| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Jakie kary za palenie papierosów w miejscach publicznych?

Jakie kary za palenie papierosów w miejscach publicznych?

Duża część społeczeństwa uzależniona jest od palenia papierosów. Nałóg ten poza konsekwencjami zdrowotnymi może przysporzyć palaczowi dodatkowe koszty związane z grzywną za palenie w miejscu publicznym. Za co można dostać wskazaną grzywnę?

Palenie w pracy

Przerwa na papierosa to bardzo częsta okazja do odpoczynku od pracy. Należy jednak pamiętać, że na terenie każdego przedsiębiorstwa obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów. Nie ma tu również znaczenia liczba osób zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie. Zakaz obowiązuje zawsze i do każdego.

Przedsiębiorcy mogą zadecydować o utworzeniu w miejscu pracy palarni. Jednak ostateczną decyzję w tej kwestii podejmuje właściciel lub zarządca budynku, w którym znajduje się miejsce pracy.

Palarnią nie może być np. pokój, w którym zatrudnieni są sami palacze. Palarnia musi spełniać odpowiednie wymogi m.in. wentylacyjne. Dym z palarni nie może przedostawać się do innych pomieszczeń przedsiębiorstwa.

Palenie w restauracji

W restauracjach oraz wszelkich lokalach gastronomiczno – rozrywkowych obowiązuje zakaz palenia. Są jednak sytuacje, gdy palenie w nich jest dozwolone. Jakie to sytuacje?

Właściciel lokalu może utworzyć w swojej restauracji palarnie. Ważne jednak jest to, że miejsce takie musi być przeznaczone wyłącznie do palenia. Oznacza to, że w palarni nie można jeść albo tańczyć.

W lokalach mających co najmniej 2 pomieszczenia istnieje możliwość utworzenia zamkniętego pomieszczenia konsumpcyjnego dla osób palących. Miejsce takie musi jednak spełniać warunki wentylacyjne.

Zobacz: Dwie kary za brak biletu

Palenie na peronie i przystanku

Palenie jest również zakazane na przystankach komunikacji publicznej, dworcach kolejowych i autobusowych, jak również w samych autobusach, tramwajach czy pociągach.

Zakaz palenia obowiązuje również na stadionie piłkarskim.

Kary za palenie w miejscu objętym zakazem

Palacz może zostać ukarany grzywną w wysokości 500 zł za palenie w miejscu niedozwolonym. Dosyć wysoka kara za popularny dymek może być wymierzona za palenie w m.in. zakładach opieki zdrowotnej, szkołach, uczelniach, firmach, lokalach gastronomiczno – rozrywkowych, przystankach komunikacji publicznej, obiektach sportowych, placach zabaw dla dzieci i we wszystkich innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »