REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PKP – zniżki dla seniora

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PKP – zniżki dla seniora. Ulgi na przejazdy pociągiem dla osób starszych. / Fot. Fotolia
PKP – zniżki dla seniora. Ulgi na przejazdy pociągiem dla osób starszych. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

PKP przewiduje zniżkę dla seniora. O ile taniej starsze osoby podróżują koleją PKP Intercity, KM, ŁKA, WKD, KD, KM, KW, SKM? Od jakiego wieku można skorzystać z upustu? Co muszą zrobić, aby otrzymać rabat?

Zniżki na przejazdy kolejowe dla seniorów

Ze względu na wiek życie codzienne staje się trudniejsze, rozwijają się choroby i w związku z tym zwiększają się wydatki na leki, rehabilitację czy opiekę. Zwykle z przejściem na emeryturę zmniejsza się także budżet domowy. W wyniku starzenia się społeczeństwa i rozwoju polityki senioralnej państwa polskiego, seniorzy mogą liczyć na coraz więcej uprawnień. Jednym z takich ułatwień niewątpliwie są zniżki na przejazdy komunikacją miejską i PKP. Funkcjonują dwa rodzaje zniżek: ustawowe i handlowe. Ustawowe to te, które przysługują na mocy ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Natomiast handlowe określają poszczególni przewoźnicy w celu zwiększenia atrakcyjności swojej oferty. Wahają się w granicach od 10 do 50%.

REKLAMA

Polecamy: Emerytury - zmiany 2019 (PDF)

Zniżki ustawowe – I rodzaj ulg

Zniżka 37%

REKLAMA

Emeryci i renciści mają prawo z mocy ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego do dwóch przejazdów w ciągu roku kalendarzowego ze zniżką 37% (dotyczy to także ich małżonków, na których pobierane są zasiłki rodzinne). Ulga 37% stosowana jest we wszystkich publicznych środkach zbiorowego transportu kolejowego w II klasie – pociągi osobowe, pośpieszne, ekspresowe. Aby z niej skorzystać, należy dysponować zaświadczeniem wydawanym np. przez terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów czy regionalne komisje emerytów i rencistów NSZZ „Solidarność”.

Z ulgi 37% skorzystają również osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji podróżujące na podstawie jednorazowego biletu w pociągach innych niż osobowe (czyli przyspieszonych lub ekspresowych). Natomiast osoby niewidome, jeśli nie są uznane za osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji otrzymają taką samą zniżkę, podróżując z biletem jednorazowym lub miesięcznym imiennym.

Zniżka 49%

Ulgę w wysokości 49% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych na podstawie biletów jednorazowych otrzymają osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, niebędące osobami niewidomymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zniżka 51%

Natomiast o 51% tańsze bilety jednorazowe lub imienne miesięczne przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach innych niż osobowe kupią osoby niewidome uznane za niezdolne do samodzielnej egzystencji.

Zniżka 78%

Jeśli senior jest cywilną niewidomą ofiarą działań wojennych uznaną za osobę niezdolną do samodzielnej egzystencji, wówczas może korzystać ze zniżki 78%.

Zniżka 93%

Osoby niewidome uznane za niezdolne do samodzielnej egzystencji przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, kupując bilety jednorazowe lub miesięczne imienne, zapłacą jedynie 7% pełnej ceny.

Zniżki handlowe – II rodzaj ulg

PKP Intercity

PKP Intercity przewiduje dwa rodzaje zniżek dla osób w wieku 60+. Na przejazdy w komunikacji krajowej pociągami wszystkich kategorii PKP Intercity I i II klasy przysługuje zniżka 30%. Należy pamiętać, że rabat ten jest ważny wyłącznie z dowodem tożsamości potwierdzającym wiek osoby uprawnionej. Szczegóły oferty znajdziesz tutaj.

Oprócz tego przysługuje także zniżka ustawowa w wysokości 37% dwa razy na rok.

Limit dwóch zniżek w roku wykorzysta się kupując bilet w jedną i drugą stronę (tam i z powrotem).

Warszawska Kolej Dojazdowa (WKD)

Najwyższą zniżkę handlową oferuje Warszawska Kolej Dojazdowa. Jest to ulga w wysokości 50%. Osobami uprawnionymi są: osoby, które ukończyły 60 lat - na podstawie biletów jednorazowych lub okresowych. Rabat ten dotyczy przejazdów pociągami WKD w dni robocze od poniedziałku do piątku oraz w soboty, niedziele i święta przez 24 godziny na dobę. Nie ma więc żadnych ograniczeń. Należy przedstawić dokument stwierdzający wiek seniora. Szczegóły znajdują się tutaj.

Koleje Mazowieckie (KM)

Koleje Mazowieckie ustalają dla osób w wieku 60+ zniżkę 35% (bilety jednorazowe, strefowe czasowe, okresowe).

Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA)

Posiadacze „Karty Seniora Województwa Łódzkiego” (osoby, które ukończyły 60 rok życia i są mieszkańcami województwa łódzkiego) w ramach oferty specjalnej mają możliwość zakupu biletów jednorazowych oraz miesięcznych z ulgą ok. 30% od opłat wg taryfy podstawowej.

Koleje Dolnośląskie (KD)

Koleje Dolnośląskie przewidują zniżkę 25% dla osób od 60 roku życia na przejazdy z biletem jednorazowym.

Koleje Małopolskie (KM)

Koleje Małopolskie posiadają ofertę specjalną „Bilet dla seniora”. Mogą z niej skorzystać osoby od 60 roku życia. Ceny biletów przy poszczególnych przejazdach określone są tutaj.

Koleje Wielkopolskie (KW)

Koleje Wielkopolskie oferują „Bilet 60+”. W przypadku biletów jednorazowych przysługuje ulga ulgą 25%. Przy biletach okresowych imiennych będzie to 10% zniżki.

SKM Warszawa

Warszawska Szybka Kolej Miejska przewiduje Bilet Seniora uprawniający do korzystania ze wszystkich linii dziennych i linii nocnych w strefie 1 i 2. Jest to bilet imienny dla osób, które ukończyły 65. rok życia. Uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów w ciągu całego roku kalendarzowego. Bilet kosztuje 50 zł. Po ukończeniu 70 roku życia przysługuje ulga w wysokości 100%.

Przewozy Regionalne (Polregio)

Oferta "Regio Senior" przyznaje osobom od 60 roku życia:

  • 25% zniżki od taryfy podstawowej na bilety jednorazowe w dowolnych relacjach.
  • 10% zniżki od taryfy podstawowej na bilety okresowe (tygodniowe, miesięczne i kwartalne).

Na koniec należy zaznaczyć, że szczegółowe przepisy regulują zniżki kombatantów, inwalidów wojennych i weteranów, którym przysługują wyższe ulgi na przejazdy koleją.

Zobacz także: Komunikacja miejska w Warszawie - zniżki dla emerytów

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 295)

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Debata prezydencka na żywo na portalu infor.pl. Transmisja online od godz. 20.00

W poniedziałek 12.05.2025 r. o godz. 20:00 w siedzibie Telewizji Polskiej rozpoczęła się debata kandydatów na prezydenta RP, współorganizowana przez TVP, TVN i Polsat. To ostatnie takie starcie przed pierwszą turą wyborów i jeden z kluczowych momentów kampanii. Transmisję online można obejrzeć także na portalu infor.pl.

Debata prezydencka: Burza wokół prowadzącej z TVP. Konfederacja i inne sztaby protestują

Debata kandydatów na prezydenta już dziś o 20:00 w TVP. Jeszcze przed startem nie brak kontrowersji — aż osiem sztabów wyborczych sprzeciwia się obecności Doroty Wysockiej-Schnepf jako współprowadzącej. Padają zarzuty o brak obiektywizmu i złamanie wcześniejszych ustaleń z TVP.

Zmiany w stwierdzaniu zgonu. Rząd planuje nową ustawę i szczególne regulacje dla żołnierzy

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o działalności leczniczej. Nowe przepisy mają uporządkować zasady stwierdzania i dokumentowania zgonów, w tym poza szpitalami. Projekt zakłada też cyfryzację kart zgonu i narodzin oraz regulację zasad funkcjonowania lekarza koronera.

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w 2025 roku – ile wynosi, jak obliczyć, komu przysługuje, terminy wypłat, ewidencja

Czym jest ekwiwalent za pranie odzieży roboczej? Komu przysługuje? Jakie są zasady obliczania i wypłacania tego ekwiwalentu w 2025 roku. Czy od tego ekwiwalentu trzeba płacić składki ZUS i podatek? Wyjaśnia Karolina Woźniczka, specjalistka ds. kadr i płac w Meritoros SA.

REKLAMA

Flaga Polski - jak wieszać zgodnie z przepisami? [ZASADY]

Coraz więcej osób prywatnych wywiesza flagę Polski w maju, listopadzie, a niektórzy nawet przez cały rok. Nie każdy wie, że flagę wiesza się w określony sposób, a naruszenie przepisów może doprowadzić do nałożenia kary. Jakie są zasady wieszania flagi Polski?

Czy alimenty wlicza się do dochodu w MOPS?

„Samotnie wychowuję dziecko i chcę ubiegać się o zasiłek okresowy z pomocy społecznej. Czy alimenty, które dostaję na córkę MOPS wliczy do naszego dochodu?” – pyta Czytelniczka.

Co 12 skontrolowane przez ZUS L4 uznane za nieprawidłowe [dane ZUS za I kwartał 2025 r.]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał redakcji Infor.pl, że w I kwartale 2025 r. ZUS przeprowadził kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich wobec 35 810 osób. Nieprawidłowości stwierdził w 2 886 przypadkach. ZUS może przeprowadzić kontrolę z własnej inicjatywy lub na wniosek pracodawcy. Kiedy można spodziewać się kontroli?

Wsparcie dla rodziców po urodzeniu martwego dziecka. MRPiPS zapowiada zmiany w przyznawaniu zasiłków: macierzyńskiego i pogrzebowego

W przypadku urodzenia martwego dziecka, rodzice dziecka mogą wystąpić z wnioskiem o zasiłek macierzyński oraz o zasiłek pogrzebowy. Jednakże muszą zmierzyć się z biurokracją. Resort rodziny zapowiada likwidację skomplikowanych barier administracyjnych. Zaświadczenie lekarskie zamiast aktu urodzenia - to jedna ze zmian planowanych przez resort rodziny.

REKLAMA

12 maja: Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

Maj należy do pielęgniarek i położnych! W dniu 5 maja świętujemy Międzynarodowy Dzień Położnej, dzień 8 maja to Dzień Polskiej Położnej, a 12 maja to Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Pielęgniarki i położne są niezastąpione na każdym etapie leczenia i opieki nad pacjentem – od narodzin, przez chorobę, aż po opiekę paliatywną. Wspierają nie tylko zdrowie fizyczne, ale też emocjonalne potrzeby pacjentów i ich rodzin. Ich zaangażowanie, wiedza i empatia są fundamentem bezpiecznego i skutecznego leczenia.

Budżetówka: zmiany w stanowiskach, strukturze i tabelach wynagrodzeń – minimalne stawki wzrastają o 5%, a maksymalne o 1 000 zł [projekt]

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłasza zmiany w tabelach wynagrodzeń – minimalne stawki wzrastają o 5%, a maksymalne o 1 000 zł - takie regulacje już coraz bliżej. Są one o tyle ważne, że zajdzie też zmiana w strukturze organizacyjnej, będzie też ujednolicenie nazw stanowisk kierowniczych i dodanie nowych stanowisk specjalistycznych w celu uporządkowania ścieżki awansu. Nowe zasady mają być bardziej transparentne. Są już szczegółowe założenia, czekamy na ogłoszenie ostatecznej wersji projektu zmian dla ogromnej liczby pracowników, a później wejście nowych przepisów w życie.

REKLAMA