimalne wzrosły o 25 proc.

To jednak dopiero początek. W 2019 r. po raz pierwszy wypłacona została trzynasta emerytura. W tym roku wsparcie trafiło łącznie do 9,8 mln osób.

–  Głównym celem programu wpisującego się w długofalową politykę wsparcia osób starszych, jest zmniejszenie różnic dochodowych w społeczeństwie. Osoby starsze, nierzadko samotne, są grupą najbardziej zagrożoną ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Takie dodatkowe środki pozwolą np. na dawno odkładany remont mieszkania, wyjazd czy uregulowanie zaległych płatności – wskazuje minister Marlena Maląg.

W swoim exposé premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 2020 r. trzynasta emerytura będzie gwarantowana ustawą i będzie rozwiązaniem stałym. Od 2021 r. wypłacana ma być natomiast czternasta emerytura. Zgodnie z projektem ustawy to dodatkowe świadczenie w wysokości najniższej emerytury otrzymają emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,7 tys. zł (przed dokonaniem odliczeń, potrąceń itd.), czyli 120 proc. średniej emerytury. W przypadku osób, których emerytury lub renty przekraczają 2,7 tys. zł, dodatkowe świadczenie będzie wypłacane na zasadzie „złotówka za złotówkę”, czyli w kwocie pomniejszonej o różnicę między wysokością renty lub emerytury a kwotą 2,7 tys. zł.

Wsparcie dla mam

REKLAMA

Jeśli mówimy o emeryturach, nie możemy zapomnieć o kobietach, które poświeciły się wychowaniu czwórki, piątki czy większej liczby dzieci, rezygnując z pracy zawodowej lub pracując za krótko, by otrzymywać choćby minimalne świadczenie. Do niedawna kobiety te były zostawione same sobie. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli program „Mama 4+”, to zmieniło.

Program wszedł w życie 1 marca br. Świadczenie uzupełniające przysługuje osobom, które urodziły, wychowały lub tylko wychowały co najmniej czworo dzieci, a nie mają prawa do minimalnej emerytury lub ich świadczenia są niższe.

Wychowanie dzieci, szczególnie większej gromadki, to wielkie wyzwanie i ciężka praca. Niedocenienie matek, pozostawienie ich bez prawa do choćby najniższej emerytury, to przejaw niesprawiedliwości społecznej. Na szczęście to się zmieniło – podkreśla szefowa MRPiPS.

Masz troje dorosłych dzieci? KDR jest dla Ciebie!

Inną formą wsparcia, która na pierwszy rzut oka nie jest skierowana bezpośrednio do seniorów, jest rozszerzenie Karty Dużej Rodziny.

Karta Dużej Rodziny to zniżki m.in. na przejazdy kolejowe, darmowe wstępy do parków narodowych, niższe opłaty paszportowe, a także zniżki na zakup ubrań, obuwia, kosmetyków, książek czy paliwa. Dzisiaj KDR honoruje 6,3 tys. partnerów w 24,1 tys. punktów w całej Polsce, a takich miejsc wciąż przybywa. Pierwszą dużą zmianą było wprowadzenie od 1 stycznia 2018 r. elektronicznej wersji Karty Dużej Rodziny w formie aplikacji na urządzenia mobilne takie jak np. tablety i smartfony.

Rewolucyjnym rozwiązaniem było jednak rozszerzenie dostępności Karty Dużej rodziny o rodziców, którzy kiedykolwiek mieli pod opieką co najmniej troje dzieci – nawet jeśli te dzieci są już dawno dorosłe.

Chcieliśmy po prostu docenić trud wkładany przez rodziców, ale też rodziców zastępczych i prowadzących rodzinne domy dziecka, w wychowanie trójki, czwórki czy większej liczby dzieci – mówi minister Marlena Maląg.

Dzisiaj tradycyjną Kartą Dużej Rodziny posługuje się 2,9 mln osób, 1,54 mln rodziców (w tym 0,54 mln to rodzice, którzy nabyli prawa na zasadach obowiązujących od 1 stycznia 2019 r.) i 1,36 mln dzieci. Ok. 675,4 tys. osób posługuje się z kolei kartą elektroniczną, z tego 206 tys. osób to rodzice (w tym 168 tys. rodziców, którzy nabyli prawa na zasadach obowiązujących od 1 stycznia 2019 r.), oraz 301 tys. dzieci.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe kary już od 1 października. Nawet 20 lat więzienia dla pijanych kierowców

  Według dziennych statystyk, prowadzonych przez polską Policję, od początku roku zatrzymano ponad 70 000 pijanych kierowców. Już 1 października dojdzie do kolejnego zaostrzenia przepisów. Czy wyższe kary za jazdę na podwójnym gazie sprawią, że rodzime drogi staną się bezpieczniejsze?

  Wybory 2023. Do kiedy można się zgłosić na bezpłatny transport? Wkrótce mija termin!

  Bezpłatny transport do lub z lokalu wyborczego. Zamiar skorzystania można zgłosić w gminie do 2 października. Do 5 października gminy podadzą do publicznej wiadomości, jak będzie zorganizowany przewóz pasażerów w dniu wyborów. 

  Jak inflacja wpływa na ubezpieczenia? Rzecznik Finansowy przygotował analizę

  Eksperci Biura Rzecznika Finansowego przygotowali specjalne opracowanie. Możemy dowiedzieć się z niego czym jest inflacja i jak wpływa na umowy ubezpieczenia, jakie konsekwencje niesie za sobą tzw. nadubezpieczenie lub niedoubezpieczenie mienia, jakie działania podjąć, aby zminimalizować skutki inflacji i uchronić się przed otrzymaniem świadczenia w wysokości, nie pozwalającej na pokrycie poniesionej szkody.

  24 dni w sanatorium z ZUS. Kto może skorzystać z rehabilitacji?

  Rehabilitacja z ZUS może odbywać się w systemie ambulatoryjnym albo stacjonarnym. W przypadku tej drugiej- kuracjusz może spędzić ponad trzy tygodnie na wjeździe w sanatorium. 

  REKLAMA

  Mowa nienawiści

  Mowa nienawiści (tzw. hate speech) to zjawisko, które może występować zarówno w przestrzeni online, jak i offline. Ma ono poważne negatywne skutki społeczne. Na mowę nienawiści są szczególnie narażone dzieci.

  Czym jest świadczenie rehabilitacyjne i komu przysługuje?

  Zdarza się, iż z powodu długotrwałej choroby czy konieczności rehabilitacji powrót do pracy nie jest jeszcze możliwy. Wielu pracowników zastanawia się wówczas nad możliwością otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego. Co to za rozwiązanie? Komu przysługuje i na jak długo? Prezentujemy najważniejsze informacje.

  Minister Telus: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus powiedział: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych; jeżeli Polska powie, że do końca roku nie potrzebuje czterech zbóż, to nie będą wydawane licencje. Jest to kwestia do rozważenia, ale wydaje się, że jest to dobra propozycja.

  Wydatki związane z edukacją dziecka mogą być problemem, gdy brakuje alimentów

  Dla w sumie 6,446 mln młodych ludzi 1 września rozpoczął się rok szkolny 2023/2024. Wśród nich jest ok. 1,46 mln przedszkolaków oraz 4,66 mln uczniów szkół podstawowych i średnich. Dla zdecydowanej większości tych żaków nowy rok szkolny to czas potężnych wyzwań i sukcesów. Stres związany z edukacją pociech nie omija także rodziców, od których również w tym zakresie wymaga się bardzo dużo – od zaangażowania, wspierania szkolnych inicjatyw, po finansowanie m.in. wycieczek, licznych atrakcji czy dodatkowych lekcji lub zajęć pozalekcyjnych. 

  REKLAMA

  Trolling

  Trolling stanowi obecnie poważne zagrożenie w komunikacji pomiędzy użytkownikami Internetu. Jakie metody obrażania w sieci najczęściej spotykamy i w jaki sposób możemy się przed nimi chronić?

  "Następca tronu Dubaju" oszukał seniora na ponad 70 tys. zł

  Kolejna ofiara oszustwa "na legendę". 76-letni mieszkaniec Krakowa stracił ponad 70 tys. zł. Policja apeluje o rozsądek i zachowanie czujności.

  REKLAMA