REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Z receptą w aptece - poradnik pacjenta

Wioleta Matela
leki fot. Fotolia
leki fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiadamy na najczęstsze wątpliwości pacjentów związane z realizacją recepty w aptece począwszy od terminów realizacji po możliwość zakupu tańszych zamienników.

W jakim terminie muszę zrealizować receptę?

REKLAMA

Termin realizacji recepty nie przekracza 30 dni od daty jej wystawienia. W przypadku recept wystawionych na antybiotyki oraz w ramach pomocy doraźnej termin ten nie może przekroczyć 7 dni od daty wystawienia recepty. Receptę na leki lub wyroby medyczne sprowadzane z zagranicy dla użytkowników indywidualnych na zasadach określonych w odrębnych przepisach należy zrealizować w terminie 120 dni od daty jej wystawienia. Na wyroby immunologiczne wytwarzane dla indywidualnego pacjenta termin realizacji recepty nie może przekroczyć 90 dni od daty jej wystawienia.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2007 r. w sprawie recept lekarskich.

Czy otrzymam lek pomimo braku recepty?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie pamiętam, gdzie położyłem receptę, a powinienem stale zażywać przepisane przez lekarza tabletki. Czy aptekarz wyda mi lek pomimo braku recepty?

Zgodnie z prawem farmaceuta może wydać lek bez wymaganej recepty jedynie w przypadku nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. Produkt wydawany jest w najmniejszym terapeutycznym opakowaniu. Nie dotyczy to jednak środków odurzających i substancji psychotropowych.

Farmaceutą uprawnionym do wydania leku pomimo braku recepty jest kierownik apteki.

Sporządza on receptę farmaceutyczną, na której zamieszcza nazwę wydanego leku, dawkę oraz przyczynę jego wydania. Recepta zawiera także tożsamość i adres osoby, dla której produkt leczniczy został wydany, datę wydania, podpis i pieczątkę farmaceuty. Tak sporządzona recepta podlega ewidencjonowaniu.

Recepta farmaceutyczna zastępuje receptę za 100 % odpłatnością.

O możliwości wydania przez aptekarza leku na receptę farmaceutyczną powinni pamiętać pacjenci, którzy znajdują się poza miejscem swojego zamieszkania na przykład na urlopie, z wizytą u rodziny czy u znajomych. Może się bowiem zdarzyć, że zapomną oni o zabraniu ze sobą odpowiedniej dawki niezbędnych medykamentów lub recepty wystawionej przez lekarza

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne;

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2007 r. w sprawie recept lekarskich.

Zobacz również serwis: Prawa pacjenta

Kiedy mam prawo otrzymać tańszy zamiennik?

REKLAMA

Leki refundowane są do pewnej wysokości. Oznacza to, że Ministerstwo Zdrowia ustala limit ceny, do której Fundusz Zdrowia pokrywa odpłatność za lek.
Jeżeli cena leku w aptece jest wyższa niż limit ceny, wówczas to pacjent musi dopłacić różnicę.

Obowiązkiem aptekarza jest poinformowanie pacjenta o możliwości nabycia leku, którego odpłatność nie przekracza limitu ceny. Odpowiedniki posiadają taką samą dawkę, postać farmaceutyczną i to samo wskazanie farmaceutyczne.

Apteki mają obowiązek posiadania tańszych odpowiedników.

Farmaceuta ma obowiązek wydania na żądanie pacjenta leku, którego cena jest niższa niż cena leku przepisanego na recepcie.

Jedynie w sytuacji, gdy lekarz wystawiający receptę dokonał odpowiedniej adnotacji na druku recepty, nie można dokonać zamiany przepisanego leku.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Czy farmaceuta może odmówić wydania leku na receptę?

Zgłosiłam się do apteki po odbiór sporządzonego dla mnie lekarstwa, jednak aptekarka odmówiła mi jego wydania. Powiedziała, że od przygotowania leku do mojego zgłoszenia się po jego odbiór upłynęło zbyt wiele czasu. Czy farmaceuta może nie wydać leku na receptę?

W pewnych przypadkach aptekarz rzeczywiście może odmówić wydania leku, nawet gdy posiadamy receptę.

REKLAMA

Po pierwsze aptekarz nie wyda lekarstwa, jeżeli mogłoby to zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta. Farmaceuta nie zrealizuje też recepty, jeżeli przedstawi ją osoba, która nie ukończyła 13 roku życia. Podobnie w sytuacji, gdy zachodzi uzasadniona wątpliwość co do wieku pacjenta.

Sama autentyczność recepty również może mieć wpływ na możliwość jej zrealizowania. Jeżeli farmaceuta ma uzasadnione podejrzenie co do autentyczności recepty lub zapotrzebowania, może odmówić wydania leku.

W przypadku leków recepturowych sporządzanych w aptekach pacjent zostanie odprawiony z kwitkiem, jeżeli od dnia sporządzenia leku upłynęło co najmniej 6 dni. Zdarza się, iż podany w recepcie skład może zmienić działanie leku. Wówczas farmaceuta powinien dokonać jego korekty. Jeżeli w tym celu nie może skontaktować się z lekarzem, który wydał receptę, wówczas ma prawo do odmowy wydania medykamentu.

Czy muszę wykupić wszystkie leki umieszczone na recepcie?

Mój lekarz wypisał mi receptę na trzy różne lekarstwa. Jeden z tych leków jeszcze posiadam, więc chętnie kupiłbym go za kilka dni. Czy mam taką możliwość?
Nie jest konieczne zrealizowanie całej recepty jednorazowo.

Pacjent może wykupić część leków przepisanych przez lekarza, a z pozostałych zrezygnować. Istnieje też możliwość zakupienia ich w późniejszym terminie.
Na jednej recepcie lekarz może przepisać do pięciu leków gotowych lub wyrobów medycznych albo jeden lek recepturowy (sporządzany w aptece).

Recepta może zawierać tylko jeden lek w przypadku środków odurzających oraz substancji psychotropowych.

Jeżeli lekarz przepisał kilka leków na jednej recepcie, to część z nich można zakupić w terminie późniejszym. Należy jednak pamiętać, aby nie przekroczyć terminu realizacji recepty.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2007 r. w sprawie recept lekarskich.

Zobacz również: W jaki sposób wydaje się leki refundowane?

Czy można realizować receptę z błędami?

Jeżeli na recepcie nie wpisano, wpisano w sposób nieczytelny lub niezgodny z rozporządzeniem dane niezbędne do wystawienia recepty farmaceuta może ją zrealizować w pewnych wypadkach.

Gdy nieprawidłowo jest wpisany identyfikator oddziału wojewódzkiego Funduszu lub kod uprawnień dodatkowych pacjenta. Aptekarz może określić te dane
na podstawie odpowiednich dokumentów dotyczących pacjenta przedstawionych przez osobę okazującą receptę lub po ich uzyskaniu z Funduszu.

Osoba wydająca lek umieszcza wówczas na recepcie odpowiednią adnotację oraz swój podpis.

Gdy na recepcie błędnie jest wpisany kod pacjenta uprawnionego do zakupu leków refundowanych, wówczas aptekarz może zrealizować receptę, jednak przyjmie, że przyjmuje, że pacjentowi nie przysługują uprawnienia do refundacji.

Aptekarz na podstawie swojej wiedzy określi też postać leku, jeżeli jest ona źle wpisana.

Jeżeli recepta nie zawiera określonej dawki leku albo jest ona nieczytelna, wówczas farmaceuta wyda najmniejszą dostępną dawkę leku.
W przypadku, gdy z wpisanych na recepcie: liczby i wielkości opakowań, liczby jednostek dawkowania i sposobu dawkowania wynikają różne ilości leku, osoba wydająca lek przyjmuje najmniejszą z nich jako ilość leku przepisaną przez lekarza

Nie ma większego problemu, jeżeli na recepcie wpisano mylnie lub w sposób nieczytelny numer PESEL. Wówczas osoba wydająca lek może go skorygować na podstawie dokumentów przedstawionych przez osobę okazującą receptę; osoba wydająca lek umieszcza wówczas na recepcie odpowiednią adnotację oraz swój podpis.

Jeżeli na recepcie wpisano w sposób nieczytelny lub niepełny adres pacjenta, osoba wydająca lek może go skorygować na podstawie dokumentów przedstawionych przez osobę okazującą receptę; osoba wydająca lek umieszcza wówczas na recepcie odpowiednią adnotację oraz swój podpis.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2007 r. w sprawie recept lekarskich.

Zobacz również serwis: Leki refundowane

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA