reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Ulgi dla seniora > Zwolnienie seniora z abonamentu rtv

Zwolnienie seniora z abonamentu rtv

Abonament radiowo - telewizyjny pobierany jest za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych. Środki dzięki niemu zebrane służą realizacji misji publicznej przez jednostki publicznego radia i telewizji. Kto i w jaki sposób może zwolnić się od płacenia abonamentu?

Opłata

Wysokość opłaty za używanie odbiornika radiowego wynosi miesięcznie 5zł i 35 groszy, a za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiowy łącznie wynosi 17 zł i 15 gr. miesięcznie. Płacenie za kilka miesięcy jednocześnie jest korzystne, gdyż opłata np. za cały rok z góry jest, w przypadku odbiornika telewizyjnego, o 17,5 zł mniejsza niż w wypadku opłacania comiesięcznego.

Polecamy: e-wydanie Dziennik Gazeta Prawna

Zwolnienie z opłaty – kto i na jakiej podstawie?

Zwolnione z obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego są osoby, które zaliczono do I grupy inwalidzkiej, orzeczono wobec nich całkowitą niezdolność do pracy, znaczny stopnień niepełnosprawności oraz trwałą lub okresową niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym. Wymienione osoby zostają zwolnione od opłat abonamentowych na podstawie orzeczenia właściwego organu orzekającego albo orzeczenia właściwej instancji sądu uchylające wcześniejszą decyzję organu orzekającego.

Zobacz: Jakie ulgi dla seniorów podróżujących koleją?

Osoby starsze

Zwolnione od opłat są również osoby starsze, które ukończyły 75 rok życia. Są one zwolnione na podstawie dowodu osobistego, poświadczającego ich wiek.

Zwolnione są również osoby, które ukończyły 60 lat oraz uzyskały prawo do emerytury. Emerytura ta nie może jednak przekraczać miesięcznie połowy przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Dokumentem uprawniającym do zwolnienia od opłat, jest w przypadku tych osób dowód osobisty oraz decyzja ZUS, albo innego organu emerytalno – rentowego o wysokości emerytury w danym roku.

Poświadczeniem takiej decyzji jest m.in. odcinek emerytury lub decyzja o przyznaniu lub waloryzacji emerytury.

Zwolnieni od abonamentu są również inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci będący inwalidami, jak również członkowie rodzin pozostali po kombatantach.

Kto jeszcze może być zwolniony?

Zwolnione od opłaty abonamentowej mogą być osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną. Kolejną grupą osób zwolnionych są osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu, osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc., osoby które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, osoby bezrobotne, posiadające prawo do zasiłków przedemerytalnych oraz świadczeń przedemerytalnych.

Jak uzyskać zwolnienie?

Zwolnienie uzyskują osoby uprawnione, które złożą w urzędzie pocztowym następujące dokumenty:

  • wypełniony formularz zwolnienia z opłat abonamentowych,
  • dokument uprawniający do zwolnienia,
  • oświadczenie o spełnieniu warunków do korzystania ze zwolnienia,
  • przedstawią swój dowód osobisty.

Zobacz serwis: Prawa seniora

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 15.02.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zwolnione od abonamentu są m. in osoby, które ukończyły 75 lat.
Zwolnione od abonamentu są m. in osoby, które ukończyły 75 lat.

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi178.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Najda Consulting

Realizacja projektów inwestycyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama