Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak Polacy spłacają pożyczki? Największe problemy mają seniorzy

Jak Polacy spłacają pożyczki? Największe problemy mają seniorzy
Jak Polacy spłacają pożyczki? Największe problemy mają seniorzy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z danych ERIF BIG wynika, iż najwyższe długi wynikające z pożyczek pozabankowych mają najstarsi klienci w wieku emerytalnym. To prawie 9,5 tys. zł. Aż 65% dłużników w wieku ponad 65 lat, to kobiety.

Jak Polacy spłacają pożyczki w czasie kryzysu?

Na koniec I półrocza 2022 r. w bazie ERIF Biuro Informacji Gospodarczej było wpisanych prawie ćwierć miliona osób, które zalegały ponad 30 dni z płatnością rat z tytułu pożyczki zaciągniętej na dowolny cel w firmie pożyczkowej. Średnia wartość łącznych nieuregulowanych zobowiązań na jednego płatnika wyniosła nieco ponad 6,6 tys. zł. Niespłacanie zgodnie z umową rat pożyczki, jest podstawą do dokonania tzw. negatywnego wpisu w bazach informacji gospodarczej.

REKLAMA

Największe problemy ze spłatą mają seniorzy

REKLAMA

Z danych ERIF BIG wynika, że Polacy im starsi, tym mają większe problemy ze spłatą zaciągniętych pożyczek. Blisko przeciętnej znajdują się osoby będące w przedziale wiekowym 35-44 lat. Najmłodsi klienci mają średnio niemal połowę niższe długi wynikające z niespłacanych pożyczek (3,4 tys. zł na osobę). Jednak jeśli spojrzymy na najstarszą grupę wiekową, czyli 65+, to są one o ponad 43% wyższe od przeciętnej. Sięgają niemal 9,5 tys. zł na jedną osobę.

Jeśli spojrzeć na udział procentowy płci w poszczególnych grupach wiekowych, to widać, że w najstarszych segmentach zadłużonych zaczynają dominować kobiety. Wśród klientów z przedziału 45-54 lata, jest ich 53%. W segmencie 55-64 lat, 57%, ale już wśród osób starszych niż 65 lat, wskaźnik ten rośnie skokowo i 65% dłużników stanowią kobiety. Wynika to z tego, że statystycznie mężczyźni żyją krócej niż kobiety. Z danych najnowszego Narodowego Spisu Powszechnego wynika, że w 2021 r. status wdowca zadeklarowało 353 tys. mężczyzn i 1,84 mln kobiet będących powyżej 65 roku życia.

- Występuje drastyczna różnica wielkości populacji kobiet względem populacji mężczyzn, którzy samotnie prowadzą gospodarstwa domowe po zakończeniu aktywności zawodowej w naszym społeczeństwie. Stan zadłużenia w grupie najstarszych kobiet wskazuje na istotny problem z regulowaniem zobowiązań . Część z nich była zaciągana wcześniej, w sytuacji w której budżet domowy składał się np. z dwóch źródeł. Część jest nowych, zaciąganych po to by, aby sprostać swojej nowej, trudnej sytuacji finansowej – mówi Edyta Szymczak, prezes ERIF Biuro Informacji Gospodarczej.

W młodszych segmentach wiekowych wśród dłużników dominują raczej mężczyźni. Największy odsetek mężczyzn mających problemy ze spłatą takiego długu mieści się w przedziale 25-34 lata (57%). W segmencie 35-44 lata, to 54%, a wśród najmłodszych pożyczkobiorców (czyli 18-24 lata), niewiele mniej, bo 53%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O co pytają pożyczkodawcy?

REKLAMA

Warto mieć na uwadze, że zwłaszcza w okresach dekoniunktury monitoring należności i zachowania płatnicze klienta są przez udzielających pożyczek szczegółowo analizowane. Instytucje pożyczkowe i banki spodziewają się perturbacji i dynamicznych zmian w kondycji płatniczej swoich klientów. Sprawdzają w bazie ERIF BIG nie tylko tzw. dane negatywne pokazujące, że nie spłacamy terminowo innych pożyczek. Przedmiotem ich zainteresowania jest też, z jakim opóźnieniem płacimy rachunki względem wymaganej daty płatności, nawet jeśli nie było ono na tyle duże, żeby być podstawą do dokonania wpisu negatywnego. Na przykład, jeśli w ciągu pierwszych sześciu z 12 analizowanych miesięcy rachunki były płacone w terminie, a w kolejnych zaczynają pojawiać się kilkudniowe opóźnienia, ale są one coraz dłuższe, to może być sygnał dla wierzyciela, że zbliżają się problemy finansowe u danego klienta.

- Każdego dnia firmy pożyczkowe wysyłają do nas niecałe 10 tys. zapytań o konkretne osoby, chcące uzyskać pożyczkę. W drugim kwartale 2022 r. liczba zapytań w sprawie klientów aplikujących o ten produkt wyniosła około 865 tys. Warto tu zaznaczyć, że konsumenci muszą mieć świadomość, że rozkładając płatności za zakupy w internecie, również są badani pod kątem zdolności kredytowej i wiarygodności – mówi Edyta Szymczak. - Im więcej trafia do nas zapytań o daną osobę, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie miała ona problem ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Pożyczkodawcy uznają, że dana osoba czy firma gwałtownie szuka zewnętrznego źródła gotówki lub finansowania swoich zakupów, być może ze względu na kłopoty finansowe. Taki parametr rzutować może na scoring kredytowy i ocenę klienta – dodaje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Tom
  2022-10-25 15:52:51
  na racoongo com dla siebie mogłem znaleźć same wygodne warunki, tu jest bardzo łatwo i szybko, zawsze jest wszystko ok
  0
 • Jacek
  2022-11-27 21:31:31
  Niestety w takich sytuacjach firmy muszą liczyć się z koniecznością wykonania działań windykacyjnych. Mnie od lat ratuje Kaczmarski Inkasso, pełen profesjonalizm.
  0
QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Marsz Miliona Serc w Warszawie: autobusy, tramwaje, objazdy. Publikujemy mapy, numery autobusów i tramwajów, trasy, objazdy, częstotliwość jazdy

O godz. 12.00 (red. 1 października 2023 r.) w Warszawie rozpocznie się Marsz Miliona Serc. Nie wiesz jak dojechać? Publikujemy numery, trasy, częstotliwość jazdy.

Jak dojechać komunikacją na Marsz Miliona Serc w Warszawie. Dodatkowe autobusy, tramwaje, pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej. Metro kursuje częściej

Po zamknięciu dla ruchu rejonu placu Konstytucji oraz ulicy Waryńskiego, a także odcinka Marszałkowskiej na trasy objazdowe w al. Jana Pawła II zostaną skierowane tramwaje linii 4, 15, 18 i 35. Autobusy linii 107, 117, 118, 127, 131, 151, 158, 222, 502, 507, 514, 517, 519, 521, 522 i 525 także pojadą zmienionymi trasami. Kolejne zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej zostaną wprowadzone po wyłączeniu z ruchu ulic na trasie przemarszu. Wówczas niemożliwy będzie także przejazd ulicami poprzecznymi. Na trasy objazdowe zostaną skierowane autobusy linii: 107, 111, 117, 118, 127, 128, 131, 151, 157, 158, 160, 174, 175, 180, 190, 222, 500, 502, 507, 514, 517, 519, 521, 522, 525 oraz tramwaje linii 10, 28, 35, i 73.

Marsz Miliona Serc w Warszawie: Ruch wstrzymany m.in. na ul. Marszałkowskiej, Placu Konstytucji i w Al. Jerozolimskich

O godz. 12.00 (red. 1 października 2023 r.) w Warszawie rozpocznie się Marsz Miliona Serc. Na obecną chwilę ul. Marszałkowska od Placu Piłsudskiego do Ronda Dmowskiego, Aleje Jerozolimskie od ul. Emilii Plater do Ronda de Gaulle’a" - powiedział PAP Marczak zapytany o wyłączenia w ruchu w stolicy.

Marsz Miliona Serc. Utrudnienia w ruchu w Warszawie. Główne ulice wyłączone od godz. 11. Nie kursują tramwaje

O godz. 12.00 (red. 1 października 2023 r.) w Warszawie rozpocznie się Marsz Miliona Serc. Od godz. 11.00 możliwe wyłączenie ruchu w Al. Jana Pawła II.

REKLAMA

Rok akademicki 2023/2024. Co nowego?

Łącznie nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę wzrosną w roku 2024 o kilka miliardów złotych. Publikujemy list MEiN.

Liczba umów o dzieło w I półroczu 2023 r. Czy nadal pracujemy na umowach śmieciowych?

W pierwszym półroczu 2023 r. przekazano do ZUS 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. To nieco więcej niż w analogicznych okresach w latach 2021-2022. Nie zmieniła się charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło, oraz ich wykonawców.

Co deweloperzy sprzedają w największych miastach?

Popyt jakiego nie widziano od lat - tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy. 

Edukacja prawna

Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

REKLAMA

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

REKLAMA