reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Ulgi dla seniora > PKP – zniżki dla seniora

PKP – zniżki dla seniora

PKP przewiduje zniżkę dla seniora. O ile taniej starsze osoby podróżują koleją PKP Intercity, KM, ŁKA, WKD, KD, KM, KW, SKM? Od jakiego wieku można skorzystać z upustu? Co muszą zrobić, aby otrzymać rabat?

Zniżka 93%

Osoby niewidome uznane za niezdolne do samodzielnej egzystencji przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, kupując bilety jednorazowe lub miesięczne imienne, zapłacą jedynie 7% pełnej ceny.

Zniżki handlowe – II rodzaj ulg

PKP Intercity

PKP Intercity przewiduje dwa rodzaje zniżek dla osób w wieku 60+. Na przejazdy w komunikacji krajowej pociągami wszystkich kategorii PKP Intercity I i II klasy przysługuje zniżka 30%. Należy pamiętać, że rabat ten jest ważny wyłącznie z dowodem tożsamości potwierdzającym wiek osoby uprawnionej. Szczegóły oferty znajdziesz tutaj.

Oprócz tego przysługuje także zniżka ustawowa w wysokości 37% dwa razy na rok.

Limit dwóch zniżek w roku wykorzysta się kupując bilet w jedną i drugą stronę (tam i z powrotem).

Warszawska Kolej Dojazdowa (WKD)

Najwyższą zniżkę handlową oferuje Warszawska Kolej Dojazdowa. Jest to ulga w wysokości 50%. Osobami uprawnionymi są: osoby, które ukończyły 60 lat - na podstawie biletów jednorazowych lub okresowych. Rabat ten dotyczy przejazdów pociągami WKD w dni robocze od poniedziałku do piątku oraz w soboty, niedziele i święta przez 24 godziny na dobę. Nie ma więc żadnych ograniczeń. Należy przedstawić dokument stwierdzający wiek seniora. Szczegóły znajdują się tutaj.

Koleje Mazowieckie (KM)

Koleje Mazowieckie ustalają dla osób w wieku 60+ zniżkę 35% (bilety jednorazowe, strefowe czasowe, okresowe).

Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA)

Posiadacze „Karty Seniora Województwa Łódzkiego” (osoby, które ukończyły 60 rok życia i są mieszkańcami województwa łódzkiego) w ramach oferty specjalnej mają możliwość zakupu biletów jednorazowych oraz miesięcznych z ulgą ok. 30% od opłat wg taryfy podstawowej.

Koleje Dolnośląskie (KD)

Koleje Dolnośląskie przewidują zniżkę 25% dla osób od 60 roku życia na przejazdy z biletem jednorazowym.

Koleje Małopolskie (KM)

Koleje Małopolskie posiadają ofertę specjalną „Bilet dla seniora”. Mogą z niej skorzystać osoby od 60 roku życia. Ceny biletów przy poszczególnych przejazdach określone są tutaj.

Koleje Wielkopolskie (KW)

Koleje Wielkopolskie oferują „Bilet 60+”. W przypadku biletów jednorazowych przysługuje ulga ulgą 25%. Przy biletach okresowych imiennych będzie to 10% zniżki.

SKM Warszawa

Warszawska Szybka Kolej Miejska przewiduje Bilet Seniora uprawniający do korzystania ze wszystkich linii dziennych i linii nocnych w strefie 1 i 2. Jest to bilet imienny dla osób, które ukończyły 65. rok życia. Uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów w ciągu całego roku kalendarzowego. Bilet kosztuje 50 zł. Po ukończeniu 70 roku życia przysługuje ulga w wysokości 100%.

Przewozy Regionalne (Polregio)

Oferta "Regio Senior" przyznaje osobom od 60 roku życia:

  • 25% zniżki od taryfy podstawowej na bilety jednorazowe w dowolnych relacjach.
  • 10% zniżki od taryfy podstawowej na bilety okresowe (tygodniowe, miesięczne i kwartalne).

Na koniec należy zaznaczyć, że szczegółowe przepisy regulują zniżki kombatantów, inwalidów wojennych i weteranów, którym przysługują wyższe ulgi na przejazdy koleją.

Zobacz także: Komunikacja miejska w Warszawie - zniżki dla emerytów

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 295)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama